Vlastná mikrofarma

mini farmaRozmýšľam si založiť vlastnú malú farmičku, lebo si chcem pestovať vlastné potraviny. Predsa len domáce je domáce.

Aké potraviny by mali byť z mojej mikrofarmičky ? 

Moje potraviny by mali byť naozajstné biopotraviny. Budem ich pestovať bez pesticídov, priemyselných hnojív, všetko čo najviac prírodne. Ak sa mi to podarí, chcem zohnať potraviny, ktoré nie sú geneticky upravované, avšak väčšina semiačok z obchodu sú hybridy, ktoré nie sú geneticky modifikované ako som si myslela. No sú vyšľachtené  metódou kontrolovaného kríženia, ktorú vynašli vedci Darwin a Mendel. Môžu vytvoriť  požadované vlastnosti v rámci jednej generácie. Je to známe ako F1 hybridné semená.

Konkrétne potraviny ešte zvažujem. Mohli by to byť chili papričky, cherry rajčinky, aj reďkovky, ale na tie už je asi neskoro tento rok. Lákajú ma aj bylinky, napríklad bazalka,ale aj divo rastúce, napríklad medovka a mäta. Doma mám už rozmarín, ktorý bude treba presadiť, lebo už chátra. Cieľ bude nakombinovať rastliny tak, aby si na malom mieste nezavadzali ale vzájomne si pomáhali.

Aká veľká je mikrofarma ?  Rozmery by mohli byť skutočne od jedného väčšieho kvetináču po kúsok zahrádky (trávniku). Rozmerom sa hranice nekladú, ale pre mňa je rozumné začať na ploche 20 cm x 20 cm.

Mikrofarma je vhodná pre ľudí, ktorých priestor je obmedzený na panelákové byty, domové zástavby. Do mikrofarmárčenia spadajú aj takéto okenné farmy, ktoré sa budujú s ohľadom na priestor v byte. Jedlé okná môžu byť, skvelá voľba pre niekoho, kto chce vlastnú potravu v bytovej zástavbe, alebo má nedostatok priestoru.

okená farma

 

Alebo takéto riešenie z vnútra bytu

okena farma

 

 

Potrava sa dá dopestovať aj v plastových PET fliašiach

plastové flaše pestovnie

 

A takto by mohla vyzerať vonkajšia mikro-farma

mini farma

mala zeleninova zahradka

To je na začiatok všetko. Internet je plný inšpirácie, ako si dopestovať vlastné ovocie a zeleninu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


päť + = 14