Vzájomná pomoc rastlín, prečo rastlinky sa oplatí sadiť spolu ?

mrkva rastliny ktoré môžeme sadit spoluAlelopatia všeobecne je označovaný špecifický vplyv jedného druhu rastlín na klíčenie, rast a vývoj druhého rastlinného druhu. Takáto vzajomná by sa mi v záhradke hodila. Hlavne v záhradke, ktorá nie je veľmi veľká. Ak chcem nasadiť rastlinky hustejšie, mala by som voliť také, ktoré si vzájomne nezavadzajú.

Výhody spoločného pestovania rastlín
Nevyžmýchajú pôdu ….. každý druh rastliny potrebuje iné živiny, ktoré pôdu tak nezaťažia na maximum, čo je príčina hnojenia ale rovnomerne. Navyše čo jedna rastlina vylučuje alebo spôsobí svojim hnitím, tak to druhej môže prospievať. Bohatá pôda je základ dobrej úrody.
Pôda nemá byť vystavená slnku …. Všimla som si, že pri okopávaní záhrady burina rastie rýchlejšie. Stačí jeden dážď. V jednej múdrej knižke som sa dočítala, že je to obranný mechanizmus matky zeme. Všimnite si jednu vec: pri prechádzkach prírodou nenarazíte na odokrytú zem väčšieho rozsahu. Všetko je zakryté niekedy aj dvojnásobne lístím a stromami. Túto vlastnosť by som rada využila  pri sadení svojich rastliniek. Radšej posadím rozmanité rastliny, ktoré sa podporujú, ako by mala zem ostať holá a snažiť sa zaceliť .. miesta medzi rastlinkami zamulčujem..

[shortcode-variables slug=“samozavlazovacie“]

 

alelopatia rastlín
Vzájomná podpora rastu … správne kombinácie rastlín, ktoré sa vzájomne podporujú v raste, niektoré obohacujú pôdu o dusík, niektoré vylučujú saponíny a iné látky. Ak by sa mi takáto symbióza podarila, bolo by to super…
Rastlíny sa vzájomne ochraňujú … aromatické látky uvoľňované niektorými rastlinami odpudzujú škodcov,a tak chránia iné moje rastlinky, ktoré by napadli škodci. Škodci majú radi, ak je jeden druh rastliny príliš na kope ako je to pri tradičnom sadení kde treba použiť postrek.

rastliny ktoré da podporujú

Ktoré rastliny sa vzájomne podporujú ?

Mrkvičke sa bude dariť po akejkoľvek predchádzajúcej plodine. Má rada, ak je blízko s cibuľou, cesnakom i pórom.  Do  riadkov, ktoré sú medzi, môžem zasadiť kôpor aj šalát.

mrkva rastliny ktoré môžeme sadit spolu

Zemiaky majú radi ….. kríčkovú fazuľu, kaleráb, kôpor, chren, mäta, paštrnák a  špenát.

Zemiaky  sa nemajú radi  s celeorom,čiernym koreňom, cviklou, činskou kapustou, hrachom a rajčinami.

Kríčková fazuľa  má rada zemiačiky, zeler, cviklu, čínskú kapustu, jahody, kaleráb,
hlúboviny, rajčiny, rebarboru, reďkovku, repu, šalát,
Kríčková fazuľa nemá rada cibuľu, cesnak, fenykel, hrach, pór.

Hrach má rád….. cibuľu , fenykel, kaleráb, kôpor, hlúboviny, nechtík lekársky, mrkvu, reďkovky, repu, šalát

Hrach nemá rád zemiaky,cesnak, kríčková fazuľa, ťahavá fazuľa, pór, rajčiny.

Uhorky majú radi  hrášok a fazuľu, cibuľu, cesnak

Uhorky nemajú radi zemiaky, reďkovky, jahody

Reďkovka sa môžeš sadť spolu s  … fazuľou, hrachom, jahodami, kalerábom, hlúbovinami, mrkva, paštrnák, petržlen, rajčiny, šalát.

Reďkovka by sa nemala sadiť spolu so špenátom, čínskou kapustou, uhorkami,

biozáhradka

Kombinácie rastlin, ktoré sa neznášajú:

Hrach a fazuľa, paradajky, zemiaky; popínavá fazuľa a cesnak; uhorky a jahody, reďkovky, kapusta a zemiaky, cibuľa; fazuľa a pór, hlávkový šalát a petržlen ,paradajky a červená repa ,zemiaky a kapusta.

Ako bojovník proti škodcom je nedoceniteľný afrikán(aksamitník) zvládne všetky chyby, ktorých sa pri pestovaní dopúštíme. Stačí trochu kompostom vylepšiť zem a koreňové výlučky, ktoré uvoľňuje do pôdy, usmrcujú háďatká ktoré napádajú cibuľu. Jeho blízkosť iste ocenia aj paradajky, ktoré odpudzujú mlynárika zeleného.

akamitnik ochrana proti hadatku

 

Názor na “Vzájomná pomoc rastlín, prečo rastlinky sa oplatí sadiť spolu ?”

  1. Kombinovanie rastlín v záhrade naozaj funguje no v praxi nie je jednoduché naplánovať jednotlivé druhy zeleniny a ich striedanie v rámci sezóny. Odporúčam si prečítať článok od záhradkárky ktorá má skúsenosti s kombinovaním rastlín: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/kombinacie-rastlin-do-vyvysenych-zahonov-303

    Je super, že tam má zobrazené viaceré kombinácie aj s obrázkami v rozličných fázach výsadby zeleniny. Zjavne to písal niekto kto s tým má aj reálne skúsenosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 + = dvanásť