Praslička roľná liečivé účinky

Rastie skoro v celej Európe a Ázii (okrem trópov), a tiež vo veľkej časti Severnej Ameriky.Praslička rastie na hlinitých až piesočnatých, trvale mokrých pôdach od nížin až po podhorské pásmo. Nájdeme ju na okrajoch mokradí, násypov, kanálov a potokov, na vlhkých poliach, drenážovaných miestach, na tienistých okrajov lesov a pod.

Obsahuje pre ludské telo dôležitú kyselinu kremičitú. Praslička má výrazné hojivé a regeneračné účinky, takže ju možno použiť pri zápaloch a na liečbu pľúcnych chorôb. Priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien,uľahčuje hojivosť.

Praslička roľná lieči hemeroidy

Pri bolestivých hemeroidoch prikladáme nane kašu z čerstvých byliniek.

Čerstvá praslička sa umyje na drevenej doske sa rozdrví na kašu. Alebo si možeme spraviť čaj z prasličky

Čaj z vňate na zastavenie krvácania, 2 – 3 čajové lyžičky pokrájané prasličky zalejeme 250ml vriacej vody a necháme 5 minút odstáť, precedíme a pijeme denne 2 – 3 hrnčeky.

 V ľudovom liečiteľstve sa praslička odporúča aj pri albuminóze, vodnatelosti, zápale sedacieho nervu, dne,, vysokom tlaku, žalúdočných bolestiach, pomočovaní, ateroskleróze, pľúcnemu krvácaniu, rozšírených cievach, ekzémoch, bielom výtoku a zle sa hojacich ranách

Sedací prasličkový kúpeľ:

100g prasličky dáme do studenej vody na noc. Druhý deň sa zohreje na bod varu a prilejeme do vane. Doba kúpania je 20 minút a voda musí siahať až nad obličky. Utieranie je zbytočné, mokrý sa zabaľte do kúpacieho plášťa a ľahnite si na jednu hodinu do postele.

 

poranenia a rany odvar z vňatky prasličky,

100g pokrájanéj vňatky prasličky dáme do 0,5 l studenej vody a privedieme do varu, odvar varíme prikrytý pokrievkou 15 minút, potom precedíme a necháme vychladnúť, vychladnutým odvarom ranu čistíme a obkladáme.Hojenie rán praslička urýchluje.

Čaj  s prasličky sa užíva pri

celkovom vysilení, tuberkulóze pľúc,
zápaloch obličiek a močového mechúra, aj pri prechladnutí močového mechúra s kŕčovitými bolesťami, kameňoch a piesku v obličkách alebo v močovom mechúre (užívajú sa zároveň kúpele), krvácanie (napr. pľúc, maternice, hemoroidov, žalúdka) – dávajú sa 3 lyžičky na 0,25 litra vody.Zápalu kostnej drene, dávenie, silnej menštruácii,
močenie krvi vodnateľnosti, kŕčoch v žalúdku,záchvatoch žlčníka a pečene.

Každý človek by mal približne od 40. roku života vypiť jednu šálku čaju z prasličky denne a choroby ako reumatizmus, dna a nervové bolesti sa mu úplne vytratia a  bude žiť zdravší a krajší život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 − jeden =