Kakaovník inak nazývaný Theobroma Cacao, čo znamená potrava bohov. Nazval ho tak švédsky prírodovedec Carl von Linné inšpirovaný starým mýtom, ktorý hovorí o semienkach kakaovníka, ktoré boli prenesené nebeským záhradníkom z raja na zemi, lebo bohovia si ho veľmi obľúbili. O kakae si môžete prečítať v nasledujúcom článku.
Kakao v minulosti:
Kakao sa používalo i v munulosti pri liečení pred viac ako 2000 rokov z obdobia civilizácie pôvodných Mayov a Aztékov. Do Európy sa kakao dostalo až v stredoveku.
Nápoj v Mexiku, ktorý bol pripravený z kakaových bôbov, mohli konzumovať iba vládcovia, čo však Európania zo začiatku odmietali. Aztécke kakao malo až príliš horkú chuť. Korenené bolo iba vanilkou a chilli, bez mlieka a cukru, ktorú ľudia ešte nepoznali. Nárast kakaa priniesli až Španieli, keď ho začali dochucovať a vznikla čokoláda. V 17. storočí sa kakao podávalo na kráľovskom dvore ako účinné afrodiziakum.
Kakao má v sebe veľa cenných látok, vitamínov, minerálov, ktoré pomáhajú proti únave, pri zvýšenej horúčke, vyhudnutosti, angíne, srdcových problémoch, anémii, problémy s črevami a obličkami či dýchacími problémami.Taktiež kakao pomáha zabrániť oxidácie LDL cholesterolu, t.j. zlého cholesterolu voľnými radikálmi. Má protizápalový účinok.
Obsahuje teobromín, ktorý pôsobí povzbudzujúco, fenyletylamín – pomáha pri depresiách, a tryptofán inak nazývaný hormón dobrej nálady.
Flavonoidy a kakao
Kakao obsahuje veľké množstvo flavonoidov, čo sú prírodné substancie. Tie sa nachádzajú v rastlinách, v potravinách a nápojoch rastlinného pôvodu (napr. v jablkách, hrozne, kakau, v strukovinách, a iné ).Ide vlastne o antioxidanty, ktoré naše telo potrebuje.
Kakao obsahuje veľa minerálnych látok ako je horčík, železo, zinok, meď a iné. Alkaloid teobromín zastúpený v kakae je izomér teofylínu. Používa sa pri ochorení dýchacích ciest, na podporu vykašliavania hlienu.
Kakao teda nielen povzbudí , ale taktiež pomôže pri kašli a má aj afrodiziakálne účinky.
Kvalitné a dobre uskladnené kakao
Kvalitné kakao môže mať rôzne odtiene. Od hnedej, ale stretneme sa aj s odtieňom červenej s horkou chuťou. Vôňa dobrého kakaa je silne aromatická a naopak zlé uskladnené kakao je bez arómy.
Kakao je preto potrebné mať na suchom mieste so stálou teplotou, pretože rýchlo absorbuje vlhkosť. Kakao rýchlo nasáva okolitý pachy, preto ho pri jeho otvorení musíme skladovať v nepriedušne uzatvárateľnej nádobe.
Pestovanie kakaa
Kakao sa vyrába zo semien plodov kakaovníkov, t.j. bôbov. Tie sa pražia, drvia a melú. Z kakaového tuku, ktorý je mimochodom veľmi vzácny sa vyrába čokoláda. Kakaové maslo je zas veľmi lahodné a zdravé.
Kde sa najviac pestujú kakaové bôby?
Najmä je to na Pobreží Slonoviny, v Indonézii, Ghane, Nigérii, Kamerune, v Brazílii a Ekvádore.
Vlhkosť v kakau
Tú spoznáme podľa toho, či kakao obsahuje hrudky a môže zatuchnúť. Správne kakao je jemne pomleté a bez hrudiek.
Ak si chcete doma pripraviť lahodný nápoj z kakaa, môžte si pridať do neho troška škorice, pár kvapiek koncentrovanej kávy, alebo trošička chilli.
Pridajte si do kakaa vanilkový cukor a smotanu a uvidíte, aký perfektný nápoj z toho budete mať.
Kakao možno podávať aj studené s vymixovaným kúskom banánu.
Mohlo by Vás zaujímať: