Papriku mám veľmi rada. V lete nám vždy jeden koreň papriky urodí neuveriteľné množstvo paprík. Samozrejme nezostávame iba pri jednom koreni v našej záhradke 🙂 Sadím aj štipľavú chilli papriku, nakoľko u nás máme rady aj pikantné 🙂 Nič nie je lepšie ako domáca vypestovaná nie len paprika ale aj všetka zeleninka, ktorú sa dá u nás na Slovensku vypestovať. Ako správne sadiť papriku si môžete prečítať v nasledujúcom článku.
S otcom som už od malička rada sadila rôzne druhy zeleniny. Pamätám si ako mi vysvetľoval celý postup sadenia, ako treba sadiť semienka, zo semienok vzídu plantičky a tie následne presadiť. Samozrejme planty papriky sa dali kúpať na rôznych burzách a v dnešnej dobe nie je žiaden problém zohnať takúto plantu. No mi sme si radšej všetko vypestovali samy zo semienok.
Dobrá úroda začína už pri výbere semien vhodnej odrody, tých je v dnešnej dobe široká ponuka, pre naše účely pestovania v nádobách si výborne vedie napríklad úrodná odroda Amy. Plody sú lahodné a farbu majú smotanovo bielu s jemne zeleným nádychom. Plodom sa môžme tešiť až do neskorej jesene. Plody zbierame až keď sú dobre prezreté, tu však treba dávať pozor na dobu zrenia, kedy neskôr papriky prechádzajú do červenej farby a majú silnú stenu dužiny.
Lahodná paprika Hamik má menšie oranžové plody, ktoré sú takmer bez semien. Pre ich sladkú chuť tento druh papriky milujú aj deti. Rastlina ich navyše nesie veľké množstvo. Pri pestovaní v nádobe tvorí nízkej kostrnky plné oranžových plodov.
Pestovanie papriky na balkóne alebo na terase
[shortcode-variables slug=“samozavlazovacie“]Ak ste sa rozhodli pre pestovanie na balkóne alebo na terase, najlepšie vysievanie je približne od konca januára do 20. februára. Takto vysiate semienka v nádobe doma umiestnime na teplé miesto, najlepšie, keď začnú semienka klíčiť do teploty 25 – 30 ° C. Hneď ako uvidíme, že plantičky začali rásť, je potrebné ich premiestniť na čo najsvetlejšie miesto. Mi dávame vysadené semienka na okenný parapet. Teplota už nemusí byť taká vysoká, postačí aj okolo a 18 – 20 ° C. Sadba sa predpestuje 60 – 90 dní. Doporučuje sa takto sadené semienka papriky prihnojiť 1 x za týždeň.
Sadenie sadeničiek na záhrade
Na záhony sa sadeničky paprík vysádzajú až v druhej polovici mája. Je to z dôvodu prízemných mrazov, kedy v polovici mája by už žiadne mrazíky nemali hroziť.
Miesto vhodné na výsev plantičiek je najlepšie na južne orientované stene. Je potrebné, aby planty paprík ste zasadili na najteplejšie miesto vo vašej záhradke a chránili ich pred vetrom. Inak hrozí, že planty paprík sa vplyvom vetra zničia.
Ak ste sa rozhodli vysádzať plantičky už na pripravený záhon, je vhodné prikryť ho čiernou mulčovacou fóliu, ktorá napomôže prehriatiu pôdy. Potom do mulčovacej fólie môžete spraviť pár otvorov na planty paprík a vsadiť ich tam, čiže mulčovacia fólia môže byť použitá po celú dobu rastu paprík, až pokiaľ ich nebudete jesť a na koreni papriky nezostane už ani jeden plod 🙂
Paprikám môžete dopriať aj ďalšie mulčovacie materiály.
Ako už bolo spomenuté vyššie, paprika má rada teplo a je vhodné ju dať na južnejšiu stranu, pretože čím viac tepla rastlinkám doprajete, tým lepšie budú prospievať. Spočiatku sa oplatí prekryť papriku ľahkou, bielou netkanou textíliou, čo je najjednoduchšie riešenie, alebo nad ne umiestniť fóliový kryt či sklenené zvony.
V dnešnej dobe sa už paprika pestuje na terasách, balkónoch, no taktiež sa dá pestovať aj v nádobách s priemerom aspoň 25 cm a dostatočne hlbokých.
Papriky sa vysádzajú v rozostupoch okolo 40-60 cm.
Do každej jamky kde budete sadiť papriky pridajte lopatku kompostu, a napoly zasypanú sadeníc dôkladne prelejte. Až potom navŕšte zvyšok zeminy.
Papriky v skleníku – ako na to?
Ak sa aj vy neviete dočkať papriky z vlastnej záhrady, potom je najideálnejšie sadiť papriku do skleníka, foliovníka. Teplo vo foliovníku im vôbec nevadí. Teplé skleníkové klímu paprikám svedčí a plodov sa tu dočkáte skôr. Zahradný foliovník alebo jednotlivé fóliové kryty budú papriku chrániť pred dažďom a nemali by jej hroziť žiadne hubové choroby. Objaviť sa ale môžu roztoče. Papriky v skleníku alebo pestované v nádobách je najlepšie zalievať denne.
Zalievanie rastlín
Paprike treba venovať dostatočnú pozornosť, čo sa týka vlahy. Treba ju pravidelne polievať, ale iba do takej miery, aby substrát nebol premočený ale aby bol stále mierne vlhký. Keď začínajú na rastline rásť plody, vtedy je obzvlášť potrebný dostatok vlahy, aby papriky boli veľké, šťavnaté a nezasychali im špičky. Keď teplota bude vyššia ako 18 ° C, papriky začnú nasadzovať plody.
Pravidelné prihnojovanie zabezpečí zdravý rast paprík
Ak chcete mať naozaj bohatú úrodu krásne veľkých paprík, je dobré pravidelné prihnojovanie, kde stačí trocha vyzretého kompostu. Pri nasadzovaní plodov je zas vhodnejšie hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktoré podporuje vyzrievanie kvalitných plodov. Nevhodné sú dusíkaté hnojivá, ktorá zbytočne podporujú tvorbu listov.
Ako sa brániť proti roztočom na paprike?
Proti roztočom sa dá brániť oroseniu rastlín a je potrebné zvýšiť vzdušnú vlhkosť.
Existujú aj rôzne druhy postrekov na nepríjemné roztoče na paprike, avšak najlepšie je použiť také postreky, ktoré sú zdravotne nezávadné, napríklad možno použiť repkový olej a lecitín, ktoré škodcom zalepia dýchacie otvory.
Účinná, zdravotne nezávadná a k životnému prostrediu ohľaduplná je tiež biologická ochrana, aplikácia dravého roztoča Phytoseilus persimilis, ktorý je vhodný špeciálne pre biologickú ochranu skleníkov.
Viazanie paprík – je vhodné?
Papriky podobne ako aj rajčiny urodia neuveriteľné množstvo na jednom koreni ( samozrejme iba v prípade, ak majú na to vhodné podmienky ). No niekedy je dobré dopomôcť paprike a to viazaním a oporou, pretože inak sa rastliny ľahko zničia a z úrody nemusí byť nič. S otcom sme si vždy zobrali kôl z dreva alebo tyčku, zapichli sme ju do zeme pri koreň rastliny a so špagátom sme popriväzovali rastlinu o buď spomínaný kôl alebo tyčku, čím sme paprike dosť dopomohli.
Pri dozretej papriky je vhodné ju čím najskôr odtrhnúť. Ak si plod ešte len predsa chcete ponechať na rastline, nič sa nestane ale nenechávajte ju tam pridlho, pretože berie zbytočne živiny inému plody papriky na rastline.
Ešte spomeniem jednu vec, ktorá sa mi podarila dopestovať. Ako som spomínala v úvode, máme rady aj pikantné… A tak som si vedľa chilli papričiek posadila klasickú papriku a z tej klasickej vyrástla výborná štipľavá paprika 🙂