Potraviny sa snažíme čím najdlhšie udržať v dobe trvanlivosti. No nie vždy sa to podarí, preto volíme mraziak na uskladnenie, čím sa vlastne spomaľuje kazenie potravy. Jedlo je chránené pred množením mikroorganizmov a obmedzuje sa aktivita enzýmov. Ako správne uskladniť potraviny v mrazničke aby nám vydržali čo najdlhšie a ako ich rozmrazovať si prečítajte v tomto článku.
Najprv treba zdôrazniť, že ak vyberieme potraviny z mrazničky, tie musíme aj spracovať. Naspäť do mraziaku ich už znova nedávame.
Ak chcete zamraziť mäso, najskôr by ste mali z neho odstrániť mastné časti, pretože tuk skracuje čas uskladnenia. Čerstvé mäso bez zápachu vhodné na uskladnenie by nemalo byť ťažšie ako 2 kg. Rozmraziť sa musí postupne, cca tých 12 až 24 hodín v chladničke, v závislosti od veľkosti. Moja kamarátka ma naučila jeden trik na rýchle rozmrazenie. Ak som sa rozhodla niečo robiť z mäsa, avšak mám ho ešte zamrazené, aby som si ho ponorila do vlažnej vody. Mäso však musí byť dobre zabalené, aby nenasiaklo zbytočne do seba vodu. Ďalšou možnosťou je rozmrazovanie v mikrovlnke. Keď si chcem mäsko pripraviť varením a tiež je zamrznuté, nevadí, stačí ho dať do osolenej vriacej vody.
Ak chceme robiť rybie filé alebo mrazené ryby, tie nerozmrazujeme. Raz som to vyskúšala pri pangasiusovi, nechala som ho chvíľku rozmraziť a neviedlo to k ničomu. Ešte horšia bola príprava, pretože pangasius obsahoval veľa vody a mäsko pri smažení sa mi rozpadlo. Navyše všetok olej s pangasiom všade prskal.
No a tu je náš spomínaný mrazený špenátik 🙂
Pri mrazených výrobkoch ako je mrazené ovocie, ktoré použijeme do koláčov či knedlí nerozmrazujeme. Čiastočne rozmrazujeme iba také ovocie, ktoré chceme použiť na prípravu zmrzky, nápojov a šalátov, ktoré by sme mali posypať cukrom, aby nedošlo k oxidácii.
Údržba mrazničky
Mrazničku podobne ako chladničku by sme nemali zabúdať rozmrazovať a čistiť. Taktiež treba dať pozor na dobu trvanlivosti, ktorá je síce u mraziaku väčšia ako u chladničky, ale pravdu povediac keďže do chladničky chodíme denno denne skôr zbadáme potravinu, ktorá už stráca na trvanlivosti. Hotové a doma zmrazené jedlá vydržia v mraziaku cca 2 až 3 mesiace.
Čo všetko sa dá zamraziť
Najprv treba spomenúť, tak ako pri mäse, tak aj pri iných druhov potravín, že je potreba si ich rozdeliť na menšie kusy. Keďže máme rady špenát a nestíhali sme ho papať, tak sme si lístky špenátu dali do mrazničky. Avšak v čom bol problém? Špenátové lístky sme dali do veľkých sáčkov, čo bolo veľké množstvo a bolo to zbytočné. Preto si odvtedy na takéto veci dávame pozor. Mraziť by sa nemali žiadne mliečne výrobky, nakoľko nám potravina môže zhrudkovatieť.
Veľa ľudí si pečivo alebo chlieb ukladá do mrazničky, aby im zbytočne nestvrdli a za predpokladu, že sa niechce ísť niekomu do obchodu, si chlebík vyberú 🙂 Samozrejme žartujem s tým obchodom, ale viem, že takto to robí aj moja teta, aby zbytočne chlebík nemusela vyhodiť. Čo je myslím si super nápad, pretože pečivá aj chlieb sa dajú zmraziť. Taktiež sa dajú zmraziť aj knedle, buchty, ale pri buchtách musíme dať pozor, aby v nich nebola krémová, smotanová alebo nejaká iná mliečna náplň. Z ovocia sa môžu zamraziť celé jahody, čerešne, marhule. Čo však by sa nemalo mraziť sú hrušky a jablká. Dokonca ani surové alebo varené zemiaky.
Štítky na potraviny
Na čo sú dobré štítky na zmrazených potravinách? Predovšetkým je to preto, aby sme vedeli, čo všetko máme v konkrétnom sáčku v mraziaku. Taktiež by bolo dobré značiť si na štítok, kedy ste kúpili mäso alebo dali zamraziť domácu potravinu. Predídete tak komplikáciam pri správnej kontrole mraziaka 🙂
Teplota v mrazničke by sa mala pohybovať okolo – 18 stupňov Celzia. V jednom článku som videla písané, že ak je teplota v mrazničke nižšia, spotreba narastá približne o 5 – 6 % za každý stupeň.