Každý rok sa teším na čerstvú úrodu malín. Bohaté kríky v našej záhradke sú mojim “ skvostom “ a milujem ich čerstvú vôňu a úžasnú chuť. Vedeli ste, že maliny podporujú našu prirodzenú krásu?
Maliny boli známe už za čias neolitu, kedy ich obľubovali aj naši predkovia. Maliny sa skladajú z drobných guličiek, nazývané kôstkovice. Môžu byť žlté, ružové až tmavo červené. Všeobecne platí, že čím sú maliny červenšie, tým viac antioxidantov obsahujú. Maliník je prispôsobivý a nenáročný na klimatické podmienky – vyskytuje sa od nížin až po horské svahy, rastie i v lese, aj na záhradkách. Pochádza z južnej Európy, odkiaľ sa postupne rozšíril do ďalších oblastí.
Zrelé plody malín obsahujú vitamíny, najmä provitamín A, C a B, organické kyseliny, antioxidanty a pektín. Pri konzumácii malín si nezlepšujeme iba celkové zdravie, ale maliny sa podieľajú aj na kvalite vlasov, zubov, nechtov a pleti. Ak budete pravidelne konzumovať tieto zdravé, sladké červené bobulky, môžete sa čoskoro tešiť z pevných, odolných a hlavne dlhších vlasov, vďaka vitamínu B2 – riboflavín. Odvar z listov maliníka s prímesou rozdrvených čerstvých plodov a medu je tiež považovaný za blahodárne sérum pre vlasovú pokožku, ktorú vyživuje a zbavuje lupín.
Vďaka zinku, ktorý je obsiahnutý v semienkach malín, podporuje aj sexuálnu výkonnosť u mužov i žien.
Maliny podporujú chudnutie
Ak chcete byť štíhlejší, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť toto skvelé ovocie, pretože znižujú cholesterol v krvi a tým pomáhajú pri redukcii váhy a navyše majú minimum kalórií a žiadny tuk.
Maliny pre zdravie
Maliny okrem iného pomáhajú aj pri:
zlepšujú a chránia zrak, liečia šeroslepota
– Znižujú vysoký krvný tlak
– Pôsobí protizápalovo
– Pomáhajú pri reumatizme
– Znižujú horúčku, najmä deťom
– Používajú sa pri chudokrvnosti
– Podporujú prekrvenie
– Pôsobí močopudne a majú dobrý vplyv na vyprázdňovanie čriev
– Sú doporučované u Alzheimerovej choroby
Ak ste sa rozhodli maliny zakupiť z obchodu, prinášam Vám pár rád, ako starostlivo uchovať a kupovať maliny :
Maliny patria medzi ovocie, ktoré sa žiaľ rýchlo vznikne kaziť.
Pred výberom malín dbajte o to, aby maliny boli pevné, oblé, dobre prefarbené plody . Zmäknuté, pokrčené a plesnivé plody v žiadnom prípade nekupujeme, ani keby boli v zľave. Ak maliny kupujete balené ( v plasotom obale ), je potrebné sa uistiť, či plody nie sú príliš natesnené (čo vedie k pomliaždený a následnému poškodeniu plodov) a či v dóze alebo obale nie sú známky škvŕn či vhlkosti, ktoré môžu byť príznakom kazenie plodov.
Po zakúpení malín je potrebné plody jednotlivo pretriediť a uistiť sa, že ani jedna malina nie je pokazená, pretože aby nekontaminovali ostatné maliny. V chladničke vydržia maliny približne 2 dni.
Maliny umývame zásadne až pred konzumáciu.
Mrazené plody možno potom uchovať vo viacerých vrstvách po dobu až jedného roka. Pár kvapiek citrónovej šťavy k malinám pomôže uchovať ich farbu. Maliny možno zmraziť vcelku, krájané alebo roztlačené.