Kašeľ, menšia nádcha, pálenie sliznice či problémy s dýchaním najmä v zimnom období je spôsobené nedostatočnou vlhkosťou – suchým vzduchom v dome alebo v byte, alebo naopak, madmernou vlhkosťou, ktorá spôsobuje problémy nielen zdravotné ale vznikajú problémy v podobe plesní vo vašom interiéri.
Vlhkosť vo vašom dome, byte, či kancelárii, vlastne celého interiéru je potrebné sledovať. No málokto si odsleduje aj túto dôležitú vec a potom vznikajú nielen zdravotné problémy.
Človek vo svojej domácnosti ( 1 človek ) vyprodukuje približne 40 gramov vody za hodinu len tým, že existuje. Ide o bežné činnosti ako je kúpanie, varenie, sušenie bielizne, akváriá či dokonca aj spanie. Za jednu noc napríklad priemerný človek vypotí 0,5 – 1 liter vody. Okrem vlhkosti človek pri dýchaní produkuje CO2 (oxid uhličitý), ktorý v nadmerných množstvách spôsobuje únavu, podráždenosť, vyčerpanosť, nespavosť a podobne. Netreba zabúdať na to, že aj rastliny spôsobujú určitú vlhkosť v byte. Tým nechcem povedať, aby ste sa zbavili vašich obľúbených rastlín, pretože tie nám dávajú kyslík, avšak aké množstvo vody dostanú v zálievke, také vrátia späť do obehu.
Každý človek reaguje inak na okolitý vzduch – vlhkosť v dome. Z niektorých sa stávajú alergici, iný to ani nevnímajú. No treba mať na pamäti, že nadmerná vlhkosť v dome sa šíri pomaly, čo sa týka tvorby plesní a podobne. No niekedy neodhadneme či je vlhkosť v dome správna, preto sa odporúčajú do domu, kancelárie, bytu alebo iných miestností zakúpiť vlhkomer, prostredníctvom ktorého zistíte, či máte nadmernú vlhkosť v dome alebo naopak, ide o vlhkosť, ktorá je minimálna. Tu si môžete viac prečítať o teplomeri vlhkomeri a na týchto stránkach zakúpiť merač teploty a vlhkosti:
Vlhkosť v dome, vetranie, meranie teploty a vlhkosti
Nadmerná vlhkosť sa môže prejaviť v každom byte, či dome. Väčšinou sa prejavuje na povrchu stien, spôsobuje eróziu muriva a môže porušiť statiku stavby. Netreba zabúdať, že pri odparovaní vody sa spotrebuje veľké množstvo tepla a budova sa stáva energeticky náročnejšou, pretože stráca tepelnoizolačné vlastnosti. Plesne sa môžu vyskytnúť na ktoromkoľvek mieste, kde majú vhodné podmienky pre vznik, dostatočné teplo a vlhko, nie len čo sa týka starých domov.
Predaj meračov teploty a vlhkosti
Vlhkosť, ktorá sa nahromadila v interiéri nemá kam unikať, a tak sa sústreďuje do najchladnejších miest. Vlhkosť je viditeľná aj voľným okom, napríklad keď máme orosené okná, alebo nepekné vlhké fľaky na stenách v nevykurovaných alebo v zle zaizolovaných priestoroch.
Aké sú viditeľné príznaky pri nadmernej vlhkosti?
Viditeľné príznaky nadmernej vlhkosti sa sprvu objavujú na oknách.
- kondenzovanie (rosenie) skiel z interiérovej strany
- šírenie plesní, vlhnutie nábytku iného vybavenia v interiéri
- zmena rozmerov okien, napríklad napúčanie dreva
- povrchová korózia na kovaní
Tmavé fľaky, tzv. plesne, môžu byť príčinou vzniku alergií a ďalších zdravotných problémov (reumatizmus, choroby respiračného systému a kožné ochorenia).
Nepríjemný zatuchnutý pach je taktiež spôsobený nadmernou vlhkosťou v dome, pretože nadmerná vlhkosť je živnou pôdou pre spóry plesní, ktoré prenikajú do dýchacích orgánov a spôsobujú alergie a ďalšie zdravotné problémy, aj v podobe kožných ekzémov.
Zlá vlhkosť v dome môže spôsobiť aj tieto zdravotné problémy:
- rôzne alergie
- ekzémy
- zápaly spojoviek
- chronickú nádchu
- prieduškovú astmu
- bolesti hlavy
- problémy so spaním
- pocit únavy
- bolesti hrdla
- kašeľ
- suché pery
- podráždenie pokožky
- astma
- nevoľnosť
Pár tipov ako sa zbaviť plesní – nadmernej vlhkosti
Prvoradé je dostatočné vetranie. V zime vetrajte v kratších intervaloch po dobu pár minút 3 – 4 krát za deň, najlepšie vo forme prievanu.
V lete vetrajte častejšie, no počas dažďa sa nedoporučuje príliš vetrať, pretože vlhko zvonka sa dostane dovnútra a tak sa viac rozšíria plesne. Ak máte suchý vzduch, tak potom vetranie počas dažďa by nemalo narobiť žiadnu zlobu, ba práve naopak, príjemne by mal zvlhčiť vzduch.
Prípravky na zbavenie plesní pomôžu iba na určitý čas a sú často toxické, preto miesto nich sa snažte dodržiavať tieto zásady:
- ak chcete zničiť plesne, je potrebné používať špeciálne prostriedky proti plesniam
- Najskôr treba zničiť plesne, a potom očistite postihnuté miesta
- Plesne odstránime utieraním napadnutých miest textíliou namočenou v dezinfekčnom prostriedku
- Plesne odstraňujeme vždy za mokra a následne miestnosť poriadne vyvetráme
- Miesta kde sa pleseň nachádzala po jej odstránení vždy napustíme protiplesňovým prípravkom alebo použijeme špeciálnu farbu, ktorá má dlhodobý protiplesňový účinok
- Na mechanický očistené povrchy postačí umyť miesto len čistou vodou