Každá z mamičiek túži dať dieťatku čo najlepšiu výživu už od narodenia. No nie každá má to šťastie, a môže dieťatko kojiť – dojčiť. V nasledujúcom článku by som sa chcela zamerať na potraviny, ktoré podporujú správne dojčenie, následkom čoho potom zdravé dojčenie zabezpečuje zdravý vývoj dieťatka.
Určite veľkou výhodou matky, ktorá svoje dieťatko dojčí svojím materským mliekom patrí bez pochyby to, že jedlo pre dieťatko má vždy po ruke, pripravené kedykoľvek dopriať dieťatku teplé materské mliečko oproti kupovaným mliekam – sunárom, ktoré je neustále potrebné zarábať a udržiavať v tej správnej teplote, aby pre dieťatko sunár nebol horúci alebo v opačnom prípade studený.
Ďalšia vec sú financie. V dnešnej dobe sa dajú v obchodoch zohnať mliečka od rôznych značiek a za rôzne ceny. No pokiaľ ide o bábätko ktorému chceme dopriať veľa zdravej výživy je, že určite nesiahneme po tej najlacnejšej alternatíve mlieka. Avšak pozor pri výbere mlieka. Takto som si aj ja niekedy myslela že to funguje. Kúpite drahšie mlieko a bábätko tak bude mať viac výživy ako keď mu dáte mlieko ktoré nebolo príliš drahé ( prípad mojich kamarátiek, ktoré museli kupovať sunáre ).
Tu treba vedieť, aké mliečko je pre dieťatko najlepšie, pretože niektorému bábätku nemusí zapasovať drahé mlieko a môže ho rozbolieť bruško alebo opačne. Ďalšiemu dieťatku nemusí byť vhodné mlieko kúpené za nižšiu hodnotu. Tým som chcela povedať, že môže určitý čas potrvať kým zistíte, ktoré mlieko je pre vaše dieťatko najvyhovujúcejšie. Preto opäť ďalší dôvod, aby ste si ešte keď máte dieťatko v brušku, zabezpečili pre neho dostatok živín.
Nie som síce žiaden odborník, ale tu je zozbieraný zoznam potravín, ktoré by mali maminkám pomôcť k tvorbe materského mlieka:
fenikel a aníz – bylinky, ktoré by mali podporiť tvorbu materského mlieka, stačí ich pridávať do jedla na dochutenie. Napríklad drvený fenikel pri varení zemiakov a semienka anízu pri výrobe domáceho slaného pečiva a podobne.
Recept na domáci čajík na podporu laktácie, ktorý si môžete samy doma namiešať:
Budete potrebovať: aníz, fenikel, černuchu, kôpor, majorán a medovku. Vždy po jednom diele.
Všetko sa spolu zmieša, zaleje sa vriacou vodou a následne nechá sa vylúhovať na 10 -15 minút. Čajík sa pije trikrát denne, kým sa situácia s materským mliekom neupraví.
Ďalšou alternatívou sú teplé obklady na prsia a teplá sprcha. Taktiež sa odporúča pre tvorbu materského mlieka vypiť teplý nápoj pol hodinu pred dojčením dieťaťa.
Dostatočný pitný režim: Na podporu dojčenia je vhodné, aby ste pili dostatok tekutín. Niekedy sa môže stať, že “ zabudnete “ piť. Nečudo pri všetkých tých povinnostiach a možno aj troška zo strachu z nového živôtika, ktorý ste priniesli na svet sa môže stať, že na vodu ani nepomyslíte. No podľa niektorých mamičiek, i pitný režim ovplyvňuje dojčenie. Majte vždy po ruke pohár s čistou vodou, minerálkou alebo čajom a pite pokiaľ sa dá. Vyhýbať by ste sa mali sladeným malinovkám, káve a alkoholu.
Vyhýbajte sa sladkostiam – ak si dáte sladké jablko, či brusinky ktoré sú veľmi zdravé alebo musli tyčinku či kocku čokolády, nič sa nedeje. No je potrebné mať na pamäti, že biely cukor ako aj konzervanty v potravinách ktoré skonzumujete škodia Vášmu bábätku. Ak sa budete prejedať sladkosťami, nečudujte sa, že mlieko sa vám akosi stráca. Pri spracovávaní cukru sa v tele spotrebováva vápnik, ktorý je pre dojčiacu matku veľmi potrebný. Jeho nedostatok sa môže prejaviť zvýšenou kazivosťou zubov, zhoršenou kvalitou vlasov a pleti a tiež únavou.
No a ako to už býva so stresom, i ten pôsobí na to, či mamička bude mať materské mlieko alebo nie, preto je dobré nestresovať sa, byť v pohode. Je to síce troška zložitejšie keď na svet privediete nový život, trošičku si musíte zvyknúť na seba, no je potrebné aby ste boli v kľude, pretože vaše dieťatko vie ako sa vy cítite a keď ste nekľudná, bude nekľudné aj ono a navyše môžete mať problémy s kojením.
Nemyslite na chudnutie
Veľa mamičiek vplyvom pôrodu pribralo nejaké tie kilečká navyše. No vedzte, že v období dojčenia nie je najvhodnejší spôsob začať s diétou alebo nejakým náročným cvičením. Na to budete mať ešte dostatok času. Teraz je potrebné, aby ste mysleli na vaše dieťatko a jeho správny vývoj. Nevhodnými diétami akurát tak všetko pokazíte a ľahko prídete o svoje mlieko.
A nakoniec ešte stručný výber potravín, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička pre podporu materského mlieka:
pohánka
proso
ovos
pšenica
čerstvé ovocie, šaláty
mrkva, mrkvová šťava
mandle
rasca
senovka grécka (dokonca zväčšuje poprsie)
bukvica
čakanka a podobne.