Ktoré potraviny spôsobujú bolesti hlavy a úprava jedálnička

potaviny proti bolesti hlavyNepríjemná bolesť hlavy až migréna. Čo ju spôsobuje? Možno málokto vie, že bolesť hlavy dokáže spôsobiť určitá potravina, napríklad aj čokoláda, alebo pitie alkoholu. Taktiež môže spôsobiť bolesť hlavy aj to, ak držíte nesprávnu diétu, to znamená že nič nejete.

Mňa ako prvé hneď napadne pri bolesti hlavy to, že som zrejme nepila vodu. Niekedy som tak zaujatá prácou, že si hľadím toho, čo treba urobiť a po pár hodinách vidím stále na stole plný pohár vody. Je to chyba! Pretože voda je základ.

Naše telo je z 65% tvorené vodou a preto netreba zabúdať na jej pravidelné doplňovanie. Pri nedostatočnom príjme tekutín je naša krv hustejšia a následkom toho sa musia cievy rozšíriť, aby krv v pohode pretiekla. Nastáva agresia, únava, nesústredenosť, podráždenosť, pretože tieto rozšírené cievy môžu tlačiť na spánkovej kosti, čo vedie k bolesti.

Telo je potrebné hydratovať, nie len keď cítime smäd. Ak sme smädní, ide o varovný signál, že naše telo je hydratované a potrebuje doplniť dostatok tekutín, inak si ničíme zdravie. Viac si môžete prečítať v tomto článku: HYDRATÁCIA – PITNÝ REŽIM V LETE

 

Víno a syr– nejedzte ich spolu, sú to potraviny, ktoré síce samé o sebe nemusia spôsobiť bolesť hlavy ale spolu v kombinácii sú spúšťačom migrény. Podľa dánskych štúdií červené víno v kombinácii so syrom vyvolávajú bolesť hlavy, pretože spúšťací účinok červeného vína je silnejší v kombinácii so syrom, zatiaľ čo u iných druhov alkoholu táto kombinácia vplyv na zhoršenie bolesti hlavy nemá.

Vynechajte všetok alkohol.

Samozrejme pohár vínka nikomu  neublíži, či štamperlík pálenky na trávenie je taktiež prínosom, avšak ak konzumujete alkohol vo väčšom množstve, prípadne ho kombinujete, zbytočne si spôsobujete bolesť hlavy, preto sa tejto “ nápojovej potravine “ radšej vyhnite. Bolesť hlavy vyvoláva etylalkohol, ale svoju úlohu hrá aj dehydratácia, ktorá vzniká z konzumácie alkoholu.

 

Čokoláda – ako už bola aj v úvode spomínaná táto sladká dobrota, tak nanešťastie čokoládu tiež niektorý zaraďujú ako potravinu, ktorá môže spôsobiť bolesti hlavy až migrénu.

potaviny proti bolesti hlavy

Ktoré potraviny môžu ešte spôsobiť bolesť hlavy:

  • glutamát sodný (súčasť čínskych jedál) vo vysokých dávkach a nalačno
    kofeín vo vysokých dávkach,
    sardinky
  • citrusové ovocie
  • klobásy alebo párky

Ak sa chcete vyhnúť bolestiam hlavy, mali by ste prestať hladovať, pretože práve hlad je taktiež spúšťačom bolesti. Ak nejete, hladina glukózy klesá, a preto sa zbytočne trápite, prečo vás ta hlava stále bolí.

Liečba bolesti hlavy pomocou jedálnička.

Pravidelné a zdravé stravovanie ako aj pitie vody sú základom pre vaše zdravie a predpokladom, že vás hlava bolieť nebude. Liečba bolesti hlavy pomocou jedálnička spočíva v tom, že sa budete vyhýbať sladkým, korenistým jedlám, potravinám obsahujúce konzervanty, rôzne farbivá, hrášok, pikantné jedlá a podobne. Nezabúdajte na to, že v malom množstve nič neškodí, ale ak je telo už prekyslené a zanesené nevhodnými potravinami, mali by ste ihneď upraviť svoj jedálniček.

Do jedálnička by ste určite mali zaradiť nie príliš kombinované, ale práve naopak jednoduché a zdravé jedlá, napríklad kuracie mäso na prírodno, zeleninový šalát a podobne. Dochucovať by ste mali iba soľou či zdravými bylinkami, pretože všetky tie koreniny, ktoré sa dajú v dnešnej dobe kúpiť za pár centov v potravinách síce dodajú jedlu výbornú chuť, avšak môže nastať nepríjemná bolesť hlavy. Z ovocia je najlepšie konzumovať banán.

Okrem potravín, ktoré môžu spôsobovať migrénu, môže ísť aj o iné faktory. Napríklad stres,  zmena počasia, nedostatok či nadbytok spánku a tiež rad vecí, ktoré by vás možno ani nenapadli, ako napríklad parfumy, vône a pachy, ktorých pôvod často nie je známy, a tiež napríklad dlažba na podlahe.

Migrénový denník

Migrénou trpí viac žien ako mužov. Na percentá je to približne 20% žien a 7% mužov. Pri častých bolestiach hlavy by bolo najlepšie viesť “ migrénový denník“, kde si budete zaznamenávať všetky faktory, ktoré záchvaty mohli vyvolať. Postupne zistíte, čo  u Vás spôsobuje bolesti hlavy, najmä o aké potraviny môže ísť a tým ich vyradiť zo svojho jedálnička.

 

PARA ORECHY PRI DEPRESII A STRESE

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


sedem × 1 =