O svätej Hildegarde z Bingenu – ľudovej liečiteľke

Svätá Hildegard z Bingenu – žena, ktorej zásluhou poznáme medicínu v prírodnej ceste až dodnes. Kto bola svätá Hildegard a ako žila sa dozviete v tomto článku.

Niečo o živote svätej Hildegard Z Bingenu

Hildegarda sa narodila v roku 1098 ako posledná z desiatich detí v Bermersheimu u Alzey. Od narodenia bola zasvätená Bohu.

Keď mala Hildegard 8 rokov, dali ju do klauzúry  ku grófke Jutta zo Sponheimu, kde dostala vzdelanie v oblasti  náboženskej výchovy a  v spievaní žalmov a spevov . Klauzúra sa časom rozrástla v kláštor benediktínok , ktorého abatyšou sa po smrti Jutty stala Hildegarda (1136 ).

Od narodenia mala časté vízie, pričom si myslela, že je to samozrejmé u každého človeka. No pochopila to až v 15 rokoch života,ale svoje vízie zachovávala v mlčanlivosti

Keď mala svätá Hildegarda 43 rokov mala od Boha príkaz :

“ Tie slabý človeče , ty popoli z popola , prachu z prachu , povedz a napíš všetko , čo vidíš a počuješ . „

….. Zapíš to nie podľa svojho najlepšieho uváženia , alebo podľa mienky iného človeka , ale tak , ako to zodpovedá vôli toho , ktorý všetko vidí a všetko riadi v kútiku svojich tajomstiev“

Zápis jej prvého videnia , SCIVIAS – Cesty poznania , jej trval desať rokov, pričom jej pomáhal sekretár Volmar s latinčinou, ktorému sa aj zverila s víziami.

Pápež Eugen III . Hildegardin vizionársky dar potvrdil a pred kardinálmi , biskupmi a teológmi osobne čítal z jej diela Scivias . Jej vizionársky dar tak bol uznaný najvyššími cirkevnými miestami . Hildegarda podľa Božieho želania založila kláštor Rupertsberg , do ktorého sa mníšky presťahovali v roku 1147, kde vznikli jej ďalšie knihy zachytávajúce súvisiace s víziami.

Svätá Hildegarda veľa cestovala po Nemecku ako misionárka v období od roku 1158 až do 1171, kde kázala na trhoviskách a v kláštoroch a vyzývala ľud na pokánie a obrátenie .

Pre preplnený kláštor Rupertsberg  musela v  roku 1165 založiť ďalší kláštor v Eibingenu.

Svätá Hildegarda zomrela 17. septembra 1179. Pri jej smrti sa na nebi objavili zázračné znamenia v podobe dúhy, uprostred ktorej bolo svetlo a v ňom červeno žiariaci kríž. Bola tiež poetkou a hudobníčkou. Spoznala liečivú moc kameňov a spísala ich vlastnosti i spôsoby aplikácie.

 Hildegardina liečba

Je to vlastne praktické používanie medicínskych a prírodných náuk a znalostí liečby podľa spisov svätej Hildegardy z Bingenu, prírodné náuka v dennej praxi, diagnóze a terapii, vedomosti o liečení, ktoré ľuďu ukázal Boh. Účelom liečenia chorých nie je len získanie telesného zdravia , ale aj spása duše.

Spája najrôznejšie liečebné postupy do jedinej liečebnej náuky , ktorá v sebe zahŕňa fytoterapiu, litoterapiu, balneoterapiu, očistnú liečbu, psychoterapiu , dietoterapiu , aplikáciu tepla a iné.

 

Ako vznikla Hildegardina liečba

Za túto liečebnú náuku samu o sebe ďakujeme podľa svätej Hildegardy Duchu božiemu .

Za dnešnú formu Hildegardiny liečby vďačíme Dr med . Gottfried Hertzkovi, ktorý ako jediný bral Hildegardine zápisy vážne a začal po nich viac bádať.

 

Hildegard v dnešnej súčasnej dobe

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí preferuje medicíne, pri ktorej nemusia sa liečiť chemicky ale radšej hľadajú cestu k prírodnej liečbe. Niet divu. Pretože i keď chemická liečba zaberie aspoň na určitý čas, zväčša nasledujú vedľajšie účinky.

Pri určitej bolesti či už brucha, zubov alebo hlavy v dnešnej dobe siahame po tabletkách, za účelom, aby nám čím najskôr bolesť prešla. Ak je bolesť častá, mi čoraz viac a viac dávame do seba rôzne lieky, na ktoré si telo navykne a bude chcieť silnejšiu a silnejšiu dávku a tak sa telo stáva návykovým na lieky. Preto liečba prírodnou cestou je na nezaplatenie.

 

Hildegardine bylinky

Medzi Hildegardine bylinky, ktoré začínajú kvitnúť na jar, kedy majú najlepšie účinky, môžme zaradiť hlavne tieto:

Žihľava dvojdomá( ľudovo – žahavka , žíhavka ).Mladá žihľava pomáha najmä pri očsitných kúrach, pomáha pri ateroskleróze, upravuje krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi a iné…

Ibiš lekársky -(  ibištek , slezová ruže , rímsky slez ) –je trvácnou bylinou,  zbierajú sa korene, listy aj kvety . List sa zbiera od mája do júla, október až november , koreň sa zbiera v marci a apríli. V dnešnej dobe sa využíva aj v podobe  sirupov, odvarov, liečivých čajov a obkladov. Má odhlieňovací a slizový účinok a používa sa pri kataroch dýchacích a tráviacich ústrojov.
Bez čiernyzbiera sa kvet so stopkou a neskôr plod bez stopky . Doba zberu máj až jún ( kvet ) ,a plody sa zbierajú v mesiaci august až september. V dnešnej dobe ho využívame ako čaj, zábal, kúpeľ, masť, tinktúru. Pomáha zmierniť depresie, regeneruje pečeňové bunky a iné.
Alchemilka obyčajná rastie na lúkach , pasienkoch, v lesoch , pri cestách, potokoch.. . Zbiera sa vňať , popr . list , čas zberu máj až september. Pomáha zastaviť krvácanie, doporučuje sa pri ženských problémoch, hlavne pri silnej menštruácii, zhoršenej funkcii vaječníkov, zápaloch a hemeroidoch, jemne uvoľňuje kŕče a je močopudná.

Hloh obyčajný zbiera sa kvet alebo celé kvetenstvo s mladými listami , neskôr plod. Kvet s listami sa zbiera v máji až júni, plod v mesiaci september a október.Pomáha nášmu srdiečku, zmierňuje depresie, zlepšuje cirkuláciu krvi a iné.

Pľúcnik lekárskyPľúcnik lekársky má bielo škvrnité listy, pričom pľúcnik tmavý má listy celé zelené bez škvŕn. Zbiera sa vňať , čas zberu apríl až máj. Používa sa proti kašľu, pri katare bronchov, pľúcnych chorobách, žalúdočnom krvácaní, pri hnačke, hemoroidoch a iné. 
Praslička roľná –  rastie najmä  na piesčitých a hlinitých pôdach, na poliach aj v záhradách , na lúkach , v lese, pri ceste. Zbiera sa vňať v máji až v septembri .Pomáha pri chorobách obličiek a mechúra, taktiež pomáha zastaviť krvácanie a pomáha aj pri reume a dne.
Šalvia lekárskaľudovo nazývaná babské ucho,  pestuje sa aj v našich záhradkách.  Zbiera sa list , vňať , čas zberu je máj až jún. Má silný proti bakteriálny účinok, čiže pomáha najmä problémom ústnej dutine a  hrdla, pri zápale ďasien a paradentóze….

Yzop lekársky Má rád slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy, ktoré obsahujú dostatok živín. Zásluhou rádu benediktínov sa dostal do kláštorných záhrad a odtiaľ do vidieckych záhradiek a našiel rýchlo uplatnenie ako korenie aj liečivá rastlina. Pomáha stabilizovať krvný tlak, pôsobí proti pľúcnym infekciám, uľavuje pri kašli….
Lastovičníkrastie vo vlhkých krovinách, priekopách , na násypoch, pozdĺž múrov.. Vňať z lastovičníka sa zbiera na začiatku kvitnutia od mája do septembra. Pomáha pri ochoreniach pečene, prečisťuje krv…Doporučuje sa aj pri hemoroidoch, pri ktorých dochádza k  páleniu konečníka, pri pichaní a rezaní pri močení a iné..

 

Knihy od Heldigard

Gottfried Hertzka : Lekáreň svätej Hildegardy
V knihe nájdeme liečebné prostriedky na odstránenie alebo aspoň zmiernenie bolestí. ktoré Boh dával ako vízie Hildegard.  Autor spolu s editorom túžia po tom, aby svätá Hildegarda všetkým chorým otvorila oči a viedla ich rajskou záhradou Božského stvorenia.

Reinhard Schiller : Svätá Hildegarda a jej liečebné metódy
Kniha obsahuje komplexnú liečebnú metódu svätej Hildegardy z Bingenu , založená na detailnom pozorovaní prírody – celková liečba tela i mysle, ktorá vychádza z poznatkov o účinku liekov a látkovej výmeny u človeka. Patrí sem: fytoterapia, litoterapia, balneoterapia, očistá liečba, psychoterapia, dietoterapia, aplikáciu tepla a iné.

Peter Plukownik : Bolesti hlavy a migrény podľa systému Hildegardy z Bingenu
V knihe sa píše o metóde celostného liečenia bolesti hlavy a migrény.

Gottfried Hertzka : Tak lieči Boh
Odkaz sv.Hildegardy , ktorým je údajne nová originálna prírodná liečba .

Dr Wighard Strehlow : Medicina Hildegardy von Bingenu
Príručka k samoliečeniu nezvyčajných chorôb a každodenných ťažkostí u dospelých aj detí prírodnou cestou.

Fiona Bowie : Múdrosť Hildegardy z Bingenu
Kniha čerpajúce z pokladov duchovnej tradície. 

 

Regenerácia organizmu podľa Hildegard

Hildegarda odporúčala ľuďom s ochorením na reumu pôst, liečebné kúry, správny a častý pohyb , ochranu pred stresom a saunu. Upozorňuje na “ zlé šťavy “ , vznikajúce v tele z hnevu a rozmnožujúce melancholy – čiernu žlč. Reumatici by v nej mali liať ovsený odvar na rozpálené kamene a inhalovať výpary . Odporúča sa sauna 2 x týždenne po dobu dvoch mesiacov .

Jarné bylinná kúra podľa Hildegard

Liter prírodného bieleho vína ( najlepšie rizling ), 150 g pravého včelieho medu. Listy z paliny podrvíme a vytlačíme šťavu cez plátno. Zvarí sa med vo víne a následne pridáme šťavu z paliny.  Na lačno sa ráno pijú dva dúšky každý druhý deň.

Táto kúra pomáha pri liečení obličiek, zaháňa melanchóliu, posilňuje srdce a zabráni ochorenie pľúc. Liek ohrieva žalúdok , vyčistí vnútornosti, podporuje metabolizmus.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 × = tridsať päť