Melasa sladidlo s liečivými účinkami

melasa trstinováUrčite ste počuli, ako ovocie a zelenina vplývajú na naše zdravie, že cukor je škodlivý a podobne. No teraz sa chcem zaoberať o “ odpade z cukru “ ktorý je pre naše zdravie veľkým prínosom.

Čo je to melasa?

Ide vlastne o odpad, ktorý vzniká pri výrobe cukru z cukrovej trstiny, odpad, ktorý je zdravý a má v sebe veľa potrebných vitamínov pre naše telo.

Výroba melasy

Je to šťava v hustej konzistencii, ktorá má tmavo hnedú, až čiernu farbu a vzniká  vylisovaním cukrovej trstiny či repy. Šťava sladkej chuti sa varením koncentruje.

Najskôr sa však musí spracovať cukrová trstina, ktorá má tvar bambusu. Pri zbere sa cukrová trstina pokosí, potom sa rozdrví a následne zlisuje a tým sa získa sladká šťava, ktorá sa musí očistiť, prefiltrovať a zahustiť. Potom rafinovaný cukor začne kryštalizovať a odstraňuje sa odstreďovaním. Odstreďovaním dochádza k úbytku cukru ale nie k úbytku zdravých a prospešných látok. Pozri si tiež  porovnanie rôznych druhov cukrov

Melasa pre zdravie:

pôsobí proti stresu

slúži pri reumatických poruchách

dobrá pri zápche

pomáha pri nespavosti

harmonizuje nervový systém

upravuje krvný tlak

zabraňuje vzniku kŕčových žíl

obnovuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou

doporučuje sa aj pri anémii

pomáha prečisťovať lymfatický systém

zlepšuje funkciu svalov

priaznivo pôsobí na srdcový sval a pomáha zmierniť chorobu angina pectoris

regeneruje krvotvorbu , cievne riečisko

pomáha mierniť alergické prejavy

dodáva energiu

hojí zápaly , otvorené vredy predkolenia, trombózu, hemoroidy

pomáha pri astme

pomáha pri liečení infekčnej žltačky typu Abio trstinová melasa biostrava

Zaujímavá štúdia ohladne melasy a chudnutia

Viem že melasa je sladidlo a tie moc do diét nepatria pretože obsahuju množstvo energie a sacharidov ktoré ak telo nevyužije tak ich ukladá do tukových zásob a má vysoký glykemický index nad 70 bodov.

Austrálsky vedci však na základe štúdií odporučajú do svojho jedálnička zaradiť melasu všetkým tým, ktorí chcú schudnúť. Pri pokusoch bolo zistené, že melasa pomáha redukovať váhu aj pri vysoko energeticky výdatnej strave, pri ktorej sa priberá. Zakomponovaním výťažku z melasy do stravy s vysokým obsahom tuku malo za následok u pokusných zvierat redukciu telesnej váhy a úbytok bol zaznamenaný hlavne na tuku.

Je to tak preto, lebo melasa znižuje  vstrebávanie tukov v tráviacej sústave do krvi, hovorí doktor Richard Weisinger z La Trobe University. On sa priamo podieľal na výskume a  vykonával pokusy s melasou na hlodavcoch. Zvieratá, ktorím podával stravu z vysokým obsahum tuku a melasu preukázatelne schudli.

Melasa na zápchu

Ak trpíte na zápchu, potom je určite melasa tým správnym liekom. Doporučuje sa vypiť nalačno vlažný melasový nápoj, ktorý sa pripraví z 2 dcl horúcej vody a 1 kávovej lyžičky melasy.Tento nápoj z melasy pijeme po malých dúškoch.

Melasa na vonkajšie použitie:

To, že melasa účinkuje pri nespavosti, zápche a iných problémoch, už bolo spomínané. No treba dodať, že melasa sa hodí aj na vonkajšie použitie, a to napríklad pri ekzémoch alebo lupienke .

Maska z melasy:

Stačí si pridať 1 lyžičku melasy do svojho obľúbeného krému, ktorý používate každý deň a vaša pleť sa vám určite odmení krásnym a zdravým vzhľadom.

Melasa aj pre tehotné a malé deti

Melasa slúži pre deti od od 6. mesiacov. Tým sa môže dávať melasa 1 krát za deň, ale iba na špičku malej čajovej lyžičky, slúžiacej pre zdravý a správny rast a vývoj. Taktiež podávanie melasy zabezpečí prevenciu pred civilizačnými chorobami či rakovinou.

Pre deti okolo 2 rokov  sa môže melasa podávať za deň jeden krát za 1 čajovú lyžičku.

Melasu by mali užívať všetci, či sú to seniori, športovci dokonca aj tehotné a dojčiace ženy.

Zdraví ľudia môžu zapiť denne melasu vodou dvomi čajovými lyžičkami. U chorých sa podáva denne 4 – 5 čajových lyžičiek melasy.

Nutričné hodnoty melasy na 100 g:

Melasa neobsahuje tak veľa kalórií ako má napríklad med alebo cukor. Cukor tvorí približne 20 % melasy , ale jedná sa prevažne o glukózu a fruktózu .

Melasa obsahuje asi 3 % bielkovín.

Energia: 290 kcal

Cukry: 56 g

Tuky: 0,1 g

Sodík: 0,037

Vápnik: 205 mg

Čo obsahuje melasa:

minerálne látky: vápnik, fosfor, zinok, železo, horčík, meď, draslík, sodík, chróm

Vitamíny B1, B2, B6, C

Kyseliny: pantoténovú, listovú, linolovú,  linolénovú, olejovú

enzýmy

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


5 × päť =