Citrónová tráva – pestovanie, využitie

citronova travaCitrónová tráva sa používa najmä v  v thajskej a vietnamskej kuchyni pre jej sviežu chuť. Väčšinou sa používa pri príprave na kuracie mäso, polievky, zeleninu, ryby a morské plody. O jej pozitívnych účinkoch na naše zdravie sa môžete presvedčiť aj v nasledujúcom článku.

Citrónová tráva, známa aj ako Cymbopogon citratus. Ide o druh trávy, ktorý je pôvodom z časti Ázie a Afriky, hoci bola tiež dobre známa po mnoho generácií rôznymi domorodými národmi v Strednej a Severnej Amerike.

Citrónová tráva je trváca tráva, ktorá dorastá niekedy aj do výšky 4 metre. Najviac sa jej darí v teplom počasí .

Má pozitívny vplyv na trávenie a používa sa ako podporný prostriedok pri liečbe chrípky, malárie, žalúdočných a nervových chorôb.  Tráva má antiseptické a antibakteriálne účinky, osviežuje telo i dušu a povzbudzuje podporu trávenia. Ošetruje ústnu dutinu. Výborne pôsobí na imunitný systém, krvný obeh, proti depresiám a bolestiam chrbta.

Citronela lieči nielen zlé trávenie, infekcie, edém, zväčšené póry, ale pomáha aj pri problematockej mastnej pleti. Vôňa citronovej trávy sa využíva pri aromaterapii na dlhé cesty a pri zlom vstávaní. Prejasňuje kožné škvrny a osviežuje pleť.

 citronova trava

Na čo všetko možno využiť citrónovú trávu?

Už v úvode som spomínala, že citrónová tráva sa využíva najmä v   thajskej a vietnamskej kuchyni. Výborná je aj na dochutenie jedál z ryže. Dobre sa kombinuje s cesnakom, paprikou a koriandrom. Čerstvá tráva je vhodná do zeleninových šalátov a v sušenom stave ju možno využiť pri príprave bylinného čaju.

Tento čaj z citrónovej trávy pochádza z Thajska. Má jemnú a lahodnú chuť a príjemne vonia. Má antioxidačné, antibakteriálne, antivírusové, antiseptické a antimykotické účinky, zamedzuje množeniu plesní, vírusov a baktérií, pomáha odstraňovať kvasinkové ochorenie, podporuje funkciu vnútorných orgánov, harmonizuje centrálny nervový systém, lymfatický systém, posilňuje krvný obehový systém, čistí cievny systém. Výborne pôsobí aj na krvný tlak, krvotvorbu, optimalizuje hladinu cukru v krvi, spomaľuje proces starnutia.

 Čaj z citrónovej trávy môžeme aplikovať na pleť ako tonikum alebo ako úžasnú čistiacu vodu.

Citrónovú trávu možno využiť aj vo forme oleja, či kozmetického prípravku. Možno citrónovú trávu použiť zvonka aj pri svalových bolestiach, na rany a opuchy alebo si môžete dopriať osviežujúci kúpeľ.

Pestovanie citrónovej trávy:

Citrónová tráva klíči približne tri týždne. Semená sa sadia do kvalitného substrátu, ktorým semienka zasypeme, aby sa im vôbec darilo. Pozor, ak vám všetky semienka nevyklíčili, nevadí, ide o normálny proces. Zasypané semienka zalejeme, zakryjeme so sklenenou doskou. Semienka je potrebné rosiť, aby nevyschli.

Kým sú rastlinky mladé, je potrebné ich prepichovať. Citrónová tráva potrebuje dosť vody, no pozor na príliš mokrú pôdu. Cez zimu môžete mať rastlinu normálne doma, v toto ročné obdobie jej totiž stačí teplota okolo 10 ° C a dostatočne polievame.

ROZMARÍN PESTOVANIE A ÚČINKY ZDRAVEJ RASTLINKY

KOKOS VITAMÍNOVÁ BOMBA POD TVRDOU ŠKRUPINOU

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


päť + 1 =