Egreše obsahujú dôležité minerály ako sú draslík, zinok, horčík, fosfor, mangán, vápnik, železo, sodík a iné. Z vitamínov sú v egrešoch najviac zastúpené: kyselina listová, pantoténová, ďalej niacín, vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamíny C a E. Do svojho jedálnička by sme ich mali zaradiť ak sa chceme cítiť lepšie a vyzerať krajšie.
Egreše patria v ORAC stupnici na 87. miesto a vďaka ich veľkému počtu vitamínov a minerálov by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička i Vy, pretože sú zdravé a navyše veľmi chutné 🙂
Egreše pre zdravie
zlepšuje využívanie bielkovín
egreš pomáha pri detoxikácii – čistí črevá, zbavuje ich odpadových látok
je dobrý pre naše oči, pretože posilňuje zrak, zabraňuje očným ťažkostiam pri cukrovke
podporuje chuť do jedla a trávenie
je vhodný aj pre naše vlasy, nechty a pokožku
pomáha chrániť pred infekciami dýchacích ciest
posilňuje imunitu
odvodňuje a pôsobí močopudne
priaznivo vplýva na hojenie rán, zlomenín, popálenín
zbavuje mozog jedovatých ťažkých kovov
je dobrý aj pre naše srdiečko, posiluje žily, cievy, chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami
stabilizuje hladinu cholesterolu
pomáha pri osteoporóze, zabezpečuje správnu stavbu kostí
Egreše a pestovanie
Asi netreba zdôrazňovať, že najlepšie, najchutnejšie a najzdravšie je ovocie, ktoré si dopestujeme samy. Preto ak máte túto možnosť, určite si stromčekové egreše dopestujte aj u Vás na záhrade. Skvelé na egrešovej ako aj ríbezľovej úrode je to, že mrazy tak nepoškodzujú ich kvety, lebo korunky sú vyššie s stromčeky začínajú rodiť skoro, často už prvý rok po výsadbe. Pestovanie egrešov nie je náročné, no treba zdôrazniť že egreš nemá rád príliš vlhké a ťažké pôdy. V nadmerne vlhkom prostredí trpí múčnatkou. Egreš má rád otvorené vzdušné priestory, kde dobre znáša aj zatienenie inými rastlinami.
Najlepšie je stromčeky sadiť na jeseň v čase od októbra až do zamrznutia pôdy. Môžeme sadiť aj na jar, ale hneď po rozmrznutí pôdy, pretože egreše pučia z ovocných druhov ako prvé.V radoch vysádzame na vzdialenosť 0,8 až. 1 m a rady od seba dávame na vzdialenosť 2,5 až 3 m.
Najlepšia pôda pre egreše je neutrálna alebo zásaditá pôda, kde egreš vydrží rásť 10 – 20 rokov. Egreše sú pomerne náročné na živiny, preto by ste ich mali hnojiť napríklad špeciálnymi minerálnymi hnojivami na egreše s prídavkom rohoviny, každých pár rokov kvalitným kompostom a maštaľným hnojom.
Recept pre krásu:
O tom, že egreše pomáhajú aj našim vlasom, nechtom a pokožke som už spomínala. No teraz chcem spomenúť jeden recept na pleťovú egrešovú masku. Nie je to nič zložité. Dužinu z egreša si rozotriete po tvári a necháte pôsobiť približne 10 minút. Potom už len pokožku opláchnete čistou vodou. A prírodná maska je na svete ….
Všetko je pravda čo píšete, akurát obrázky máte nejako „mimo misu“ na prvom máte obrázok hore nohami a na druhom máte biele ríbezle…….