Konope siata a výrobky z nej

SAMSUNGPri konope siatej si každý z nás predstaví istú návykovú látku so silnými účinkami, ktorá sa prejavuje na našom zdraví. No niet sa čoho báť, pretože pestovanie konopy siatej na Slovensku predstavuje iba 2 % psychoaktívnej látky THC. Ako vplýva na naše zdravie táto rastlina a produkty vyrobené z nej si môžte prečítať v nasledujňucom článku.

Ako som už spomínala, potraviny z konope, napríklad konopné semienka predstavujú iba malé percento látky THC, preto sa nemusíme báť jej vedľajších negatívnych účinkov na jej zdravie. Práve naopak. Mali by sme sa tejto téme viac začať venovať a preto poďme na to 🙂

Podľa odborníkov všetky produkty, ktoré sa vyrábajú z potravinárskej konopy obsahujú látku THC v malých množstvách, než aké sú povolené v mnohých štátoch sveta. Kanabidiol, látka nachádzajúca sa v konope siatej je len v maličkých množstvách, nemá psychoaktívne účinky THC a navyše ich dokáže aj účinne blokovať, chráni nervový systém, pomáha pri kŕčoch, má aj protizápalové a antimikrobiálne účinky. Vraj dokonca kanabidiol má silnejšie antioxidačné účinky ako vitamín C či E.

 

 

konopné semienka pre zdravieNa čo sa používajú listy z konope?

Listy z konope siatej sú silne alkalické a obsahujú veľa chlorofylu.
Možno ich použiť do šalátov, alebo sa dajú odšťaviť a pridať si k nim jablko a konopné semienka.

 

Čo všetko sa dá vyrobiť z konope

Pražené semienka ( priamy konzum alebo do šalátov ).

Celozrnná konopná múka ( slúži na pečenie chleba a pečiva ).

Olej z konope ( studená kuchyňa, napríklad príprava šalátu ).

Lúpané semienka – (  do šalátu, cereálií, na obalenie ryby a podobne )

Konopné otruby ( prísada do múky pri pečení chleba, vhodné aj na detoxikačné kúry, pomáhajú pri zápche ).

Proteínový prášok vyrobený z konope- ( príprava proteínových nápojov pre športovcov ).

výrobky z konope siatej e shop biostrava

 Konopný olej vyrábaný z konope má taktiež liečivé účinky, napríklad:

pomáha nášmu zovňajšku : vlasy, nechty, pokožka

má protizápalové účinky pri ochoreniach kĺbov, zápaloch čreva a žlčníka

konopný olej je vhodný najmä pre ženy pri príznakoch menopauzy a taktiež aj pri predmenštruačnom syndróme

konopný olej slúži aj pre pacientom s atopickou dermatitídou či psoriázou.

 


Konopné semienka

Sú vhodné najmä pre športovcov,  pomáha zbavovať sa nepríjemných svalových kŕčov, podporujú imunitu, vďaka látke globulín, zastúpenej v konope ( pomáha chrániť telo pred útokmi cudzích organizmov a vytvárať protilátky ).

Konopné semienka z konope siatej sú pomocníkom pre  ľudí trpiacich rakovinou, kardiovaskulárnymi chorobami, zakrnením žliaz, problémy s obličkami.

Pomáha našim vlasom aby sa nelámali, neboli vysušené a našu pleť krásne omladí.

Ak budete pravidelne cvičiť  a zaradíte do svojho jedálnička konopné semienka, naberiete svalovú hmotu a navyše konopné semienka dodávajú energiu.

Konopné semienka sú prevenciou pred ochorením astmy, artritídy, vredov a pomáhajú regulovať cholesterol.

AKÉ LÁTKY OBSAHUJÚ KONOPNÉ SEMIENKA

Obsahujú minerály, ako sú napríklad: vápnik, fosfor, draslík, železo, mangán, zinok, horčík, síru. Obsahujú aj veľké množstvo bielkovín, esenciálne aminokyseliny, aminokyselinu methionín, polynenasýtené omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Konopné semienka sa konzumujú tak, že si ich buď dáte namočiť, necháte vyklíčiť a pridáte do jedla, napríklad do šalátu. Alebo ak si kúpite olúpané konopné semienk, dá sa jesť  bez namáčania.

 

Konopná múka celozrnná

Táto múka neobsahuje žiaden lepok, ale za to obsahuje veľké množstvo vlákniny  a bielkovín.Slúži na pečenie  všetkých druhov chleba a pečiva.

Konopné otruby

Konopné otruby sú vlastne pomleté obaly z konopných semien. Tie pôsobia pri zápche, pomáhajú udržiavať zdravú črevnú flóru,prečisťuje tráviacu sústavu.

Konopné otruby obsahujú veľa železa, magnézia, mangánu, fosforu, horčíka, taktiež vitamín B9 – kyseliny listovej.

Konzumácia konopných otrúb

Konopné otruby možno jesť minimálne 1 – 2 lyžičky, ( závisí to od toho čo ste zjedli a pili. Konopné otruby si môžte dopriať najmä pri opojení alkohol, konzumáciou vyprážaných, mastných a nezdravých jedál, aj sladkých ). Vláknina v konope dokáže naviazať na seba škodlivé látky a toxíny, a pomôže nám odľahčiť organizmus.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


5 + dve =