Kajenské korenie zdravo spaľuje tuky

kajenske korenie spalovanie tukovPre tých, ktorý majú rady štipľavé jedlá, toto zdravé korenie je pre nich ako stvorené. Názov tohto korenia je odvodený z gréckeho jazyka a znamená “štípať”. Čo je zač a ako prospieva tento červený prášok ?

Čo je to kajenské korenie?
Kajenské korenie vlastne ani nie je tak korenie, ako prášok z pomletých čili papričiek. Takže ak máš dobrý mlynček, tak si takéto koreníčko môžeš spraviť doma (pre lepšie skladovanie).Originálne korenie sa robí zo špicatých čili papričiek Capsicum frutescens. Má červenkastú, skôr oranžovú farbu a slušnú pálivosť. Na Scovilleho stupnici dosahuje 30 000-50 000 bodov.

kajenske korenie spalovanie tukov

 

Spaľovanie tuku a ďalšie zdravé účinky kajenského korenia:

Spaľovanie tuku má na starosti kapsaicín. To je tá pálivá esencia, ktorá je v čili papričkách a keďže toto korenie sú vlastne pomleté čili papričky, tak aj vlastnosti bude mať zhodné.Tu si môžeš prečítať ako chili spaľuje tuk (sú tam aj štúdie o chudnutí).Podporuje látkovú výmenu a vďaka tomu telo dokáže spaľovať tuk o 20-30% rýchlejšie.

Ako som spomenula, kapsaicín je účinnou zbraňou na podporu spaľovania tuku. Má termogénny efekt, pôsobí na receptory tepla. Prostredníctvom nich “prikáže” telu spaľovať viac energie, čím vlastne dochádza k odbúravaniu tukov z tela alebo k lepšiemu využitiu energie zo stravy (do istej miery zamedzuje priberaniu). Preto kajenské korenie sa osvedčilo diéte (napríklad u speváčky Beyonce).

Tiež dobre pôsobí na trávenie – stimuluje tvorbu slín a tráviaci trakt, zvyšuje tok a produkciu enzýmov a žalúdočných štiav, čo pomáha rýchlejšie a lepšie stráviť potraviny. Tiež je užitočné na zmiernenie nadúvania a črevnej plynatosti a pomáha lepšiemu vylučovaniu nepotrebných látok z tela von.

Kajenské korenie očistuje organizmus. Kajenské korenie je známe, pretože sa v poslednej dobe začalo využívať na očistné kúry. Tým kapsaicín ohrieva telo, zlepšuje sa prirodzený proces detoxikácie. Kajenské korenie tiež spôsobuje zvýšenie potenie, vyplavujú sa tak toxíny pri procese detoxikácie. V kombinácii s citrónovou šťavou a javorovým sirupom , je čaj z kajenského korenia vynikajúci ranný nápoj pre telesnú detoxikáciu.

Lepšie prekrvenie v rámci termogeného efektu, kajenské korenie podporuje lepšiu cirkuláciu krvi a redukuje nadmernú krvnú zrážanlivosť. Ďalej tiež posilňuje srdce, tepny a kapiláry. Ak máš ťažkosti s nejakou časťou tela, dôvodom môže byť práve nedostatočné zásobovanie tejto oblasti krvou, a teda aj potrebnými živinami. Kajenské korenie odstráni blokády, ktoré znemožňujú dostatočný prívod krvi do postihnutej oblasti, a tým sa jej stav zlepší.

Je veľmi nápomocné proti krvným zrazeninám – kajenské korenie pomáha tiež znížiť aterosklerózu, tlmí faktory, ktoré majú za následok krvné zrazeniny, čo môže pomôcť znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Podporuje celkové zdravie srdca a ciev, pomáha udržiavať zdravý krvný tlak. Rovnako vyrovnáva v cievach hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov .

Kajenské korenie pomáha rozpúšťať a uvoľňovať hlien a podporuje našu imunitu. Preventívne pôsobí pri bolestiach hlavy, môže pomôcť zmierniť alergie, pôsobí proti začervenaniu, na bolesť a ochoreniu zubov a ďasien.
Zmiernuje bolesti kĺbov vyrábajú sa mastičky ktoré obsahujú kapsaicín. Ten preniká cez pokožku do kĺbov a znižuje bolesť aj na iných miestach, napríklad pri nachladnutom chrbáte.

Má antibakteriálne vlastnosti, bol tradične používaný, aby sa zabránilo kontaminácii potravín baktériami .
Podľa štúdii, kajenské korenie môže pomôcť predísť rakovine pľúc u fajčiarov .

Pôsobí preventívne proti otrave z potravín – ostré chilli papričky ničia baktérie vibrio vulnificus – pôvodca otravy , Escherichia coli , Shigella , Salmonella.

Kajenské korenie sa môže použiť aj na vonkajšie použitie: pri hadiom uštipnutí, reumatizme, vredom, ranám a podobne. Pomáha aj pri omrzlinách ,stačí na postihnuté miesto prikladať slabý odvar z čili papričiek , po precedení sa ním natierajú postihnuté miesta. Je popísaný prípad kedy jednému kočišovi vďaka kajenskému koreniu zachránili nohy , mal na nich omrzliny a často ich namáčal do vody s týmto korením.

Recept proti omrzlinám – pol šálky červených papričiek sa povarí okolo sedem minút v 2 a pol litra vody . Potom sa precedí a po dosiahnutí prijateľnej teploty sa ním omývajú postihnuté miesta na koži .

Očistná kúra: kajenské korenie s javorovým sirupom recept

Túto očistnú kúru spopularizova speváčka k Beyonce ako sama tvrdí jej telo veľmi ľahko naberie tuk vždy keď potrebuje zhodiť nasadzuje sirupovú diétu javorový sirup + kajenské korienie+ citrón alebo z šťava z neho , mimochodom aj citrusy podporujú detoxikáciu a chudnutie.

Aby dostala vytúženú rolu v muzikáli Dreamgirls  schudla 10 kg za 14 dní čo je veľmi rýchle chudnutie , a nieje to zdravé , samozrejme Beyonce mala za sebou radu dietológov ktorý sa o nu postarajú.
Okrem chudnutia má tento nápoj aj detoxikačné účinky spolu so znížením nadbytočného tuku sa telo zbaví toxínov , človek získa viac energie , bude lepšie zvládať stres a nároky kladené na organizmus , posilní sa tiež imunita , pokožka vlasy aj nechty.

Recept na detox od Beyonce

Vo veľkom pohári zmiešame 2 poliekové lyžice javorového sirupu a 2 lyžice vylisovanej citrónovej šťavy môžu byť aj limetky , pomaranč alebo grepfruit .Následne pridáme štipku kajenského korenia a zalejme s cca pol litrom vody.
Do nápoju pre celý deň ide 150 ml javorového sirupu 1-2 litre vody záleži či máme radšej výraznejšiu chuť tohto nápoju alebo radšej menej výraznejšiu chuť , štavu treba zo 4-5 citrónov a donej primiešame kávovú lyžičku kájenského korenia.

Chudnúca alebo očistná kúra s kajenským korením je v troch variantách

1. verzia : Jednodňová očista , stačí na konci týždňa zaradiť jeden deň kedy budeme príjmať do tela len nápoj podľa receptu uvedeného hore.
2 verzia: ľahké 14 dňové chudnutie kedy počas 14 dní sa večere nahradia dvomi 250 ml nápojmi podľa Beyonce počas všetkých týchto očistných kúr je zakázané konzumovať sladkosti, potraviny z bielej múky alkohol a káva.

3 verzia: je najnáročnejšia , pretože po dobu desiatich dní jediné jedlo ktoré príjmaš je javorovo kajenský sirup (podľa receptu ktorý je uvedený hore) Táto diéta je síce spôsobí razantný úbytok na váhe ale takéto chudnutie nieje zdravé pretože vytvára obrovský priestor pre jojo efekt , ktorý by určite nastal ak by sme sa po téjto diéte začali stravovať nezdravo , hlavne by sa nemali prímať jedlá s vysokým glykemickým indexom a mastné jedlá s nasýtenými tukmi.

Pár faktov na záver o kajenskom korení a spaľovaní tuku:

Hlavnou účinnou látkou je capsaicin (kapsaicín) , ktorý robí korenie jeho pálivým .Vitamíny v kajenskom korení sa nachádzajú najmä E , C , tiež obsahuje stopové prvky , ako sú draslík , mangán a vápnik .
Vysledky študií ukazujú že kapsaicín, blokuje rast tukových buniek .

Okrem toho sa spušta samospaľovací proces tukových buniek – apoptóza
Tiež štúdie úkazali zrýchlenie metabolizmu , stimulácia adrenalínu , čo tiež podporuje odbúravanie tuku.
Zníženie hladinu krvného cukru cca 30 minút po konzumácii ,ak sa pridá do stravy znižuje glykemický index (telo potom nepriberá toľko tuku).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


osem + 7 =