Pšeno – bezlepková potravina pre zdravie

pšeno pre zdravie bioPšeno-potravina,ktorá by nemala chýbať vo  vašom zdravom jedálničku. Nie len že sa po ňom budete cítiť lepšie, ale dokonca aj schudnete.

Pšeno v minulosti

Už starí Gréci a Egypťania využívali pšeno v kuchyni. Robili si z neho napríklad chlieb, pivo, dokonca aj liehoviny. Starí Slovania si z neho vyrábali rôzne kaše a polievky, čo sa zachovalo i do dnešnej modernej doby.
Pšeno však postupne začalo zanikať, pretože prišlo na rad pestovanie ryže.

Pšeno poznali už naši predkovia. Ide o lúpané proso, pochádzajúce z Číny. V dnešnej dobe sa môžme tešiť jeho obľube spojenou s pestovaním aj v našich podmienkach.

Jedná sa o jednoročné alebo vytrvalé byliny, steblá dorastajú do 20-400 cm.

Ide o malé  guličky v žltej farbe s priemerom približne 1 milimetra. Pšeno sa dá pripraviť aj na sladko aj na slano.

 

Pšeno pre zdravie:

Lúpané semienka obsahujú veľa vitamínov , minerálov, najmä železa a vitamín B.

Pšeno nám dodá energiu, preto tí čo sa cítia stále unavení, vyťažení a inak prepracovaní by určite mali siahnuť po pšene.

pšeno pre všetkých biostravaPšeno pre všetkých

Ako som už spomínala, pšeno dodáva energiu, preto si ho môžu dopriať športovci, je vhodný aj pre celiatikov, pretože ide o bezlepkovú potravinu. Taktiež pšeno môžu konzumovať deti, seniori, osoby trpiace tráviacimi ťažkosťami a s citlivým tráviacim traktom.

Pšeno pomáha zlepšiť náš metabolizmus, podporuje správne trávenie  a preto sa hodí aj na chudnutie.  Využíva sa na liečbu pankreasu a sleziny.

 

Po konzumácii pšena sa budeme cítiť dlhšie sýty, pretože obsahuje veľa vlákniny, ktorá dodáva pocit sýtosti. Len v 100 g pšena sa nachádzajú 4 gramy vlákniny. Vláknina je vlastne nestráviteľná látka , ktorá pomáha nie len na trávenie. Zabraňuje vzniku zápchy , zvyšuje objem stolice a skracuje prechod potravy tráviacim traktom. Spolu s vodou má vláknina ešte lepšie účinky.  Taktiež priaznivo ovplyvňuje profil krvných lipidov, čo bolo preukázané a potvrdené klinickými testami.

Jedzte pšeno a uvidíte ako sa zbavíte únavy a rôznych depresií vďaka fosforu. Ten pomáhaaj našim zubom a kostiam, je prevenciou zubného kazu, dôležitý pre mozog a nervové tkanivo  a iné.

 

Využitie v kuchyni

Z pšena sa dá pripraviť chutná polievka, rizoto, alebo si môžte pripraviť pšenovú kašu či nátierku, alebo si ho dajte do fašírok a knedlí…

V sladkom stave si môžte zo pšena pripraviť chutný nákyp a koláče,  zapiecť so zeleninou alebo ovocím, ako plnidlo zdravých cukrárskych krémov či lahôdkových majonéz.

Príprava pšena

Pšeno, bez závislosti od druhu by sa malo pred varením  3 krát spariť vriacou vodou, aby po varení nezostalo horké.  Pšeno sa varí v osolenej vode v pomere 1:3 približne polhodinky do zmäknutia.pšeno - proso pre celiatikov biostrava

 

 Tip na “ rýchle pšenové raňajky „

Pšeno si sparíme a varíme po dobu približne 20 – 25 minút , pokým nie je dostatočne mäkké. Potom prilejeme mlieko a môžme dochutiť medom. Dobrú chuť 🙂
Pšeno a chudnutie

Ako som už v úvode spomínala,.konzumácia pšena podporuje metabolizmus, lepšie nám po ňom trávi, čiže napomáha aj chudnutiu. Znižuje glykemický index potravín , spomaľuje vstrebávanie glykogénu , spôsobuje rýchlejšie zasýtenie a odďaľuje pocit hladu.

 

Skladovanie pšena

Pre vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín je dôležité pšeno vhodne skladovať , aby sa zabránilo ich oxidácii

Pšeno vydrží aj do  teploty do 30 ° C,  avšak musí byť riadne uzavreté v jeho pôvodnom obale.

 

 Čo obsahuje pšeno

Predovšetkým sú to cenné minerálne látky ako je draslík, horčík, meď, fosfor, železo , zinok , vláknina, vitamíny skupiny B.

Nutričné hodnoty pšena na 100 g:

Energia: 1514 kJ

Bielkoviny: 11,02 g

Sacharidy: 72,9 g

Tuky: 4 , 2 g ,

Vláknina: 8,5 g

glykemický index : GI 55-60

 

 Mohlo by Vás zaujímať: 

Cirok – potravina pre celiatikov

 

Zdravý pšenový koláčik bez pridania múky – fotopostup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


jeden × = 2