Graviola má pozitívny vplyv na naše zdravie. Používajú sa skoro všetky časti stromu – kôra, listy, korene, plody i semená. Výborná do ázijskej kuchyne, na výrobu zmrzliny, džúsu, želé,s ladkého pečiva, nápojov a podobne. Vypestovať sa dá zo semien aj v našich domácich podmienkach.
Dužina plodov gravioly má krémovú konzistenciu a výbornú chuť. Graviole sa dajú konzumovať za čerstva, napríklad lyžičkou. Vhodná je aj do dezertov, zmrzlín, želé, džúsov a podobne. Zdravá a chutná je aj šťava z graviole a pripravuje sa z dužiny, ktorú zbavíme semien a rozmixujeme ju. V čerstvom stave plody konzumujeme napr. Lyžičkou.
Tie plody, ktoré sú nezrelé, sa využívajú najmä pri príprave ázijských zeleninových jedál.
Pozor na semené graviole, tie sú mierne jedovaté. Slúžia predovšetkým na výrobu prírodných prostriedkov na hubenie hmyzu (insekticídov).
Skladovanie graviole je už trocha náročnejšie, pretože nemajú dlhú trvácnosť, no dá sa dopestovať aj v našich domácich podmienkach
Graviola a pestovanie
Graviola, iným názvom anona ostnitá (Annona muricata),pochádza z Južnej Ameriky. Vyskytuje sa tam vo vysokých nadmorských výškach, najmä v oblasti Bolívie.
Jeden plod graviole môže vážiť až pol kilogramu. Vzhľadom pripomínajú šišky. Zrelé plody graviole sú žltozelené až hnedé.
Ak chcete, aby Vám semená gravioly čím skôr naklíčili, stačí, ak ich necháte 10 až 14 týždňov uložené v chladničke a potom dva dni pred výsevom namočíte do vody. Pri výseve semená gravioly iba jemne zatlačíme pod povrch rašelinového substrátu. Substrát je potrebné udržiavať vlhký, ale nie premokrený.
Semená graviole, ktoré sme zasadili do hlinených kvetináčov necháme klíčiť nie na priamom slnku. Klíčenie pri teplote od 25 do 30 ° C trvá zvyčajne 2 až 6 týždňov. V priebehu klíčenia sa môže stať, že klíčiace rastlina nad povrch vyzdvihne aj semenný obal, avšak tento obal, ako aj prví lístky z rastliny odpadnú a môže zostať iba holá stonka. No onedlho vypučia nové listy.
Rastlinu je potrebné v lete pestovať pri vyšších teplotách, v zime sa graviole nedarí, prežije len mierny priebeh zimy.
Semená anony – graviole sa sadia pod menšiu vrstvu rašelinového substrátu, ktorý musí zostať vlhký.
Čo je zvláštne na graviole v rámci pestovania, že kvety menia pohlavie rastlinky. Kvet na rastline je najskôr samičí a až potom samčí, preto je pri pestovaní lepšie, keď pestujete aspoň dve rastliny a rastlinám prípadne tiež pomôcť vzájomne sa opeliť – peľ starších kvetov prenášame na blizny čerstvo rozvinutých kvetov. Podobne ako na rajčinách či iných rastlinách je potrebné plody pretrhávať, aby sme zbytočne nepreťažovali mladé rastliny.
Graviola už počas svojej prvej sezóny vyrastie do výšky približne jeden meter. Počas zimy graviolu môžeme presadiť na teplejšie miesto na cca 18 a obmedzíme zálievku. Vhodné miesto je napríklad vykurovací sklenník.
Na začiatku druhej vegetačnej sezóny rastlinu zastrihneme približne na výšku 20 cm, aby sme rozvetvili koruny.
Graviola pre zdravie
Graviola pomáha pri:
- zmiernení kŕčov v oblasti tráviaceho traktu
- znižuje krvný tlak,
- vhodná pri pečeňových problémoch
- podporuje imunitu
- pomáha pri nachladnutí
- pôsobí antioxidačne
- listy ( vo forme obkladu ) z graviole pomáhajú znižovať horúčku
- stimulujú tráviace procesy
- regulujú hladinu cholesterolu
- výrazne spomaľujú stárnutie buniek
- pomáha pri cukrovke, astme
- odbúrava stres a podobne.
Obklady z graviole
Obklady z graviole sú vhodné pri artitíde, reumatizme a a neuralgických problémoch. Olej z listov a nezrelé plody sa pomieša s olivovým olejom a potom už len stačí potrieť na postihnuté miesto.
Pre koho nie je graviola určená
Graviolu by nemali užívať ženy počas tehotenstva a dojčenia. Taktiež nie je graviola vhodná pre ľudí s nízkym tlakom, pretože pôsobí kardiodepresívne (tlmí srdcový rytmus) a rozširuje cievy. Preto ak beriete lieky na zníženie krvného tlaku a lieky na srdce, mohlo by dôjsť v oboch prípadoch k nežiaducemu zvýšeniu účinku liekov .
Nutričná hodnota anony na 100 gramov
100 g tohto exotického ovocia obsahuje bielkoviny, škrob, fruktózu a glukózu, 45,8 mg draslíka, 23 mg sodíka, 23,9 mg horčíka, 26 mg fosforu, 0,47 mg železa.