Lupiny vo vlasoch alebo inak nazývané seboroická dermatitída. Určite každý vie o čom hovorím. Sú dôsledkom určitého kožného ochorenia, niekedy však iba zlej nesprávnej starostlivosti o vlasovú pokožku buď nevyhovujúcim šampónom alebo keď ste si zle opláchli vlasy a zvyšky šampónu či kondicionéru vám zostali na pokožke hlavy, poprípade časté umývanie vlasov.
Inokedy môžu nastať lupiny, ak vaše vlasy neznesú určitý druh farby, ktoré sú príliš agresívne. Veď farba obsahuje nespočetné množstvo chemikálií, ktoré nám ničia vlasy a vlasovú pokožku.
Za lupiny môže nadmerná produkcia mazu. Sú to šupinky odumretje kože. Mne osobne sa stalo, že ma veľmi svrbela hlava po nanesení tužidla, až mi vlasy ostali po ňom suché a začali sa mi na nich tvoriť lupiny.
Čo s osvedčenými domácimi receptami?
Často sa odporúča citrón. Samozrejme citrón je pre vlasy užitočný pre lesk vlasov ale nie na lupiny. Tak isto ako aj ocot. Síce za vyskúšanie nikto nič nedá, ale v dnešnej dobe sa dá kúpiť kopec produktov vlasovej kozmetiky na lupiny. Ak si neviete vybrať ten správny, spýtajte sa svojej kaderníčky, poprípade dermatologičky. Taktiež som už počula o rozmiešaných žĺtkach, ktoré si votrete na korienky vlasov. No z vlastnej skúsenosti, keď som si raz dala vajíčko na vlasy ale nie kvôli lupinám ale pre výživu, o chvíľu mi tak stvrdli vlasy, že mi to nešlo poriadne zmyť a navyše som smrdela samé vajco.
Pokiaľ máte problémy s lupinami a svrbí vás pokožka hlavy, ak sa dá, neškriabte si ju, môžte si podráždiť vlasovú pokožku a tým si ešte viac ublížiť. V zime je pokožka hlavy vystavovaná prudkým zmenám teplôt , hlavne keď prídete z tepla do zimy a opačne a aj práve preto sa nám lupiny zvyknú robiť. Taktiež môžme mať lupiny z nedostatku nejakého minerálu alebo vitamínu, z poruchy imunity, zo stresu. Obmedzte vyprážané, tučné jedlá, mlieko, syry , cukor, bielu múku,sladkosti, morské živočíchy, búrske oriešky a zaraďte do svojho jedálnička veľa čerstvého ovocia a zeleniny.
Masáž hlavy proti lupinám vykonávame ju jemným masírovaním končekmi prstov. Ak trpíte mastnými vlasmi, urobte si masáž ešte pred umývaním vlasov. Masážou sa stimulujú mazové žľazy, ktoré uvoľnia svoj obsah a lepšie sa dokážete zbaviť lupín.
Novorodenci do 1. roku života mávajú žlté chrasty vo vlasovej časti, niekedy až za ušami alebo červené papuly na tvári . U starších detí až 2 cm fľaky vo vlasovej časti. Týmto ochorením zväčša trpia v zimnom období.
Nezabúdajme na zdravú výživu, ktorá obsahuje veľa vitamínov a tým nám pomáhajú bojovať proti tvorbe lupín. Medzi najznámejšie vitamíny, ktoré naše vlasy potrebujú sú:
betakarotén – pomáha proti vysušovaniu kože a infekcii
vitamín C -pre imunitu
vitamín E -na regeneráciu
zinok – pomáha pri hojení
selénu – pôsobí antioxidačne
probiotiká ( Lactobacily acidophilu )
B komplex – pre zdravú vlasovú pokožku