Malé lesklé, hnedé a pri tom tak zdravé. Semienka takmer guľatého tvaru, ktoré v sebe skrývajú veľké množstvo cenných látok pre naše telo. Ide o potravinu s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok. Reč je o ľanových semienkach o ktorých si môžete prečítať v nasledujúcom článku.
Ľanové semienka v minulosti
Ľan sa pestoval v Egypte a Babylone už pred 5000 rokmi. Približne pred 2 500 rokmi spoznali že ľanové semienko má pozitívne účinky na naše zdravie.
Zrniečka ľanu sú v tvare akoby guľatej slzy, podobne ako sézamové semiačka, až na to, že trošku väčšie. Rastlina, na ktorej semiačka rastú má malé modré kvety a patrí k tradičným slovenským plodinám. Z takéhoto ľanového semena možno vyrobiť aj múku a olej na konzumovanie či olej, ktorý slúži pre technické účely.
Spomínaný olej na konzumovanie by mali využiť najmä tehotné ženy. Je to pre nich zdravšia varianta ako keď budú jesť pomleté ľanové semienka. Možno si ho zakúpiť v špeciálnach bio potravinách alebo v e -shopoch zameraných na takéto zdravé potraviny. Uskladňovať by sa mal v tmavej fľaši na chladnom mieste, pretože rýchlo horkne.
Ľanové semienka možno kúpiť pomleté, podrvené alebo ako “ zrniečka“ . Myslím si však, že pomletým alebo podrveným semiačkam by sme sa mali vyhnúť. Keď si ich chcete pomlieť, radšej si vyberajte semiačka v klasickej verzii a doma si ich pomliete. To je podobne ako s mäskom na fašírky, keď sme kedysi kupovali mleté a nikdy nevieme čo do neho výrobcovia dali.
Navyše ak kúpite celé semená, tie vydržia dlhšie uskladnené.
Čo obsahuje ľanové semienko
bielkoviny, tuky vysokej biologickej hodnoty (nenasýtené esenciálne mastné kyseliny – kyselina linolová – 60 %, kyselina alfa – linolénová – 25 %, známa aj ako mastná kyselina omega 3) , enzýmy, karotény, slizovité látky, vitamíny skupiny B, niacín, vitamín E, biotín.
Z minerálov, ktoré ľanové semienko obsahuje je to najmä draslík, mangán, vápnik, horčík, železo, kyselina listová, síra, meď, zinok
Ďalej ľanové semienka obsahujú lignany, veľké množstvo vlákniny, ytoestrogény, fenolové kyseliny.
Obsahujú aj flavonoidy, ktoré chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia aj proti tým, ktoré sa nám tvoria v tele, obnovujú prirodzený stav buniek a podobne. Tie flavonoidy, ktoré telo neprijíme pre svoj nadbytok a nespotrebuje, vylúči ich stolicou a močom.
Ľanové semienka – odvar pre lepšie trávenie.
Ak si pripravíte odvar z ľanového semena, doprajete vášmu telu lepšie trávenie, ktoré zmäkčuje stolicu a tým pôsobí proti zápche. Navyše normalizuje činnosť črevnej mikroflóry. Pri konzumácii ľanových semienok sa zbavíte zápachu pri stolici, pretože pomáha pri rozkladných procesoch v črevách a tým reguluje črevné kvasenie.
Taktiež Vám odvar z ľanových semien pomôže, ak ste boli chorí a liečili ste sa antibiotikami. Ak budete pravidelne takýto odvar piť, pomôžete si aj pri hemoroidoch, divertikuloch dokonca aj pri niektorých črevných nádoroch, žalúdočných a dvanástnikových vredoch.
Ako si takýto zdravý odvar pripraviť?
Odvar z ľanového semienka si pripravíme nasledovne: Ľanové semienka za 1 polievkovú lyžicu dáme na 5 minút variť do 0,5 l vody. Denne treba piť za 2 – 3 šálky tohto odvaru.
Ľanové semienka pre zdravie
Ľan má protizápalové a zmäkčujúce účinky. Pomáha chrániť aj hojiť poškodenú sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Rýchly recept pre zdravie: naberieme si za 1 polievkovú lyžicu ľanových semien a dáme ich lúhovať v pohári vody na 12 hodín. Denne treba piť 2 – 3 poháre.
Ľanové semienka sú účinné aj pri liečbe zápalu dýchacích a močových ciest preto si ich môžu dopriať aj ľudia s ochorením bronchitídy, astme, či pri cystitíde. Ešte spomeniem jednu zaujímavú info: ľanové semienka zmierňujú príznaky klimaktéria. Možnosť si ich dopriať s medom.
Ľanové semienko pomáha znižovavať cholesterol, je účinný pri liečbe osteoporózy, žlčových kameňov, reumatoidnej artritídy, psoriázy,cukrovky.
Ľanové semienka pre ženy v prechode
Vzhľadom na to, že ľanové semienka obsahujú veľa fytoestrogénov, pôsobia v tele ako ľudský estrogén, t.j. hormón. U žien je tento hormón veľmi dôležitý, najmä v čase prechodu, kedy ženy môžu pociťovať zmeny nálady, depresie, závraty a podobne. Preto by si ich mali dopriať denne za 2 polievkové lyžice v podobe pomletých ľanových semienok.
Priemerné nutričné hodnoty ľanových semienok na 100 g výrobku
Energia 2234 kJ
Bielkoviny 18,3 g
Sacharidy 28,9 g
Tuk 2,1 g
Konzumácia ľanového semienka
Ľanové semienko sa môže konzumovať pomleté, ale ako som spomínala už v úvode, radšej si kupujte nemleté či podrvené ľanové semienko a doma si ich nameliete. Takto ich môžete konzumovať denne za 2 malé kávové lyžičky.
Ja pridávam ľanové semienko do šalátu a robím si z neho chutnú nátierku, ale dá sa použiť aj na pečenie chlebíka, pečiva, do polievok, prívarkov, omáčok a dokonca aj dezertov.
Zaujímavé články:
Chia semienka + recept na osviežujúci nápoj
Rastlinné potraviny bohaté na bielkoviny