Klinčeky – zdravé korenie pri bolestiach zubov

klinceky mlete pre zdravie na bolest zubov zdrava potravinaKlinčeky preukázali pozitívne účinky pri problémoch v ústnej dutine. V domácej medicíne nájdeme ich využitie na liečbu nepríjemnej bolestí zubov.  Boli využívané už v minulosti, mnohými generáciami našich predkov, ktorí poznali ich liečivú silu nielen pri bolestiach zubov.

Klinčeky sa v ORAC ctupnici nachádzajú hneď na prvom mieste, vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

V Čínskej medicíne sú klinčeky považované za koreninu, ktorá pomáha zrýchlovať metabolizmus a  zvyšuje tok energie.

Ak chcete zlepšiť stráviteľnosť fazule či iných strukovín, mali by ste do varenia pridať klinček. Viac info tu: AKO ZLEPŠIŤ STRÁVITEĽNOSŤ FAZULE A INÝCH STRUKOVÍN

 Klinčeky obsahujú: rastlinné steroly, minerály ako sú vápnik, draslík, mangán, ďalej obsahujú vlákninu a eugenol, ktorý udržiava klinčeky dlho čerstvé.

klinceky pre zdravie

Klinčeky pre zdravie

klinčeky pomáhajú pri:

pôsobí ako anestetikum a antiseptikum, likviduje baktérie, pôsobí  dezinfekčne

pri inhalácii klinčeky pomáhajú dezinfikovať dýchacie cesty, liečia prieduškové zápaly

klinček povzbudzuje naše srdiečko aj aj správny krvný obeh

konzumáciou klinčekov si zlepšujeme trávenie, majú upokojujúce účinky, pôsobí proti črevným parazitom

pozitívne ovplyvňuje aj našu psychiku

pôsobí antioxidačne.

Pestovanie klinčekov

Vysoké stromy na ktorých klinčeky rastú, môžu dosiahnuť až dve desiatky metrov a preto sa zber považuje za náročnejší. Zbierajú sa neroztvorené púčiky kvetov zo stromov, ktoré sú usušené. Ich vzhľad pripomína klasický klinec, preto dostali takéto pomenovanie.

Tie klinčeky, ktoré sú kvalitné, sú tmavohnedé  s rozvinutou hlavičkou. Nemali by byť polámané. Čierne klinčeky značia, že sú už staré a strácajú na vôni.

klinceky mlete pre zdravie na bolest zubov zdrava potravina

Tinktúra na bolesť zubov

Ako bolo už v úvode spomínané, klinčeky pomáhajú pri bolesti zubov. Recept na tinktúru: Namočte si 10 klinčekov do 1 dcl alpy alebo liehu a nechajte dva týždne lúhovať a potom  po dvoch týždňoch môžete aplikovať na boľavé zuby.

Ak Vás premohla bolesť zubov a vy ste si nepripravili vopred tinktúru, postačí, ak požujete jeden klinček, ktorý má výborné dezinfekčné účinky a pôsobí proti bolesti zubov ako anestetikum.

 

Recept na liečivý čaj so zázvorom a klinčekom.

Klinček zmiešame s 1/4 čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou mletej škorice. Všetko prelejte dvoma šálkami vriacej vody a do každej šálky primiešajte dve lyžice medu. Tento čaj pomáha pri vírusových ochoreniach, chrípke, zníženej imunite…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


šesť − 4 =