Ako znížiť kyselinu močovú v krvi a zabrániť dne

dna_choroba_kyselina_mocovaTesty u doktora ukázali zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. Čo hrozí a ako tento stav zvrátiť ?

Zvýšená Kyselina Močová

Je to látka zle rozpustná vo vode, pri zvýšenej koncentráciu môže potom vytvárať kryštáliky, ktoré sa zvyknú usádzať v kĺboch a vzniká ochorenie nazývané „dna“.

kyselina_močova_zvyšena

Optimálna hladina je u mužov a žien rozdielna:

Optimálna hladina v krvi:

Muži: 220 – 420 mmol / l
Ženy 140 – 340 mmol / l

V moči je meranie menej presné, hodnoty sú pre mužov aj ženy: 1,5 – 4,5 mmol / d

Prečítajte si článok o kyseline močovej

 

Kyselina močová sa z tela vylučuje prostredníctvom obličiek, no jej výlúčené množstvo sa pohybuje okolo 7.5-13%. Zvyšné množstvo ostáva v tele . Je to antioxidant, ktorý sa významne podieľa na antioxidačnej ochrane organizmu, ochraňuje hlavne pred pôsobením kyslíkových radikálov. Jej obsah v tele by mal byť vyvážený  v optimálnych hodnotách. Ak dlhodobo prevyšuje hodnoty, je zvýšená pravdepodobnosť  bolestivej choroby „dny“.

Ako správne zmerať kyselinu močovú a čo by sme mali spraviť pred návštevou doktora, resp pred odberom krvi ?

Odber ráno, nalačno (10 – 12 hodín pred odberom nejesť, byť v relatívnom pokoji, odporúča sa vypiť 2 – 3 dl vody), po telesnom pokoji, bez predchádzajúceho opaľovania.

 

Pred odberom nejesť vnútornosti najmä pečen, mäso max. 150 g / deň, vylúčiť kávu, coca-colu, čaj, pivo, alkohol , tiež sa vyhnúť strukovinovým potravinám viac nižšie popísaných zakázaných potravinách.

Čo zvyšuje kyselinu močovú ?

 

červene_meso_kyselina_mocova

Najčastejšie faktory zvyšujúce hodnoty kyseliny močovej v krvi:

  • vek
  • diétna chyba
  • stres
  • zvýšená telesná záťaž
  • fajčenie
  • alkohol
  • obezita
  • ochorenia obličiek
  • genetika
  • užívanie niektorých liekov.

V poslednej dobe je príčinou zvýšenia kyseliny močovej  nadmerná konzumácia mäsa , hlavne bielkovín u športovcov. Tí hoci žijú relatívne zdravým životom a snažia sa konzumovať zdravé potraviny, majú často zvýšené hodnoty kyseliny močovej práve vďaka konzumácii nadmerného množstva bielkovín.

 

Mäsité potraviny sú podstatne ťažšie stráviteľné ako zelenina. Trávenie živočíšnych bielkovín vedie k tvorbe nadmerného množstva kyseliny močovej a súčasne sa zvýši prekyslenie tela. Rada teda znie menej mäsa viacej zeleniny.

 

Dna choroba, ako vzniká a ako sa jej brániť

Jedná sa o metabolickú chorobu, kedy organizmus nie je schopný v dostatočnej miere odbúravať puríny, ktoré sa vyznačujú nadmernou tvorbou kyseliny močovej. Zodpovednosť  za túto chorobu nesie  tráviaci enzým urikáza, ktorý oxiduje kyselinu močovú, postupne vytvára kryštalickú hmotu. Choroba úzko súvisí so stravovaním a významne k nej prispieva nadmerná konzumácia mäsa a alkoholu a ďalších potravín s vysokým obsahom purínov. V skorších dobách si stravu bohatú na mäso a alkohol mohla dopriať skôr len šľachta, odtiaľ tiež pochádza označenie choroba kráľov.

Vysoká koncentrácia kyseliny močovej v krvi spôsobuje kryštalizáciu tejto látky najmä v kĺboch, kde svojimi ostrými hranami opotrebovávajú kĺby a pôsobia bolesti. Najčastejšie sú postihnuté malé kĺby na dolných aj horných končatinách.

Dna (arthritis Urica) nenastúpi zo dňa na deň. Lekári vám môžu pekných pár rokov diagnostikovať zvýšenú kyselinu močovú  a kĺby nemusia bolieť, no však kryštáliky dny sa postupne usádzajú v kĺboch a  postupne ich narúšajú až príde k akútnym veľkým bolestiam zápalu. dna_choroba_kyselina_mocova

Prvým postihnutým kĺbom býva najčastejšie palec na nohe. Palec napuchne a červená, ostane bolestivý na dotyk a koža je ňom lesklo napnutá.

Tvrdú bolesť obvykle spustí nadmerná konzumácia jedla a alkoholu, únava, stres alebo tiež chirurgický zákrok. Pri neliečení dny hrozí poškodenie kĺbov či poškodenie obličiek. Prvým krokom pri liečbe je úprava stravovania a životného štýlu. Aj po pominutí akútneho záchvatu je nutné, aby pacient dodržiaval prísnu diétu a nepil alkohol.

Tento symptóm spravidla objavuje až po desiatkach rokov zvyšenej hladiny kyseliny močovej v krvi (u mužov nad 420 mikromol / l, u žien viac ako 360 mikromol / l).

Ide o akútny záchvat dnovej artritídy, choroby, ktorá je spôsobená ukladaním solí kyseliny močovej do kĺbov. Môže postihnúť a poškodiť akýkoľvek kĺb,najčastejšie postihuje menšie kĺby.

Dna postihuje častejšie obéznych mužov. Toto ochorenie je známe už od pradávna, ale v súčasnej dobe vďaka zlému životnému štýlu a ľahkej dostupnosti rizikových potravín stúpa počet ľudí s týmto ochorením.

Potraviny ktoré sú zakázané pri dne a zvýšenej kyseline močovej:

Ako už bolo spomenuté, prvým krokom pri liečbe je úprava stravovania a životného štýlu. Je to vynechanie všetkých potravín ktoré zvyšujú kyselinu močovú.

Je nevyhnutné vynechať  potraviny, ktoré obsahujú viac ako 40-50 mg purínov na 100 g.

Diéta pri dne kladie dôraz na obmedzenie potravín s vysokým obsahom purínov medzi ktoré patrí napríklad

mäso, vnútornosti (pečeň, ľadvinky), mäsové extrakty, údeniny,

Určite sa vyhnite nevhodným potravinám:

  • Mäso z mladých zvierat, zverina
  • Vyprážané a grilované mäsa
  • Údeniny, mäsové polievky a vývary
  • Vnútornosti – pečeň, obličky, srdce,
  • Pivo (alkohol),aj keď ho máte radi

Toto je nevhodná zelenina : špenát, kel, huby, rebarbora, cesnak, chren, špargľa

tučné syry, sójová omáčka, čokoláda, strukoviny, kakao, špenát, cesnak alebo celozrnné výrobky , rôzne druhy alkoholu ten je najhorší zo všetkého obsahuje vysoké množstvo purínov.

Potraviny ktoré sú vhodné pri zvýšenej kyseline močovej alebo dne:

Dôležitá je úprava, najlepšie ak mäso varíte, puríny sa vyplavujú do vody, preto je dobré mäso variť vo väčšom objeme vody.

Medzi odporúčané potraviny patria:

  • Nápoje – ovocné šťavy, voda s ovocnou šťavou, čiastočne mliečne výrobky, žihľavový alebo púpavový čaj, ovocný čaj.
  • Korenia-kmín, majoránka, semienka, pažitka
  • Zelenina – mrkva, zeler, zemiaky,
  • Ovocie pomaranč, čerešne, kiwi, jahody,listová zelenina
  • Cereálie,kukurica,rýža,cestovina
  • Vajcia varené na tvrdo (menší počet)

Postupy a recepty proti dne ako ju vyliečiť a zbaviť sa bolesti:

Predispozícia k tomuto ochoreniu je síce daná geneticky, no priebeh je možné spomaliť či zastaviť správnym stravovaním.

Tu sú tipy  na zmenu životného štýlu:

Pri dne je veľmi dôležité dostať do organizmu veľké množstvo vody, aby sa mohlo prečistiť. V pitnom režime dajte prednosť alkalickým minerálkam, pretože napomáhajú alkalizácii moču, a tým k udržaniu inak zle rozpustnej kyseliny močovej v roztoku, zabraňujú tak tvorbe kryštálov.
Obmedzte kávu a ďalšie nápoje s kofeínom, nepite  sladké nápoje. Vylúčte tiež alkohol pivo, jednak odvodňuje a navyše dráždia močové cesty.
Vyhnite sa červenému mäsu, údeninám, ľadvinkám, pečeni, hubám, sardinkám, ančovičkám, hrášku.

Zaraďte bromelain, lebo ten sa nachádza v ananáse , no ešte lepšie sú  višne. Obsahujú totiž dve dôležité látky: antokyany a bioflavonoidy, ktoré sú účinné antioxidanty a bráni vzniku zápalov v tele napríklad už spomínaných: pomarančoch,banánoch, čerešnách, kiwi, datle, hrušky, jahody, čučoriedky.

Lieky ktoré pomôžu: Dna podagra spôsobuje silný zápalový proces , ibuprofen je voľne dostupný liek proti bolesti pomôže zmierniť bolesť z choroby, ak nezabieria vyhľadajte pomoc doktora , spýtajte sa ho na lieky Milurit a Adenuric.  Naopak lieky ktoré  lekári nedoporučujú sú acylpyrín,paracetamol,paralen. Napríklad acylpirín spomaľuje vstrebávanie kyseliny močovej a môže tak chorobu zosilniť. Paracetamol ma slabé protizápalové účinky a slabý vplyv.

Pozor na vysoký tlak  podľa lekárskych výskum chorobu „dnu“ sprevázda vysoký tlak,lieky na tlak často pôsobia močopudne a tým rozvíjajú  chorobu. Preto ak máte vysoký tlak i dnu môžete upozorniť lekára.

Vyhnite sa úrazom: rany sa hoja o poznanie horšie hlavne na bolestivých kĺboch.Väčšinou aj drobné poranenie prstov sa zle hojí,ak sa zraníte dobre vydezifikujte aj malú ranku aby sa nedostala infekcia.

Obklady z ľadom pomáhajú od bolesti . ľad má upokojujúce účinky  obklad prikrite s uterákom a nehajte ho na zapálenom kĺbe 10-15 minút. Tip rozdrvte ľad a zabalte do nepremokavého sáčku. Tento postup je možné použiť vtedy ak je bolesť na dotyk znesiteľná.

Piť veľa vody pomáha  voda pomáha vylučovať kyselinu močovú , kryštáliky sa tak neusadia v kĺboch a nebudú spôsobovať bolesť. Pitie vody je účinná prevencia je dobré vypiť 5-6 pohárov denne.

Schudnúť kilá navyše pomôže ale s rozumom zázračné diéty ktoré síce môžu fungovať na chudnutie , ale skomplikujú priebeh choroby.Dne sa hovorí choroba bohatých no  napríklad aj hladovka nemá  žiadaný efekt , vedie k rozpadu buniek z ktorých sa uvoľnuje kyselina močová.

Doprajte si odpočinok  pri bolestivom záchvate sposôbeného „dnou“  pomáha znehybniť  bolestivý kĺb alebo končatinu a nehať ju vo vyvýšenej polohe, je pravdepodobné že pacienti vo fáze ostrej bolesti neznesu ani jemný dotyk.

 Recepty postupy ktoré pomohli:

Višne , skúsenosti viacerých lekárov pripušťajú že višne pomáhajú tíšiť bolesť pri dne podagre, pozor pre toto tvrdenie neboli vykonané žiadne štúdie no aplikovaním tohto receptu nič nepokazíte stači ak denne zjete desať vyšní alebo vypijete lyžicu višnového koncentrátu.

Čaje proti dne  v lekárni môžete kúpiť čaje ktoré pomáhajú znižovať hyperurikémiu tj zvýšenú kyselinu močovú a tým zabránia aby choroba prešla do ešte bolestivejšej fázy. Dobré sú čaj zo šípok alebo z mäty rozdelte si ho na viac krát za deň. Vyberajte čaje ktoré neobsahujú kofeín majú málo kalórií (nie presladené a pod..)

Pasta zo živočíšneho uhlia  zmiešajte  pol šálky živočíšneho uhlia v prášku s niekoľkými lyžicami pomletých ľanových semienok. Zmes  zalejte vodu aby hola hustá kašovitá hmota , natrite na boľavé miesto  napr kĺb,palec na nohe , obklad vymente raz za štyri hodiny. Čierne uhlie zachytáva toxíny a pomáha telu zbaviť sa kryštálikov kyseliny močovej. Pozor pri vymene treba opatrne čierne uhlie vynikajúce farbivo … možete si zafarbiť vankúše.. Vhodný je kúpeľ so živočíšnym uhlím , napríkad močenie nôh aj zápal na palci. Trvanie kúpeľu by malo byť 30-60 minút. Kašu podobnú ako pri zábaloch zalejte horúcou vodou a močte bolestivé miesto.

Vnútorné účinky živočíšneho uhlia- Podávajte 1 alebo 1/2 lyžičky živočíšneho uhlia  ráno, na obed, popoludný a tesne pred spaním. Takto dávkované uhlie pomáha znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi.

Jablčný ocot postup je podobný ako pri zábale  s pastou so živočíšneho uhlia len procedúra je kratšia- priložený obväz s namočnou vatou v jablčnom octe neháte pôsobiť 20minút. Na škodu nieje ani vypiť  1pl lyžicu 1-2x za den

Koreň z lopúcha ,lopúchový list tiež pomáha pri bolestiach klbov učinná je liehova tinktúra z lopúcha tá čistí krv, potláča zápaly a tým aj dnu a bolesť.

Daľšie potraviny bylinky potláčajúce chorobu:

  • Petržlenova vnaťka
  • Citrón a šťava z neho
  • Nechtík lekársky
  • Kurkuma
  • Sóda bikarbóna
  • žihlava

Zdielajte skúsenosti:Ak máte skúsenosti s potravinami , liekmi ,receptami procedúrami pomáhajúce znižovať bolesť kyselinu močovú ,potláčať dnu, prosím zanehajte komentár dakujeme.

 

 

Názor na “Ako znížiť kyselinu močovú v krvi a zabrániť dne”

  1. Dobry den. Ja sa chcem spytat= Kazde rano si davam na lačno pohar prevarenej vody s citronovou šťavou, avšak do toho pridavam pol. lyžicu panenskeho olivoveho oleja (kvôli ûčinkom na pečeň). Je toto spravne? Neovplyvnuju sa tieto dve latky (citr.štava vs. Olivovy olej) ?
    Dakujem za radu. Fero

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


5 + = sedem