Cesta k šťastnému životu

cesta k šťastnému životuKaždý človek je jedinečný tvor na našej planéte a zaslúži si žiť šťastný život. Veď kto netúži po takom živote? V nasledujúcom článku si prečítajte pár rád na ceste ku šťastiu. Želám pekné čítanie 🙂

Nezaoberajte sa maličkosťami

Určite sa každý z nás zaoberal a teda vlastne stále zaoberá určitými maličkosťami, ktoré nám strpčujú život. Trápime sa pre ne a chceme si tieto maličkosti čo najskôr vyriešiť. Píšem schválne maličkosti, ale pre vás to určite znamená nejakú veľkú vec. Vec s ktorou si neviete dať rady, ale predsa sa musí vyriešiť.

Uvediem príklad: Trápim sa nad rozchodom s priateľom, s ktorým viem, že už nestrávim zvyšok života. Viem, láska veľmi bolí, ale bolí ma to ešte viac, ak sa stále trápim. Trápenie mi nepomôže, iba uvedomiť si, akú chybu sme ja alebo partner spravili. Nedokážem ísť ďalej, ani riešiť ďalšie problémy, pretože takýto život ma ubíja. Dokážem sa nad rozchodom trápiť aj rok. Počúvam stále rady od iných: neboj to prebolí, nejako bolo a aj bude, veď nebol jediný, čo sa stále nad ním trápiš….a iné. ( samozrejme s príkladom ma neberte doslova 🙂 ) Viem, že u iných sa ale toto stáva, veď aj ja som sa sklamala či vo vzťahu alebo v iných ľuďoch.

ako žiť šťastný život
príroda je to najcennejšie čo môže byť, niekedy stačí malá prechádzka a cítime sa ako znovuzrodený

Časom síce tento problém rozchodíme a už ho budeme vnímať ako maličkosť, avšak ako vravím, časom… Čas dokáže zahojiť všetky rany.

Trápime sa napríklad aj nad tým, ako dopadne náš veľký deň – svadba, ako dopadnem u lekára, bojím sa ísť do školy / práce, pretože pre veľa zameškaných dní budú na mňa ukazovať prstom, pritom vedia, že zostať doma bolo to najlepšie riešenie…

Najprv si však uvedomme ďalšiu vec… Netrápte sa nad tým, čo si o vás pomyslia iný. Ako som už písala aj  v článku ako sa naučiť povedať nie.

 

cesta k šťastnému životuNaučme sa na svet pozerať krajšie

Buďme k sebe optimistický, zbytočne nezhadzujme vinu na seba, usmievajme sa až pokým nepôjdeme spať. Úsmevom a dobrou náladou totiž vypúšťame hormón serotonín – inak nazývaný hormón šťastia. Čím viac ho vypustíme, tým sa budeme cítiť lepšie a urobíme šťastnejších aj ľudí okolo nás. Snažme sa ľudí chváliť, dávať im pekné ale úprimné komplimenty a uvidíte, akým krásnym úsmevom sa vám za to odvďačia. Alebo pokojne sa postavte pred zrkadlo a skladajte komplimenty sebe samému. Nejde tu o samoľúbosť, ale zdvihnúť si sebavedomie a mať sa rád.

Buďte vďačný aj za malé veci.

Vážte si všetko čo máte, pretože nikdy neviete kedy môžete o to prísť. Neberte všetko ako samozrejmosť. Samozrejmé je iba to, že máme iba jeden život a preto sa ho musíme naučiť správne žiť.

 

Čas pre seba

Ruku na srdce. Koľký z nás si nájdu za deň aspoň 5 minút pre seba. A nemyslím tým napríklad kúpanie, jedenie alebo iné, lebo to robím pre seba. Veď tieto veci sú základom pre našu existenciu. Mám na mysli celkové uvoľnenie sa… Povedzte si nie! teraz nebudem pracovať a pomáhať iným. Teraz si chcem najskôr oddýchnuť. Môžte sa venovať napríklad joge, meditácii, či prechádzke na čerstvom vzduchu. Alebo si len tak pohodlne ľahnite na posteľ a vnímajte len samu seba. Svoj dych, svoj tlkot srdca… Ak sa naučíte pri relaxácií vnímať samu seba, ste na dobrej ceste. Myšlienky teraz musia ísť bokom. Pretože aj naša myseľ si potrebuje oddýchnuť od stresu a zhonu, ktoré sa na nás denno denne tlačia.

Ospravedlnenie

Prijímate alebo dávate ospravedlnenia? Viete odpustiť druhým to, čo vám spravili? Prípadne si viete uznať chybu vy a ukázať aj ostatným, že ste sa mýlili? Stačí iba jedno slovko: Prepáč. Toto slovko dokáže narobiť veľa vo vašom živote, aby ste sa cítili šťastný. Viem, niekedy je to dosť ťažké, ale slovo „nedá sa“ v šťastnom živote neexistuje. Čím dlhšie budete čakať, kým sa niekomu ospravedlníte, tým to bude horšie a podľa všetkého tak ani neurobíte. Predstavte si, koľkým ľuďom by ste týmto jediným slovkom pomohli. Možno iný vám hneď neodpustia a preto, nechajte to tak, teraz bude rad na nich. Nie, že kvôli neodpusteniu vašej chyby vyvoláte zbytočne ďalšiu hádku.

 

Plánovanie dňa

Plánovaním dňa si pomáhate pre spokojnejší a šťastnejší život. Stane sa, že ráno vstanete, ste plný elánu, no pri pohľade na kopu práce sa vám úsmev vytráca. Chcete všetko spraviť naraz a niekedy to môže byť príčinou, že nestihnete presne to, čo ste chceli, ale ani to čo by bolo najdôležitejšie urobiť. Pri zaspávaní rozmýšľate nad vecami a hlavne nad tým, aby ste ich nezabudli na ďalší deň spraviť. Preto je najlepšie viesť si denníček. Pokojne si do neho píšte že máte vyprať bielizeň, či ísť na prechádzku. Veď je to iba váš denníček a nikomu ho ukazovať nemusíte. Treba si vedieť rozložiť prácu na celý deň. Vykonanú prácu si prečiarknite z denníčka a tešte sa, že ste ju spravili. Uvidíte, aký budete šťastný. Ak je treba, pokojne si robotu deľte medzi ostatných. Neodmietajte pomoc.

 

Úsmev aj cez telefón

Ak s niekým telefonujete, usmievajte sa. Ten s kým voláte, vycíti, že je vám dobre, že máte dobrú náladu a môžte ju aj jemu zlepšiť. Možno práve bol pre niečo smutný a vy vašou dobrou náladou ste mu vylepšili deň. No nenapĺňa vás tento pocit radosťou?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


5 × tri =