Prečo je pohánka zdravá

pohánka raw stravaPohánka – Fagopyrum esculentum  patrí medzi jednoročné rastliny. Pohánka je bezlepková potravina, ktorá tvorí súčasť zdravého jedálnička. Myslím si, že by sa mohla zaradiť aj medzi RAW stravu, kedy sa semená pohánky nechajú naklíčiť. Viac v článku…

Jej pravlasťou sú južné svahy Himalájí. Má  červenkasté až červené stonky , krehké zelené srdcovité alebo vajcovité listy. Je náchylná k namrznutiu a kvitne v júli a v auguste.

Od 14 stor sa pohánka spolu s pšenom obľúbeným pokrmom chudobnejších Slovanov. Dnes sa natoľko rozrástla, že ju ľudia využívajú vo svojej strave ako súčasť zdravého jedálnička.

Predaj a cena pohánky

Pohánka je dostupná v obchodoch s potravinami , v BIO shopoch je stálica , ľudia si s sňou radi vylepšia hodnotu nákupu pretože sa jedná o zdravú  cenovo výhodnú potravinu. Za 500g zaplatíte okolo 1.5€ – 2.5€ , cena sa líši od predajcu druhu (lúpaná má vyššiu cenu ako nelúpaná). Najčastejšie sa predáva 500g balenie no je dostupná aj iných hmotnostiach.

 Cena pohánky   z pohánky sa vyrába viacero výrobkov ak nehcete lúpať kupujte lúpanú cena sa pohybuje okolo 3-4 euro za kilogram v BIO kvalite.

Nelúpaná verzia sa pohybuje okolo  sokolo 2.5-3.5 euro kilogram

Základnou podobou pohánky, ktorá však nie je určená na jedenie. Semeno je tu obalené tvrdou tmavou šupkou, ktorá je nepožívateľná.

Kúpiť pohánku v obchode Kúpiť pohánku v obchode

 

pohánka a raw stravovanieSpracovanie pohánky

Semená pohánky sa musia lúpať a to buď mechanicky alebo pôsobením tepla .

Teplo však zničí niektoré obsiahnuté látky. Navyše táto úprava zdôrazní niekomu nie práve príjemnú vôňu .

 

Mechanické lúpanie v tradičných mlynoch je šetrné ,kedy si pohánkové semená zanechajú všetky dôležité látky.

Pohánku môžu konzumovať ľudia, ktorí chcú schudnúť, pretože sa považuje za diétnu obilninu, ktorá prospieva nášmu zdraviu. Je ľahko stráviteľná, obsahuje veľa plnohodnotných bielkovín podobných tým živočíšnym (najmä aminokyseliny lyzín , metionín a tryptofán ) .

Zloženie vysoko kvalitných tukov  pomáha znižovať koncentráciu cholesterolu v krvi a znižuje zrážanie krvi v cievach .

Rutin je najdôležitejšou súčasťou pohánky. Ide o vitamín P, ktorý podporuje vstrebávanie vitamínu C a priaznivo ovplyvňuje naše cievy , stav krvných tepien a celý cievny systém.Výrazne prispieva k prevencii aterosklerózy.

Množstvo rutinu závisí na odrode pohánky a na množstve slnečného žiarenia. Najviac ho je v kvetoch (až 400 mg/100 g sušiny), potom v listoch, semenách, stonke. Najmenej rutinu má koreň pohánky.

pohánka raw stravaĎalej obsahuje vlákninu, ktorá je pre náš organizmus veľmi dôležitá.

Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi,  po jej konzumácii sa cítime dlhšie sýty, preto je vhodná aj na chudnutie a mierne znižuje kyslosť žalúdka.

 

Obsahuje ďalšie bioflavonoidy, zinok ( ktorý posilňuje obranyschopnosti slizníc ), draslík, železo, vápnik, meď, selén, mangán.
Z vitamínov sú to napríklad: vitamíny B1 ( tiamín ) , B2 ( riboflavín ) , niacín , C a E
cholín ( regeneruje pečeňové bunky po poškodení chorobami alebo alkoholom)

Pohánka môže byť aj vo forme: tabliet , pohánkových čajov, vo forme krúpov , lámanka , krupica, šupiek ( na výrobu čajov ) a múky.

Biostrava tip
Pohánka pre zdravie:

  • spevnenie žilných stien a prevencia niektorých cievnych porúch
  • znižuje riziko trombózy , infarktu i mŕtvice, lieči hemoroidy,
  • má priaznivý vplyv na normalizáciu krvného tlaku, napomáha odbúravaniu choresterolu z cievnych stien,
  • posilňuje oslabenú dráhu sleziny a žalúdka,  dokáže z tela odstrániť vlhkosť.
  • Ženy, ak trpíte bolestivou a silnou menštruáciou, je pre Vás pohánka ako stvorená. 

Taktiež by si mali pohánku zaradiť do jedálnička, ako súčasť zdravej stravy ľudia, ktorý trpia opuchmi dolných končatín, kŕčovými žilami, čo praskaním žiliek.

V období chrípky nás pohánka ochráni pri prechladnutí a navyše má detoxikačné účinky. Ak dlhšie trpíte zápchou, potom je pre Vás pohánka ako sa povie to pravé orechové… Preto by ste si ju mali zaradiť medzi zdravý jedálniček.

Pri častej tvorbe oparu, siahnite po pohánke, ktorá pôsobí preventívne pri torbe oparov.

Pohánka napomáha výdatnému dojčeniu

Nežiaduce účinky pohánky
Ak prijmete veľa pohánky naraz, môže to mať aj negatívne účinky, ako je napríklad zvýšené potenie. Pozor na alergiu na rutín, ktorého pohánka veľa obsahuje, čo môže spôsobiť ekzém, žihľavku  a výnimočne aj astmatický záchvat .

Pestovať pohánku môžete: v hline- na dno misky, kvetináča dajte hlinu, vysejte husto pohánku a udržujte ju dostatočne vlhkú, zbierajte, keď z listov opadajú čierne tvrdé šupky (cca po 5-7 dňoch)  vňať ostrihajte nožnicami a pridávajte do pokrmov. v nakličovacej miske

 

Spôsob prípravy pohánky

Tu nájdete rady ako pripraviť chutné jedlá z tejto zdravej potraviny

Pohánka by sa nemala variť, aby sa nezničili látky  citlivé na teplo, ktoré pohánka obsahuje. Pohánková krupica je ideálnym riešením na ceste ku zdraviu, ktorú si zalejete horúcou vodou a necháte pod pokrievkou napučať.

Kúpiť pohánku v obchode Kúpiť pohánku v obchode

Z pohánky sa dajú pripraviť rôzne chutné pokrmy, taký najzákladnejší je pohánková sladká kaša alebo pohánka naslano. No v dnešnej dobe je toľko chutných a zdravých receptov, že ich len treba vyskúšať 🙂 Tak prečo si nedopriať takúto zdravú potravinu?

zdravá pohánka raw strava

Pestovanie pohánkovej vňate

Ak ste sa rozhodli pre pestovanie pohánkovej vňate, kúpte si nelúpanú pohánku a položte ich na vlhkú hlinu v kvetináči alebo na vlhký obrúsok či vatu.

Vlhkosť sa musí stále udržiavať, ale vody nesmie byť nadbytok, čiže semená nesmú byť vo vode ponorené. Vňať sa zbiera, keď dosiahne výšku cca 10 cm.Možno ju pridať do polievky , na chleba, do šalátu, nátierok a iné …

 

Pohánkový med  vyrábaný z pohánky má skvelé účinky pre naše zdravie. Pohánka obsahuje veľa nektáru, a tak včelári ku kvitnúcemu lánu premiestňujú mobilné úle. Med sa môže pridať aj do pečenia pečiva, kedy pečivo zostane lahodnejšie a vláčnejšie.

 

Pohánka na vankúši Odpad, ktorý vznikne pri lúpaní  pohánky vedia ľudia taktiež zúžitkovať vo forme pohánkových malinkých vanúšikov.  Nahriaty vankúšik sa používa vo forme teplého obkladu a  vychladený ( napr.  v mrazničke ) ochladí boľavú hlavu alebo pálivé chodidlá.

 

Mohlo by Vás zaujímať:

Surová strava – RAW cesta za zdravím

Biopotraviny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


jeden × = 7