Naučte sa povedať nie

Byť milým a láskavým človekom, ktorý pomôže v každej situácií je síce dobré, ale niekedy pre vás veru nie. Túžime po uznaní druhých, byť ocenený, obľúbený, alebo túžime, aby nás iný ľúbili, pretože sme dobrý.

ako povedať niePoznáte ten skľučujúci pocit, keď ste zavalený prácou, neviete, kam sa pohnúť skôr, deti kričia že chcú ísť von a manžel či manželka vám vyčítajú, že sa im dostatočne nevenujete? V práci sa vám nahromadili papiere a vy sa chytáte za hlavu, pretože viete, že svoju prácu si musíte priniesť domov, pretože uprednostňujete iných záujmy a neviete povedať nie, pretože nechcete zbytočne sklamať iných. Hlavne tých, na kom vám záleží. Alebo pretože sa cítime povinní pomôcť druhému v ťažkostiach .

Je ťažké povedať nie, keď vám na druhých záleží, čo si o vás pomyslia, keď nespravíte danú vec, že sa na vás nahnevajú, alebo vás opustia. No nezabudnite na to, že nie je dobré sa zbytočne dávať využívať. Nevravím, že pomôcť druhým je zlá, ale podľa toho, do akej miery chcete pomôcť.

Uprednostňovanie vecí pred vlastnými

Momentálne sedím za počítačom, píšem tento článok, pretože ma to baví, ak môžem týmto niekomu pomôcť. Pomoc robím nezištne, pretože JA chcem.

Práve prišla kamarátka. Chce odo mňa pomôcť napísať seminárnu prácu do školy. Ale JA nechcem. Nie, že by sa mi naozaj nechcelo, ale ona musí ísť práve teraz za novou známosťou. Jednoducho ma chce využiť. Kedysi ona pomohla mne, ja som jej pomoc opätovala, no opäť čaká, že budem to neviniatko, ktoré chce všetkým pomôcť a nevie povedať nie. Čo urobí?

Pravdepodobne najprv zostane zaskočená, pozrie na mňa a s výrazom tváre mi chce povedať, že som riadna krava a nášmu kamarátstvu je koniec, pretože termín na dodanie seminárky jej končí o 3 dni a neviem jej pomôcť, keď ma práve potrebuje. Druhá možnosť je, že zostane zaskočená ale pochopí ma. Povie mi, že nevadí, veď pokojne si píš článok, ja mám ešte čas, kým pôjdem von. Môžem si to písať pri tebe a ak by som naozaj len niečo nevedela, pomôžeš mi? Viem, že daný predmet na ktorom mala písať seminárnu prácu jej príliš nejde, ale ja v ňom vynikám. Mne sa zas mýlia ypsilony a tak sme si pomohli vzájomne. V tomto prípade mi pomôcť problém nerobí. Naše priateľstvo je správne.

Si mi nepomohla. Si zlá….

Poznáte to? Určite áno. Chcete pomôcť, no vaša práca sa vám hromadí na stole ako popadané lístie na jeseň, ktoré rýchlo padalo na zem. Lístie je v tomto prípade vaša práca. No príde niekto, kto vás chce opäť využiť. Vy však milo odpoviete: nehnevaj sa, ale ešte musím najprv niečo dokončiť. Falošný úsmev na tvári osoby sa premení takmer na nenávisť a začne vás obviňovať, že ako si sa zmenila, nepomôžeš mi a ja ti vždy pomáham. No vy viete svoju pravdu, ale neviete sa brániť. Nie že by ste sa nevedeli brániť doslova, iba neviete povedať jedno slovíčko. NIE!!! Preto radšej budete trpieť a poviete, že dobre, veď ja si potom svoju prácu dokončím, hádam to nejako stihnem.

Ak pomôžeš iným, musíš byť vďačná

Naozaj? No ja si to nemyslím. Je síce pekne pomoc opätovať, ale koľkokrát vám iný pomohli, toľko môžte aj vy a nemusíte si nič vyčítať. Veď koľkokrát sa vám stalo, že od niekoho ste potrebovali pomoc a ten druhý uprednostnil svoje záujmy….Môžte to urobiť aj vy. Ale najlepšie je, aby, pokiaľ sa dá, všetko ste si spravili sami. Nemusíte byť nikomu dlžníkom.

Spoliehajte sa každý sám na seba

To je v tomto prípade asi najúčinnješia rada. Ak sa budete držať tohto pravidla, naučíte sa byť sebestačnými a pre vás bude život o čosi ľahším.

Skutočný priateľ?

skutočné priateľstvo
skutočnými priateľmi považujem tohto malého chlapčeka so psíčkom, pretože aj keď ju stále ťahá za ušká, aj tak pes vydrží všetko, lebo má chlaočeka rád 🙂

Kto je skutočným priateľom? Je to človek, s ktorým sa stretáte iba vtedy, ak niečo od vás potrebuje? Nie! Je to človek, ktorý si vás udržuje ako bokovku, hlavne keď bude chcieť s niečim pomôcť? ! Skúste mu povedať NIE a uvidíte, ako zareaguje. Určite nebude vašou odpoveďou nadšený… Ani taký človek sa nemôže považovať za skutočného priateľa.

Neviem presne kde som sa stretla s touto vetou ale je to čistá pravda: Skutočný priateľ je ten, kto pozná pieseň v tvojom srdci a dokáže ti ju sám zaspievať, ak si ty zabudol slová. Veru tak, skutočný priateľ nečaká od vás pomoc, pretože aj vy ste mu pomohli. Pomoc robí preto, lebo má vás rád.

Nehovorte áno, ak chcete povedať nie

Naučte sa povedať NIE a uvidíte , že tým nikomu neublížite a nikoho neurazíte a vám sa bude žiť lepšie. Veď máme iba jeden život, preto sa ho nesnažme zničiť utrpením, ale naberme sebavedomie. Do nášho života by nám najradšej každý hovoril, že čo je správne a čo nie. Skôr či neskôr na to doplatíme, pretože sa budeme báť vyjadriť svoj vlastný názor a druhý nás budú považovať za menejcenných. Taktiež budeme mať problémy nadviazať nové vzťahy a ľahko sa nám môže stať, že ak budeme všetko v sebe dusiť, neskôr vybuchneme ako taká sopka a ublížime zbytočne človeku, na ktorom nám naozaj záležalo a práve ten človek nemusel vyvolať náš hnev. Iba naša zlosť zasiahne v nepravej chvíli.

Ako povedať nie 

Slovo nie hneď nemusí znamenať nechaj ma tak, neotravuj…Ani nemusíte hneď s krikom odpovedať nie!!!! Hlavne ak vám zo začiatku robí problém povedať nie. Môžte použiť vety typu: Vieš čo, nehnevaj sa, teraz mám troška viac práce, tak nie… Je mi ľúto, ale teraz musím ponuku odmietnuť… Nie, ďakujem, teraz nemám záujem…. Závisí to samozrejme od toho, komu tieto vety adresujete. Pár krát sa aj mne stalo, že ma na ulici stretli ľudia, ktorý mi ponúkali rôzne výrobky. Avšak keďže som hneď nepovedala nie, otravovali ma aj naďalej až pokým som im musela rázne povedať nie, ďakujem nemám záujem. Nikomu som tým neublížila, iba som sama sebe dopomohla, aby som mohla ísť svojou cestou. Veď načo zbytočne strácať čas nepodstatnými vecami.

Povedať NIE zdvorilo, ale pritom jasne a presvedčivo, aby vás iný dlho neprehovárali. Neospravedlňujte sa! Nemáte sa ani komu. Najlepšie je povedať hneď nie na začiatku. Netrápte sa, čo si o vás pomyslia iný. Časom si na to zvyknú, aby zbytočne s vami nemanipulovali. Veď vy žijete svoj život a nie iný. Dobrý a láskavý človek, mi príde niekedy ako keby hlupáčik, ktorý všetko spraví, čo sa od neho očakáva, nevie vyjadriť svoj názor a preto ho druhý iba využívajú. Treba si vedieť zachovať vlastný názor, vlastný životný priestor, vlastnú identitu, čas a energiu pre seba.

Niekedy ani sami netušíme, čo chceme a čo potrebujeme. Nemáme k sebe rešpekt a úctu. Ak sa vám do niečoho nechce, pokojne to odmietnite. Buďte k sebe úprimní a uvedomte si, čo chcete a čo nie.

Zaujal Vás môj článok? Nechajte komentár alebo zdieľajte 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


− 2 = sedem