Aloe Vera ako vypestovať zdravú rastlinu

Aloe vera je rastlina ktorá spĺňa 2 účely. Jedným je krása rastliny, ktorá skrášľuje naše okolie a tým druhým účelom je, že pozitívne pôsobí na naše zdravie, najmä čo sa týka popálenín a odrenín.

Aloe vera rastlina 

Aloe vera patrí medzi trvalky. Rastie do výšky približne 30 cm. Vzhľadom sa podobá na kaktus. Listy zužujúce sa do špičky sú poskladané tak, že tvoria tvar hviezdice. Sú svetlo zelené až takmer bezfarebné a na ich koncoch sú špicaté zúbky. Kvety sú buď biele, krémové alebo červené.

 Pozrieť Aloe Vera v obchodíku 

Pestovanie aloe vera

Aloe vera si našťastie nevyžaduje náročné pestovanie. Odporúča sa dávať na pekné slnečné miesto, napríklad na južnú stranu okien, pretože aloe miluje slniečko. Slnko zas nesmie byť veľmi silné, najmä počas letných dní, kedy sa odporúča aloe dať troška na tienisté miesto. Možno ju dať cez leto na terasu, balkónik, či záhradku. Má rada pôdu piesčitého charakteru a znesie vyššie ale i nižšie teploty. Teplota však nesmie byť nižšia ako 5  stupňov Celzia, inak rastlina uhynie.

Ako často aloe vera zalievať?

Závisí to od počasia. V lete sa aloe vera zalieva častejšie aby nevyschla, najmä ak je na slniečku i keď suchšie prostredie jej nevadí. Cez zimu sa polieva  cca dvakrát týždenne. Je potrebné pôdu nechať dostatočne preschnúť, aby korene nezačali hniť.

Hnojenie aloe vera

Ce zimu sa aloe neprihnojuje, iba v lete, kedy sa odporúčajú minerálne hnojivá a to raz za dva až tri týždne.

Aloe sa množí semenami alebo odrezkami.

Ak chcete aloe množiť odrezkami, najlepšie urobíte, ak ju budete množiť v letných mesiacoch, kedy odrezané ružice listov alebo ich výhony necháte dva dni preschnúť a až potom ich zasadíte.

Množenie Aloe vera semenami sa odporúča robiť v jarných mesiacoch, kedy je teplota okolo 21 ° C. Treba použiť dobre priepustný substrát piesčitého charakteru.

Najčastejšími chybami pri pestovaní aloe vera môže byť, že rastlina obsahuje príliš veľa vody, má nedostatok slnečných lúčov, je umiestnená v prievane, v zlej
ťažko nepriepustnej pôde a neprospieva jej ani vlhký vzduch.

 

Aloe vera pre zdravie

Najznámejšie sú 3 druhy aloe, ktoré preukazujú pozitívne účinky na človeka:

Aloe pravá
Aloe kapská
Aloe stromovitá

Šťava vymačkaná z aloe má priaznivé účinky pri liečbe popálenín, odrenín, kožných ochorení, ekzémov a akné.

Aloe sa čoraz viac vyskytuje v kozmetickom priemysle, pretože preukazuje svoje blahodárne účinky na pleť.

Taktiež sa šťava z aloe  používa na liečbu oparov, plesní, na pleťové masky, proti lupinám. Navyše aloe podporuje imunitu, pomáha pri zažívacích problémoch a pôsobí ako prevencia proti mnohým bakteriálnym i vírusovým ochoreniam.

Gél z listov aloe vera ( 1 malá lyžička ) pomáha pri detoxikácii organizmu. Získava sa vyrezaním časti listu a pozdĺžnym rozrezaním. Vytekajúcou šťavou si stačí potrieť postihnuté miesto na koži, alebo šťavu nakvapkať do pohára vody.

Obsahuje saponíny, pôsobí ako anestetikum v miestach, kde je nanášaný. Taktiež pomáha zmierňovať bolesti svalov, kĺbových spojeniach,  dokáže likvidovať vírusy, je proti-svrbivý, redukuje krvácanie, zráža teplotu zapálených častí tela a pôsobí protizápalovo.

Blahodárne pôsobí na našu pokožku, ktorú zvlhčuje.

Aloe vera obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, sacharidov, enzýmov a aminokyselín. Obsahuje aj rastlinné glykozidy a antrachinóny. Je veľmi efektívny pri likvidácii virulentných druhov vaginálnych trichomonád.

 

Ešte spomeniem, že aloe pomáha aj pri zápche a hnačke, pri žalúdočných a dvanástnikových vredov, pri nadúvaní,  pri poruchách látkovej výmeny a pečeňových problémoch.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


sedem × = 63