Rakytníkový olej pre lepšie trávenie

Dnešná moderná doba nás tak dokáže ubíjať, že sa to odzrkadlí na našom zdraví. Niekedy sa ani nestihneme naraňajkovať, obed vynecháme a večera je zas taká ťažká a nezdravá na žalúdok, že naše trávenie to nezvláda a tak nastanú problémy s trávením.  Nechcem tu teraz písať o trávení, ale o výrobku, ktorý nám pomôže s tráviacimi ťažkosťami, naštartuje nám metabolizmus a mnohé iné účinky. Reč je o rakytníkovom oleji, o ktorom je nasledujúci článok.

Rakytníkový olej pre zdravie

Rakytníkový olej je tak výnimočne zdravý, že si vie poradiť nie len s našou imunitou, či metabolizmom ale pomáha aj pri kožných ochoreniach.

Presne tak. Rakytníkový olej si môžme dopriať aj v čase chrípok, pretože pomáha našej imunite, priaznivo ovplyvňuje obehový systém , pomáha s tráviacim ústrojenstvom.

Úlohou tráviacej sústavy je dodávať nášmu telu živiny z potravy, odvádzanie nestrávených zvyškov z organizmu. Po mechanickom oslabení potravy ústami žalúdok začne rozkladať a štiepiť potravu na menšie kúsky.
V žalúdku sa nachádza kyselina chlorovodíková, ktorá tvorí v žalúdku kyslé pH, tým ničí mikroorganizmy v prijatej potrave a dokáže brániť rozkladu niektorých vitamínov a iné.
Tráviaci enzým pepsín štiepi bielkoviny (proteíny, peptidy) na menšie úseky.
Žalúdočné stena je vystlaná hlienom (mucínom), aby chránil žalúdok, aby ho enzým pepsín nezačal rozkladať.
Podľa náročnosti na trávenie sa dokáže potrava držať v našom žalúdku  2-6 hodín.

 

Rakytníkový olej  pôsobí ako antioxidant. Spomaľuje starnutie organizmu  a viaže voľné radikály.

Príjemne pomáha ako prevencia infarktu a mozgových príhod , znižuje cholesterol v krvi a priaznivo ovplyvňuje žily a tepny a tým zabraňuje tvorbe trombov. Pomáha pri rekonvalescencii, rozpúšťa hlieny, používa sa ako podporný prostriedok počas liečby rakoviny, pôsobí antibakteriálne proti stafylokokom a salmonelóze.

Môžme si ho dopriať aj na jar, pretože pomáha aj pri jarnej únave, tak isto pomáha aj pri  priechodnosti ciev a zlepšuje ich pružnosť. Je účinný aj na krv v tele, prretože vplyvom rakytníkového oleja zlepšuje jej zrážanlivosť.

Trpíte suchými vlasmi? Doprajte si rakytníkový olej, ktorý dodá vlasom potrebné živiny, zlepší ich pružnosť, dodá vlasom lesk a navyše zabraňuje vypadávaniu vlasov. Je účinný aj pre pokožku, ktorej dodá vitalitu, sviežosť a elasticitu.

 

 

Čo obsahuje rakytníkový olej

V rakytníkovom oleji sú zastúpené vitamíny ako napríklad  A , K , E , D,  B1 , B6 , vitamín C a P.

Taktiež obsahuje aj flavonoidy – ktoré znižujú riziko aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, potláčajú zápalový mechanizmus, chránia bunky tela proti škodlivým voľným radikálom.

karotenoidy čo sú vlastne  pigmenty, ktoré sú rozpustné v tuku v rastlinách, riasach a fotosyntetizujúcich baktériách. Ovocie, zelenina a  kvety nám dodávajú farbu vďaka karotenoidom. 

a veľa minerálnych látok a stopových prvkov.

Ďalej obsahuje kyselinu listovú, triesloviny a minerálne soli .

Esenciálne mastné kyseliny omega 3 , 6 a 9,   o,ktoré rakytníkový olej obsahuje V rakytníkovom oleji

Omega – 7 mastná kyselina je ďalšou zdravou zložkou v rakytníkovom oleji. Je veľmi vzácna a skoro nikde ju nenájdeme. Tá účinne pôsobí na tráviaci trakt.

Výskum zistil, že táto kyselina pracuje ako zdravý prospešný hormón, zabraňuje hromadeniu tuku v pečeni, znižuje hladinu zápalových látok tvorených v tukových bunkách.
Ďalší výskum robil pokusy s touto kyselinou na myšiach a zistil, že zvýšené hladiny omega 7 mastnej kyseliny pôsobili prospešne na zdravie myši, stali sa super zdravými.

Rakytníkový olej by si mali dopriať ľudia, ktorý trpia problémami s tráviacim ústrojenstvom. Pomôže tak odstrániť zápaly, s ktorým si vaše telo nevie poradiť a bojovať s ním.

Ako som spomínala, rakytníkový olej preukazuje svoje účinky aj na vonkajšom použití a to pri kožných chorobách a poraneniach kože. Ak si ho doprajete aj  vnútorne aj vonkajšie, o to lepšie pre vás. Vyliečite si vaše rany.

 

Rakytník a výroba

Z rakytníka rešetliakového sa dá spraviť čaj, krémy a podobne. No najlepšie účinky z celého rakytníka dosahuje práve rakytníkový olej. Je tmavo oranžového zafarbenia

Rastlina z rakytníka sa musí lisovať za studena, aby si zachovali všetky potrebné živiny potrebné pre zdravie človeka.

 

Čo sa dá vyrobiť z rakytníka

Môžu to byť rôzne tinktúry, krémiky, mastičky, spreje, balzamy, kvapky, oleje, tablety.  .

 

Sušené plody z rakytníka

Plody rakytníka sa dajú  sušiť spolu so semenami, najlepšie na elektrických sušičkách. Tie sa potom zomelú ( vhodné použiť na rozomletie aj kávový mlynček ).

Tieto usušené a rozdrvené plody sa užívajú za 1/2 – 1 celú kávovú lyžičku za deň.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


deväť − 5 =