Jablčný ocot – zdravie z jabĺk

Jablčný ocot. Možno nie každý ho vo svojej domácnosti používa a pri tom je tak zdravý. Používa sa už od stáročia, pretože pomáhal liečiť aj za dávnych čias. Tak prečo ho dnes tak málo ľudí využíva vo svojom jedálničku? Vedeli ste že jablčný ocot vykazuje skvelé účinky na pleť?

 

Jablčný ocot pre zdravie:

Jablčný ocot je pomáha zlepšiť metabolizmus,  odstraňuje nezdravé toxíny z tela, podporuje lepšie trávenie, posilňuje našu obranyschopnosť, pomáha pri chudnutí,  pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol, spomaľuje  proces starnutia a používa sa aj proti akné ( vonkajším použitím ).

Jablčný ocot stimuluje kardiovaskulárny systém a je vhodný aj pre diabetikov, pretože  redukuje hladinu glukózy v tele. Udržuje prirodzené , ľahko zásadité pH v tele , vďaka čomu má človek viac energie, upokojuje artritídu , strnulé kĺby a DNU.

 

Výroba jablčného octu

Jablčný ocot sa pripravuje fermentáciou čerstvej jablkovej šťavy .

 

Čo obsahuje jablčný ocot

Jablčný ocot obsahuje najmä kyselinu listovú, ktorá dodáva kyslosť jablčnému octu. Kyselina listová, nazývaná aj ako vitamín B9,  je vitamín, ktorý je rozpustný vo vode,  prispieva k správnej krvotvorbe, k hojeniu rán. Kyselina listová by nemala chýbať v jedálničku pre tehotné ženy, pretože zabezpečuje zdravý vývoj plodu v mamičkinom brušku.
Pri nedostatočnom množstve  kyseliny listovej v našom tele spôsobí megaloblastickú anémiu. Červené krvinky sú zväčšené, zdeformované a ich schopnosť prenášať kyslík je obmedzená, čo je nebezpečné aj pre vývoj plodu dieťaťa.

Taktiež obsahuje jablčný pektín, ktorý nám pomáha udržovať hladinu krvného cukru, cholesterolu, upravuje funkciu čriev, čiže pri zápche podporuje vyprázdňovanie a opačne, znižuje vysoký krvný tlak), pomáha pri vylučovaní kyseliny močovej a odstraňuje ťažké kovy z tela. Je dôležitým prírodným zdrojom vlákniny pre ľudský organizmus.

Kyselina pantoténová ( vitamín B ) patrí do skupiny vitamínov B. Pomáha pri mnohých enzýmoch, t.j. tie, ktoré sa podieľajú na metabolizme sacharidov a cukrov, produkciu glukokortikoidov, pohlavných hormónov, podporuje funkciu nervového systému a nadobličiek a  normálny rast semenníkov, pomáha aj pri migréne, zažívacích problémoch a niektorých prípadoch alergie . Kyselinu pantoténovú potrebuje náš organizmus pre udržanie správnej komunikácie medzi mozgom a nervovým systémom a k tvorbe stresových hormónov. Kyselinu listovú by mali prijímať do tela najmä fajčiari, ktorí chcú prestať s fajčením.

Z vitamínov ďalej jablčný ocot obsahuje vitamíny B1 , B2 a B6 ,vitamín C.

Niacín ( B3 ) – pomáha pri bolestiach hlavy, zmierňuje depresie, zlepšuje poruchy nervového systému, znižuje hladinu cholesterolu a  vysoký krvný tlak, pomáha zmierniť žalúdočné problémy a iné.

Biotín ( B7) – ten syntetizuje baktérie v črevách. Ľudské telo biotín účinne recykluje, pričom nedochádza k jeho strate vyprázdňovaním. Nedostatok biotínu môže spôsobiť vypadávanie vlasov, vyrážkou v oblasti tváre, nerovnomerné rozvrstvenie tvárového tuku, mravčením končatín, depresiami a halucináciami.

Jablčný ocot obsahuje aj horčík, železo, sodík, fosfor, vápnik a draslík ale iba v menšom množstve. 

 

Ktorý jablčný ocot je najlepší

Najlepší jablčný ocot nájdeme v obchodoch so zdravou stravou. Ten musí byť nepasterizovaný, nefiltrovaný, organický. Mal by byť tmavší, zakalený, ideálne by v ňom mali plávať drobné cucky – tým spoznáte ocot najvyššej kvality , čo najmenej upravovaný s najvyšším zachovaným množstvom zdraviu prospešných látok .

 

Jablčný ocot a lieky

Ak ste sa rozhodli s konzumáciou jablčného octu a popritom beriete nejaké lieky,  je lepšie užiť ocot oddelene v iný čas.
Dávkovanie jablčného octu

zväčša sa jablčný ocot užíva dve kávové lyžičky 3 krát za deň. Ocot dáme do šálky s vodou a  popíjame medzi jedlami. Možnosť dochutiť medom alebo ovocnou šťavou.

 

Jablčný ocot – zázrak pre vlasy

Opláchnite si vlasy jablčným ocotm. Budú sa vám nádherne lesknúť, posilníte a stimulujete ich rast a zároveň im doprajete výživu. Je vhodný aj proti lupinám predchádza štiepeniu vlasov. I keď pravdu povediac ocot príliš nevonia, ale raz za čas im dodať výživu myslím že nie je na škodu.

Jablčný ocot na pleť

Malým vatovým tampónikom si naneste riedený jablčný ocot v pomere 1:3. To pomáha pri kožných zápaloch, akné, bradaviciach a malo by vybieliť jazvičky po akné a pigmentové škvrny.

 

Jablčný ocot pre našich miláčikov

Doprajte vašim domácim maznáčikom jablčný ocot, ktorý pomáha redukovať blchy a navyše čistí a dezinfikuje väčšinu domácich povrchov.

Jablčný ocot sa dáva na srsť domáceho maznáčika . Pridaním octu do vody na pitie pomáhame odstrániť parazitov z ich tela.

 

 

Názor na “Jablčný ocot – zdravie z jabĺk”

  1. Jablčný ocot je totálna bomba. Odporúčala by som ho vyskúšať úplne každému. Mne pomohol s trávenim a takmer vyliečil cukrovku. A niekedy si ho pridávam do vody pred spánkom na zlepšenie kvality spánku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 9 = šestnásť