Škorica je silným antioxidantom. Dokáže starostlivo strážiť hladinu cukru v krvi. Doprajte si po jedle čaj spolu s troškou škorice. Tým uľahodíte i vašemu žalúdku. Navyše pomáha v boji proti celulitíde.
So škoricou sa môžme stretnúť v sušenej, čerstvej verzii ale i vo forme kapsúl. Dá sa z nej uvariť čaj, ktorý má vynikajúce liečivé účinky, alebo si môžme škoricou posypať koktejl či iný nápoj
Druh škorice s názvom cassia sa používa napríklad v kari korení a v čínskej a kórejskej kuchyni. Má tmavo hnedú farbu. Pôsobí proti diabetu a pri tráviacich problémoch, pomáha znižovať hladina cukru v krvi, cholesterol.
Ďalší druh škorice zeylanicum pochádza z Cejlónu a narozdiel od škorice cassia má svetlejšiu farbu.
Škorica je tak výnimočne zdravá, že ak si dávate škoricu dennodenne a na nasledúci deň už nie, jej účinky na naše zdravie fungujú i naďalej. Podľa štúdií je treba škoricu podávať aspoň po dobu 40 dní aby sme zistili jej liečivé účinky.
Optimálna denná dávka škorice sa pohybuje okolo 3 gramov , t.j. menej ako je čajová lyžička.
Čo sa vyrába zo škorice
So škorice sa vyrábajú rôzne oleje, masti, tinktúry, používa sa pri výrobe niektorých liekov, aby upravila ich nepríjemnú chuť a podporila možnosť rýchlejšieho vstrebania do organizmu.
Škorica je vlastne kôra zo stromu škoricovník. Pestuje sa na Srí Lanke, na ostrove Cejlón, na juhu Číny, v Thajsku a Indonézii.
Ako skladovať škoricu
Mletá škorica sa skladuje pri izbovej teplote, v nejakej nádobe. Ak ju skladujeme v sáčku, treba mať sáčok dobre uzatvorený nejakou gumičkou.
Zvitky škorice sa uskladňujú v sklenenej nádobe, nie na priamom slnečnom žiarení a taktiež pri izbovej teplote.
Škorica proti rakovine?
Škorica pomáha zastaviť rozširovanie nežiaducich rakovinotvorných buniek, a to tak, že k nádoru nepustí dostatok živín a kyslíka. Pôsobí preventívne i proti vzniku rakoviny hrubého čreva.
Účinky škorice: pôsobí proti nevoľnosti, nachladnutiu, zlepšuje trávenie, pomáha v boji proti celulitíde, kašli, infekcii, znižuje zlý cholesterol, znižuje i prejavy reumatizmu, podporuje chuť do jedla, odstraňuje bolesti svalov i kĺbov, pomáha pri menštruačných ťažkostiach, zvyšuje mozgovú aktivitu, koncentráciu. Je to prírodné antibiotikum, ktorý pomáha ničiť rôzne baktérie, vírusy a plesne.
Škorica obsahuje:
Vápnik, vlákninu a rôzne druhy minerálov, napríklad mangán . Vápnik a vláknina pomáhajú z tela vylučovať nadmieru soli a škodlivín.
Pre tehotné sa škorica odporúča iba v malom množstve. Viac o zdravej strave pre tehotné:
Dokáže zahriať celé telo a to dokonca i vtedy, ak mávate studené ruky a nohy.
Viacerí výživoví poradcovia sa zhodli na tom, že konzumácia škorice môže pri pravidelnom a dlhodobom užívaní zlepšovať funkčnosť inzulínu, a tým pomáha pri zhadzovaní nadbytočných kíl, čiže škorica je dobrá aj pre chudnutie. Avšak nezabúdajte na pravidelný pohyb a pestrú stravu.
Vedci prišli na to, že extrakt zo škorice dokáže potláčať škodlivé pôsobenie toxínov , ktoré sa nachádza v mozgu chorých.
Škorica v kozmetike?
Áno, je to tak. Krém s obsahom škorice účinne pomáha na strie a spevnenie pokožky.
Recept na škoricový zábal alebo ako sa zbaviť celulitídy:
Škorica dokáže regenerovať tkanivá, zlepšuje celkový metabolizmus buniek, urýchľuje látkovú výmenu a potláča prejavy celulitídy pomocou špeciálnych škoricových zábalov , kedy sa škoricový krém aplikuje na postihnuté miesta, aby zbúral škodliviny nahromadené v pokožke.
Biely jogurt sa zmieša spolu s 2 lyžicami tvarohu, 5 kávových lyžičiek mletej škorice a 1 kávová lyžička olivového oleja. Ak je konzistencia škoricového zábalu riedka, zahustite si ho ešte trochou tvarohu. Nanášame na nohy, ktoré si musíme zabaliť do potravinovej fólie a uteráka a vydržte tak aspoň hodinu. Po cca troch opakovaní by ste mali pocítiť rozdiel. Tento zábal slúži pre lepšiu vitalitu pokožky a bojuje proti celulitíde.