Rozmarín pestovanie a účinky zdravej rastlinky

Pred časom mi kamarátka dala rozmarín ten je vstave postupného chradnutia dúfam že sa to zmení, nechcem aby mi uschol . Bola by to veľká škoda pretože má krásnu vôňu.

Rozmarín patrí medzi trvalé rastliny , dosahuje rôznych veľkostí 1-2m. Má ihlicovité listy sú plné vône. Mladé výhonky sú zelené postupne začnú drevnatieť .

 Ako vypestovať rozmarín ?

Na jar môžeme posadiť semienka alebo skúsiť dať odrezky do zeme je vysoká šanca že sa zakorenia , skúšala som to osobne , 8 z 10 sa ujalo. Vysádzať ho treba z jari keď už nemrzne , do koflíkov alebo väčších kvetináčov , no dá sa aj do záhrady v jeseni ho treba presadiť do kvetináču a dať do vnútra domov aby nezmrzol.

So zalievaním to netreba preháňať rozmarín neobľubuje močaristé pôdy v nich začne  odumierať.Znesie aj suchú chudobnú pôdu no darí sa mu v bohatšej zemine. Jedna pestovateľka mi poradila že rozmarín nepotrebuje až tak zalievať no má rád vlhkosť vo vzduchu , je to logické rastie v Stredomorí a tam je vyššia vlhkosť vzduchu pretože je tam more.

Susedia ho pestujú pri trávniku ktorý keď polejú tvorí vysokú vlhkosť ktorú potom nasáva svojimi lístkami pri zazimovaní som si myslela že potrebuje čo najviac slnečné miesto, skôr ako slnečno potrebuje vlhkosť.Ak sa mu bude dariť odvďačí sa silnou vônou a peknými bielymi kvietkami.

Výborne ochutí mäso (Bravčové, Kačacie, baranie) pri grilovaní alebo pečení, aj zemiaky syr a cestoviny s ním majú veľmi dobrú chuť. Vôňa a chuť rozmarínu je veľmi silna, preto stačí pridať do jedla len trošku

 

Rozmarín má priazdnivé účinky na zdravie preto sa ho oplatí pestovať :

Ma dezinfekčné a antiseptické účinky .
Zlepšuje cievny systém , zlepšuje prekrvenie všetkých častí tela vrátane mozgu , zlepšuje pamäť uľahčuje sústredenie  je to fakt z čínskej tradičnej medicíny.Výpari z

Rastlinka zlepšuje tiež trávenie chuť do jedla
Nálev pripravený z polovice lyžičky sušených ČI čerstvých lístkov na šálku vriacej vody tiež okamžite upravuje trávenie pomáha pri nadúvaní .

Zlepšuje prácu pečene vylučovanie žlče –  vlastne preto je vhodný aj ako korenie k mäsu .

V kúpeli rozmarín podporuje prekrvenie pokožky , svalov a kĺbov , čím zbavuje únavy ,hojí natiahnuté svaly prospieva aj pri reumatizme .

Vylúhovaný je dobrý ako kondicionér pre vlasy , ktorým zvýrazní farbu  a zvýši lesk .
Nálev je aj výborné antibakteriálne kloktadlo ústna voda .
Odháňa otravný hmyz. Má aj iné účinky je vhodné mať jeden rozmarínček v domácnosti.

 

 

Názor na “Rozmarín pestovanie a účinky zdravej rastlinky”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


2 + osem =