Čo spôsobuje zubný kameň a ako sa mu vyvarovať ?

cistenie zubovNajčastejšie sa zubný kameň  tvorí  na ďasnách z povlaku slín, ktoré obsahujú čiastočky stravy a baktérie, ktoré sa živia cukrami. Príčinou je slabé čistenie zubov, kedy sa dá jemného plaku zbaviť, no ak sa usadí a zatvrdne na zuboch, už je treba pomoc zubára, pretože pomocou zubnej pasty sa ho nezbavíte.

Samotný zubný kameň je žltá niekedy až hnedá usadenina na zuboch. To by však nebol ten najväčší problém. Baktérie, ktoré na ňom žijú, začnú narúšať ďasná. Tam časom vznikne zápal a to následne vedie k narušeniu zubného aparátu, čiže vznikne paradentóza. Práve zubný kameň a jeho nepriame účinky stoja za kývaním zubu a vzniku paradentózy.

Vzniku  zubného kameňu môžete zabrániť len vy doma

Aby nevznikol na zuboch kameň, je kľúčová  prevencia, časté a pravidelné čistenie zubov a dôkladná hygiena ústnej dutiny. Je vhodné používať správnu kefku a dentálnu niť. Dobre vyčistené zuby sú lesklé a hladké bez zubného povlaku. Je treba pravidelne, najmä každé ráno a večer čistiť zuby, aby povlak, ktorý sa tvorí, nezatvrdol.

cistenie zubov

Akú zubnú pastu zvoliť ? 

Pre odstránenie usádzajúcich mikročiastočiek  zubného kameňa používajte špeciálne leštiace pasty alebo tzv. Airpolishing, ktorá zuby vyhladí a spomalí tak usadzovaniu a tvorbe zubného kameňa.

Na nete sa objavujú postupy čistenia s octom. Ten však môže narúšať zubnú sklovinu. Ďalej čistenie pomocou MMS sa jedná o dlhodobý proces. Najlepšou voľbou je návšteva zubára + prevencia proti zubnému kameňu čistenie zubov.

Ďalej má pozitívny vplyv na likvidáciu zubného kameňa extrakt zo stromu baobab, ale ten sa v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Ale v dnešnej internetovej dobe sa našťastie aj extrakt baobabu dá zohnať pre použitie v Slovenskej republike.

Sóda, má síce silné bieliace účinky, ale je tu nebezpečenstvo poškodenia skloviny. Sódu bežne kúpite v potravinách alebo v lekárni. Vínan draselný je známy tiež pod E336. Je to neškodný antioxidant, ktorý sa pridáva napríklad aj do vína, kde reguluje kyslosť.

Isté prevenčné účinky boli zaznamenané u citrusového ovocia, ale iba v malej miere dokážu redukovať zubný kameň.

Pozitívne účinky  pre harmonizáciu slín má konzumácia jabĺk, hrušiek, zeleru, mrkvy, kalerábu a uhoriek.

Najrýchlejšie a efektívne je, keď sa zubný kameň odstraňuje profesionálne. Zubný kameň si môžete nechať odstrániť s pomocou ultrazvuku. Niekedy zubár použije ručné nástroje, čo nie je celkom príjemné.  Odstrániť zubný kameň možno aj laserom. V prípadoch, kedy zubný kameň siaha pod ďasno, sa nezaobídete bez anestézie, pretože takéto zbavovanie sa zubného kameňa príliš bolí.

ako sa zbavit zubneho kamenu

Ďalšie príčiny vzniku zubného kameňa

Okrem slabého čistenia zubov sú tu ďalšie príčiny vzniku tohoto neželáného úkazu.

Nepravidelné postavenie zubov , hlavne keď sa zuby prekrývajú a nie je možné ich dobre vyčistiť. Ľudia s takýmto chrupom majú vyšší predpoklad k vzniku zubného kameňa a problémov spojených s ním.

Vplyv má aj skladba slín a tiež prípadne aj užívanie niektorých liekov.

Konzumácia potravín ktoré sa lepia na zuby, s vysokou pravdepodobnosťou podporuje vznik zubného kazu. Vznik plaku z ktorého sa tvorí zubný kameň podporujú najviac všetky potraviny bohaté na škroby, cukry, väčšina varených jedál. Zubný plak sa výdatné tvorí po mlieku, mede, hrozienkach, cukríkoch, suchých cereáliách a chlebe. Ak nechcete, ich konzumáciu nemusíte obmedzovať. Stačí si po jedle vyčistiť zuby.

Pozor na časté jedenie. Konzumácia zdravých potravín je vhodná  pri niektorých diétach ktoré  odporúčajú jesť malé porcie niekoľkokrát denne, čo pomáha znížiť hmotnosť alebo hmotnosť udržať nízku. Nie je na škodu sa po jedle napiť čistej vody alebo si aspoň vypláchnuť ústa, ak si práve po jedle nemôžete zuby vyčistiť. V skutočnosti by ste si zuby nemali umývať ihneď po jedle, ale počkať približne 20 minút. Inak hrozí riziko poškodenia skloviny.

Úraz a iné neblahé zásahy do zubnej skloviny spôsobujú tvorbu a usádzanie zubného kameňu. V takýchto prípadoch treba dbať o svoju ústnu dutinu o niečo viac.

Ak konzumujeme potraviny bohaté na cukry, poskytujeme baktériám živiny pre ich rozvoj a množenie. Pretože sú baktérie hlavnou zložkou zubného plaku, ktorého mineralizáciou vzniká zubný kameň,v praxi znamená,  že viac sladkého v potrave zvyšuje tvorbu zubného kameňa, ale iba ak si zuby riadne nevyčistíte. Na správne vyčisteých zuboch sa nemôže usadiť zubný plak, a kde nie je zubný plak, tam nevzniká zubný kameň a to znižuje zasa riziko paradentózy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


2 + = osem