Medovka, známa aj pod názvom Melissa officinalis, je veľkým prínosom pre naše zdravie. Spolu s mätou priepornou sú významným zdrojom vitamínov, ktorá rastie prirodzene v blízkosti Stredozemného mora. Názov medovka vznikol z citrusových vôní svojich kvetov, ktorú môžme prijímať ako čaj alebo iné.Balzam z medovky pôsobí proti stresu, zaručuje príjemné uvoľnenie a relaxáciu. Medovku lekársku by som doporučila hlavne ľuďom, ktorý zle v noci spávajú, pretože pôsobí blahodárne na dobrý a kvalitný spánok.
Medovka má tiež antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a je výborným pomocníkom na opary. Pomáha pri zvýšenej štítnej žľaze, pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom, dodáva telu energiu, pomáha pri zažívacích ťažkostiach, najmä dyspepsie, črevných plynoch , vírusovej gastroenteritíde a syndróme dráždivého čreva ( IBS ). Čo je IBS? ( nájdete v tomto článku )
Spolu s feniklom a harmančekom pomáhajú deťom pri kolike.
Medovka zlepšuje pamäť a má antioxidačné vlastnosti, pôsobí proti prechladnutiu a zápale stredného ucha .
Medovka lekárska bylinný extrakt, ktorý ako som už spomínala môžme piť vo forme čaju. Ja, keďže mám doma medovku lekársku v záhradke, cez leto, hlavne keď je čerstvá si ju odtrhnem, teda vlastne trhám si kúsok stonky spolu s listami, troška opláchnem pod tečúcou vodou od hliny a podobne, dám do pohára, zalejem vriacou vodou, nechám vylúhovať cca 10 minút a olalaaa zdravý čaj je na svete 🙂 Ak si chcete dopriať aj cez zimu kvalitný medovkový čaj, použite sušené listy na prípravu čaju, ktoré ste si v lete natrhali.
Medovku nájdeme aj vo forme tabliet ako doplnok stravy. Medovkový olej môže byť použitý pre chuť v iných potravinách ako extrakt .
Extrakt z medovky sa aplikuje lokálne na kožu ako masť na opary. Podobne ako mäta sa aj medovka využíva na aromaterapiu.
Na medovke lekárskej mám rada to, že nepatrí do odrody jednoročných bylín, ale o rok narastie znova a znova, s veľkým množstvom využiteľných listov.