Vigna – zdravá strukovina, zber a pestovanie

vigna cinskaVigna – strukovina plná zdravia.  Vigna je považovaná za zdravú výživu a zväčša býva označená ako fazuľa alebo drobnosemenná sója. Záhradkári sa čoraz viac tešia z jej pestovania, no netreba zabúdať, že táto zdravá strukovina má rada teplo a ak teplota dosiahne 5 stupňov Celzia, Vigna začne hynúť.

Vignu v rebríčku Orac stupnice radíme na 75.miesto. O ORAC stupnici si môžete prečítať tu:

Orac stupnica – ktoré potraviny obsahujú najviac antioxidantov ?

Vigna – pestovanie

Vigna patrí medzi strukoviny. U nás sa jej najlepšie darí vo fóliovníkoch alebo skleníkoch, pretože táto rastlinka má veľmi rada teplo. V južných oblastiach ju môžeme pestovať aj na záhone, avšak obyčajne zberáme len zelené struky, lebo semená nestihnú dozrieť ( najmä čo sa týka Vigny čínskej ).Pestovanie Vigny si vyžaduje aj dostatok vlahy v pôde. Netreba pôdu príliš prepolievať, skôr by jej prospela dobrá priepustnosť zeminy a skôr nižší obsah organických látok.

Vysievanie vigny robíme koncom apríla a začiatkom mája do riadkov vzdialených 35 cm alebo v štipkách po 3 až 5 semenách do sponu 40 × 20 cm.  Dlhé struky tejto fazule chránime pred zablatením, plesňou a hnilobou mulčovaním.

vigna fazula pre zdravie

Najznámejšie druhy vigní:

Vigna čínská (Vigna sinensis ) – Vigna patrí medzi strukoviny, ktoré sa pestovali už v starom Egypte a Arábii.  Ide o jednoročnú rastlinu so stonkou spravidla popínavou. Struky dlhé 0,3 – 1m sú rovné alebo šablovito prehnuté, na povrchu hladké, jednofarebné alebo žilkované. Veľkosť semien je 4-10 mm.

Vigna zlatá (Vigna radiata) – kríčkovitá rastlina dosahuje 0,5 až 1,3 metra a má žlté kvety. Jej struky rastú zvesené dolu alebo vodorovne a sú 50 až 180 milimetrov dlhé.

Vigna mungo –táto fazuľa je oproti iným strukovinám dobre stráviteľná a nespôsobuje nadúvanie tak, ako pri iných strukovinách, stabilizuje hladinu krvného cukru a sú preto vhodné pre diabetikov, obsahujú veľa vitamínu C a vitamínu K.

Vigna adzuki (Vigna angularis)

Vigna caracalla (syn. Phaseolus caracalla) sú kvety fialovej, bielej až žltej farby, ktoré sa koncom leta až na jeseň premenia na struky. Má rada teplo, slnko a  priepustnú, ľahkú pôdu. Nakoľko ide o popínavú rastlinu, nezabúdame k nej umiestniť oporu, resp. vysádzame ju k pergolám, altánkom a podobne. Avšak ajlepšie je vignu pestovať v skleníku.

vigna fazula pre zdravie biostrava.zarucene.sk

Vigna pre zdravie

Vigna obsahuje veľké množstvo kvalitných bielkovín,  kyseliny listovej, preto je táto zdravá potravina vhodná aj tehotné ženy., aby sa bábätko správne vyvíjalo. Strukoviny obsahujú 22 až 44 % životne dôležitých bielkovín,  ktoré sú potrebné na detoxikáciu organizmu, ale aj ochranu pred rakovinou, cukrovkou a srdcovo-cievnymi ochoreniami, obsahuje už jedna dobrá porcia strukovín. Ďalej Vigna obsahuje železo, ďalší dôvod, prečo zaradiť do jedálnička túto zdravú strukovinu.

vigna cinska

 A nakoniec jeden super recept: Pálivá vigna na cesnakovej topínke:

Fazuľu si uvaríme domäkka, poriadne rozmixujeme a pridáme jemne posekanú bielu pálivú papriku, zelenú papriku, cibuľu, olivový olej, trochu octu, lyžičku cukru, prelisovaný cesnak, soľ, a troška kečupu. Všetko dôkladne premiešame a necháme v chladničke odležať. Nakoniec natrieme na cesnakové topínky – hrianky.

 

POTRAVINY, KTORÉ POMÁHAJÚ PRI DETOXIKÁCII

NAUČTE SA POVEDAŤ NIE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 6 = sedem