Určite ste počuli, ako ovocie a zelenina vplývajú na naše zdravie, že cukor je škodlivý a podobne. No teraz sa chcem zaoberať o “ odpade z cukru “ ktorý je pre naše zdravie veľkým prínosom.
Čo je to melasa?
Ide vlastne o odpad, ktorý vzniká pri výrobe cukru z cukrovej trstiny, odpad, ktorý je zdravý a má v sebe veľa potrebných vitamínov pre naše telo.
Výroba melasy
Je to šťava v hustej konzistencii, ktorá má tmavo hnedú, až čiernu farbu a vzniká vylisovaním cukrovej trstiny či repy. Šťava sladkej chuti sa varením koncentruje.
Najskôr sa však musí spracovať cukrová trstina, ktorá má tvar bambusu. Pri zbere sa cukrová trstina pokosí, potom sa rozdrví a následne zlisuje a tým sa získa sladká šťava, ktorá sa musí očistiť, prefiltrovať a zahustiť. Potom rafinovaný cukor začne kryštalizovať a odstraňuje sa odstreďovaním. Odstreďovaním dochádza k úbytku cukru ale nie k úbytku zdravých a prospešných látok. Pozri si tiež porovnanie rôznych druhov cukrov
Melasa pre zdravie:
pôsobí proti stresu
slúži pri reumatických poruchách
dobrá pri zápche
pomáha pri nespavosti
harmonizuje nervový systém
upravuje krvný tlak
zabraňuje vzniku kŕčových žíl
obnovuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou
doporučuje sa aj pri anémii
pomáha prečisťovať lymfatický systém
zlepšuje funkciu svalov
priaznivo pôsobí na srdcový sval a pomáha zmierniť chorobu angina pectoris
regeneruje krvotvorbu , cievne riečisko
pomáha mierniť alergické prejavy
dodáva energiu
hojí zápaly , otvorené vredy predkolenia, trombózu, hemoroidy
pomáha pri astme
pomáha pri liečení infekčnej žltačky typu A
Zaujímavá štúdia ohladne melasy a chudnutia
Viem že melasa je sladidlo a tie moc do diét nepatria pretože obsahuju množstvo energie a sacharidov ktoré ak telo nevyužije tak ich ukladá do tukových zásob a má vysoký glykemický index nad 70 bodov.
Austrálsky vedci však na základe štúdií odporučajú do svojho jedálnička zaradiť melasu všetkým tým, ktorí chcú schudnúť. Pri pokusoch bolo zistené, že melasa pomáha redukovať váhu aj pri vysoko energeticky výdatnej strave, pri ktorej sa priberá. Zakomponovaním výťažku z melasy do stravy s vysokým obsahom tuku malo za následok u pokusných zvierat redukciu telesnej váhy a úbytok bol zaznamenaný hlavne na tuku.
Je to tak preto, lebo melasa znižuje vstrebávanie tukov v tráviacej sústave do krvi, hovorí doktor Richard Weisinger z La Trobe University. On sa priamo podieľal na výskume a vykonával pokusy s melasou na hlodavcoch. Zvieratá, ktorím podával stravu z vysokým obsahum tuku a melasu preukázatelne schudli.
Melasa na zápchu
Ak trpíte na zápchu, potom je určite melasa tým správnym liekom. Doporučuje sa vypiť nalačno vlažný melasový nápoj, ktorý sa pripraví z 2 dcl horúcej vody a 1 kávovej lyžičky melasy.Tento nápoj z melasy pijeme po malých dúškoch.
Melasa na vonkajšie použitie:
To, že melasa účinkuje pri nespavosti, zápche a iných problémoch, už bolo spomínané. No treba dodať, že melasa sa hodí aj na vonkajšie použitie, a to napríklad pri ekzémoch alebo lupienke .
Maska z melasy:
Stačí si pridať 1 lyžičku melasy do svojho obľúbeného krému, ktorý používate každý deň a vaša pleť sa vám určite odmení krásnym a zdravým vzhľadom.
Melasa aj pre tehotné a malé deti
Melasa slúži pre deti od od 6. mesiacov. Tým sa môže dávať melasa 1 krát za deň, ale iba na špičku malej čajovej lyžičky, slúžiacej pre zdravý a správny rast a vývoj. Taktiež podávanie melasy zabezpečí prevenciu pred civilizačnými chorobami či rakovinou.
Pre deti okolo 2 rokov sa môže melasa podávať za deň jeden krát za 1 čajovú lyžičku.
Melasu by mali užívať všetci, či sú to seniori, športovci dokonca aj tehotné a dojčiace ženy.
Zdraví ľudia môžu zapiť denne melasu vodou dvomi čajovými lyžičkami. U chorých sa podáva denne 4 – 5 čajových lyžičiek melasy.
Nutričné hodnoty melasy na 100 g:
Melasa neobsahuje tak veľa kalórií ako má napríklad med alebo cukor. Cukor tvorí približne 20 % melasy , ale jedná sa prevažne o glukózu a fruktózu .
Melasa obsahuje asi 3 % bielkovín.
Energia: 290 kcal
Cukry: 56 g
Tuky: 0,1 g
Sodík: 0,037
Vápnik: 205 mg
Čo obsahuje melasa:
minerálne látky: vápnik, fosfor, zinok, železo, horčík, meď, draslík, sodík, chróm
Vitamíny B1, B2, B6, C
Kyseliny: pantoténovú, listovú, linolovú, linolénovú, olejovú
enzýmy