Horká pravá čokoláda je zdravá

SAMSUNGPoznáte to. Práve ste dostali chuť na sladké potešenie čokoládu, no keďže sa blíži leto a chcete vyzerať v tých nových plavkách skvele, radšej si ju odoprajete. No niekedy by sme mali ulahodiť svojmu mlsnému jazýčku, pretože čokoláda má aj skvelé účinky pre náš organizmus Avšak pozor. Nie každý druh čokolády prospieva nášmu zdraviu. Viac o čokoláde v nasledujúcom článku.

 

Zväčša sa na internete stretneme s tým ako čokoláda vplýva na náš oraganizmus v pozitívnom zmysle slova. Netreba však zabudnúť aj na negatívum a to je, že obsahuje kalórie.

 

Kvalitná čokoláda jemnej konzistencie vonia kakaom s najrôznejšími tónmi chutí ako sú ovocné, korenené , či kvetinové. Hladký lesklý povrch čokolády rozplývajúci sa na jazyku, čo viac si možno priať.
Kvalitná čokoláda na rozdiel od tej menej kvalitnej čokolády je cenovo drahšia, ale za to chuťovo lepšia a zdravšia.

Pravá ( horká ) čokoláda obsahuje kakaovú hmotu , kakaové maslo a cukor. Obsah kakaovej sušiny je najmenej 35 %  a cukru je minimum, no na internete som našla, že pravá čokoláda neobsahuje cukor. Či je to naozaj tak, ťažko povedať, nie som žiaden odborník na čokoládu, ale určite je zdravšia ako tie čokolády, ktoré sa snažia napodobniť pravé.

čokoláda pre zdravie biostrava

Čokoláda v minulosti

Liečivé účinky čokolády poznali už v minulosti, kedy čokoládu podávali pri rekonvalescencii a predávala sa výlučne iba v lekárňach. Starí Mayovia a Aztékovia vedeli o liečebných účinkoch čokolády, ktorá posilňuje a dáva energiu.

A prečo si dopriať čokoládu?

Pamätám si pred pár rokmi, keď som robila skúšky na škole a zásobila som sa čokoládou, aby mi pomohla pri strese a zlepšila mi náladu, pretože zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu a pomáha lepšie sa nám sústrediť.

Čokoláda pomáha vraj znížiť krvný tlak aj hladinu tzv. zlého cholesterolu v krvi .

čokoláda pre zdravie
takto si pochutnáva na čokoládke malé zlatíčko 🙂

Čokoláda a chudnutie

Čokoláda s vysokým podielom kakaa pred jedlom podľa dánskych odborníkov pomáha pri chudnutí, pretože horkosť kakaa v čokoláde nám pomáha pri odopieraní tučných a sladkých jedál.

Ak budeme pravidelne jesť pravú horkú čokoládu, podľa výskumu si znižujeme riziko mŕtvice o 22 % a vraj si ňou predlžujeme život.

Čokoláda zvyšuje hladinu flavonoidov v krvi. Tie chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi .

Kakao v horkej pravej čokoláde pôsobí antibakteriálne: bojuje proti zubnému kazu.

 

Čokoláda proti kašľu

Čokoláda obsahuje teobromín, ktorý veľmi pomáha pri kašli.  Navyše povzbudzuje aj mozog, rozširuje cievy, znižuje krvný tlak a má aj ľahké močopudné účinky.

 

Čokoláda aj v kozmetike

V dnešnej dobe sa čoraz stretneme s pojmami čokoládový zábal, čokoládový make- up, čokoládový kúpeľ, čokoláda a kozmetika. Čokoláda neprospieva nášmu telu vnútorne ale aj vonkajšie v kozmetike a vo wellness.

Kakaové maslo sa používa do rôznych kozmetických krémov, čokoládový make-up alebo kakaová pena do kúpeľa. Existuje i čokoládový parfém.

 Podobné články:

Kakao chutí dobre a má blahodárne účinky pre zdravie

Chuť na sladké

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ deväť = 16