Sibírska jedľa a jej zdravý olej

sibirska jedla učinky zdravieSíbirská jedľa je známa vďaka oleju pochádzajúceho z mladých výhonkov, ktorá rastie na ekologicky čistom území Sibíru. Tá je totiž buď neosídlená alebo len veľmi riedko a nie je postihnutá činnosťou človeka.

Staré sibírske kmene pozorovali, ako zvieratá s obľubou konzumujú mladé ihličie z bielej jedle. Divili sa prečo dokonca i mäsožravé sibírske tigre vyhľadávajú ihličie z týchto stromov. Nakoniec na vlastnej koži zistili liečivé účinky sibírskej jedle.

sibirsky tiger jedla olej

Ľudia postupne zistili, že účinky ihličia môžu ešte znásobiť, ak budú konzumovať výťažky mladých výhonkov v podobe oleja. A tak našli mocný prírodný liek, ktorý pôsobí proti viacerým chorobám a posilňuje našu imunitu.

1000 ročná Legenda o mongolskom vládcovi Dalaj Tabibovy, ktorého dlhé roky trápili nehojace vredy posiate po celom tele. Pôsobili mu veľké bolesti a  žiadne hojivé byliny, korenie ani šťavy z divoko rastúcich plodov mu nepomáhali.

Jedného dňa prišiel k vládcovskému sídlu zo severu sibírsku muž, ktorý poznal liek na Tabibovu chorobu. Z vrecka vytiahol žltý kryštál o ktorom mu povedal, že sa jedná sa o živicu zo stromu z ďalekého severa, no však ešte cennejší je olej z mladého ihličia tohto stromu. Ten keď otvoril, rozvoňal celú sálu. Každý ucítil jeho vôňu. Tajomný sibírsky muž  dal kráľovi recepty i na ostatné choroby. Ten sa mu na oplátku bohato odmenil.

Účinky oleja zo sibírskej jedle:

Sibír ostala prírodne veľmi zachovalá a nedotkla sa jej negatívna ľudská činnosť. Olej zo síbírskej jedle je zdrojom vitamínov a stopových prvkov v čistej, prírodnej forme. Okrem iného obsahuje antioxidanty, beta karotén a vitamín E. Prípravok silno posilňuje imunitný systém vďaka tomu že sú zachované všetky cenné liečivé zložky, vrátane fytoncídov.

FYTONCÍDY sú látky podporujúce antibakteriálne, antimykotické a antivírusové procesy, pomáhajú posilňovať imunitný a obehový systém a zmierňujú zápalové stavy. 

Pozrieť v obchode

Tento olej má naviac najvyššiu triedu čistoty „A“ a najväčší obsah bornylacetátu – 39% (zložka oleja, ktorej množstvo určuje kvalitu prípravku). Preto je jedľový olej uvádzaný medzi najkvalitnejšími prírodnými prípravkami na trhu.

sibirska jedla učinky zdravie

 

Veľmi dobre pomáha pri týchto zdravotných problémoch:

Prechladnutie, chrípke, zápale priedušiek, krčných zápaloch, zápal pľúc a angína, chronický kašeľ alebo nádchu, chrapot (i v prípade choroby z povolania), zahlienenie dýchacích ciest, zápal slizníc ústnej dutiny.

Pomáha liečiť choroby kože, kĺbov, zápaly nervov, neuralgia, artritída, reumatizmus, popáleniny, omrzliny, preležaniny, bakteriálne kožné infekcie ekzémového typu, lišaje, ťažko sa hojace rany,

Má protiplesňoové účinky odstráňuje mykózu na chodidlách, akné, vrásky, zápach z úst, zápach nôh, svrbenie konečníka, obličkové kamene, celkové znečistenie a oslabenie organizmu, zvýšený stres , nespavosť, slabé prekrvenie končatín.

Olej zo sibírskej jedle  pozitívne ovplyvňuje metabolizmus, imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám.

Počas druhej svetovej vojny lekári zistili, že olej z bielej jedle pomáha liečiť ťažké zranenia, popáleniny, urýchľuje hojenie. Lekári vtedy začali venovať serióznu pozornosť účinkom jedle bielej. Zistili, že má priaznivé detoxikačné účinky ,vracia krvný tlak do normálu a spomaľuje starnutie.

Terpény účinné látky ktoré pomáhajú:

Gáfor rozohrieva a zlepuje prekrvenie kože. Tiež sa  používa ako prostriedok na povzbudenie centrálneho nervového systému

Bisabolén má protizápalové pôsobenie.

A-pinén uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje vykašliavanie hlienov.

Borneol  estery borneolu majú upokojujúci účinok.

Humulén má protirakoviné  účinky a zmierňuje stres.

Limonén  tiež pôsobí ako prevencia proti rakovine.

Niektoré terpény, ako napríklad limonén alebo borneol odpudzujú komáre a roztoče.

Nežiaduce účinky

Kontraindikácie nebývajú časté ale olej nieje vhodný pre ludí s alergiou na jedľovú živicu.

Jedná  drobné sčervenanie kože, ktoré po 2 dňoch ustúpi. Pred použitím je vhodné urobiť test alergických reakcií na jedľovú živicu tým, že na vnútornú stranu dlane alebo na brucho nanesieme niekoľko kvapiek oleja.

Skladovanie:

Jedľový olej podlieha rozkladu pod vplyvom slnečných lúčov a oxiduje v styku so vzduchom. Preto je nutné skladovanie na tmavom a chladnom mieste, chránenom pred vlhkosťou. Fľaštičku je potrebné po každom použití dôkladne uzavrieť. Krajina pôvodu EÚ.

Dávkovanie:

Vnútorne: užívajte 1-5 kvapiek denne na lyžičke šťavy alebo medu.

Zvonku: olej možno používať aj zvonka na kožu, pridávať do krémov, šampónov a balzamov, používať na inhaláciu, obklady a aromatické kúpele.

 

MUŠKÁTOVÝ ORECH – KORENIE, S KTORÝM TO NETREBA PREHÁŇAŤ

 

OLEJ Z VLAŠSKÝCH ORECHOV PRE ZDRAVIE, DÁVKOVANIE A PREDAJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


1 + = štyri