Ďatelina liečivá bylinka z lúky

Jej kvety sú krásnej ružovej farby a majú liečivé účinky pre zažívací trakt, ekzémy a kožné vyrážky, kašeľ. Tiež boli zaznamenané pozitívne účinky spojené s menopauzou.

U nás sa ďatelina pestuje hlane ako plodina, s ktorou kŕmia družstevníci  svoje zvieratká no čo čím ďalej menej poznáme liečívé účinky pre náš organizmus.

Ďatelina je liečivá a najlepšie na tom  je to, že nemá žiadne nepríjemné vedľajšie účinky a čaj z nej je chutný.

Liečivé účinky ďateliny :

Čaje alebo  ďatelina samotná  lieči hnačky a pôsobí proti bolestiam zažívacieho traktu .
Má dezinfekčný účinok, ktorý pôsobí na našu tráviacu sústavu a zbavuje ju infekcií . Pomôže pri hnačkách , zvracaní a otráv jedlom. Liečbu takých zažívacích ťažkostí by samozrejme mala sprevádzať aj zodpovedajúca diéta a zvýšený príjem tekutín, pričom práve bylinné čaje s dezinfekčným účinkom sú vhodnou voľbou.

Ďatelina pre detoxikáciu organizmu: pôsobenie ďateliny pomáha telu s ničením a vypudzovaním pôvodcov infekcie a zaťažujúcich toxínov
Ďatelina čistí krv od radikálov ktoré poškodzujú organizmus .Túto bylinku môžeme pridávať do čistiacich čajových zmesí. Pozitívne pôsobí na náš lymfatický systém a pomáha aj s odstraňovaním dlhodobo usadených toxínov.

Pomôcť nám tak môže aj pri reumatizme a dne, odporúča sa tiež diabetikom.

Ďatelina sa môže použiť pre liečbu kašľa, nádchy a bronchitídy
respiračných ochorení, liečbu nachladnutia, bronchitídy, angíny a chrípky.

Skracuje a uľahčuje tak liečbu týchto chorôb. Ako som sa už zmienila vyššie, ďatelina má navyše príjemnú chuť a zjemní tak aj menej lahodné bylinné zmesi.

Ďatelina zmierňuje ťažkosti spojené s menopauzou.
Mnohé ženy zmierňovanie ťažkostí spojených s klimaktériom uvádzajú, že po dlhodobejšom a pravidelnom užívaní ďatelinového čaju, alebo zmesou s jeho prímesou, sa im znateľne uľavilo a cítia sa vyrovnanejšie. Najlepšie ďatelina pomáha s veľmi nepríjemnými sprievodnými problémami menopauzy, menovite napr s nespavosťou, návaly horúčavy, náhlymi pocitmi nevoľnosti apod.

Účinky ďateliny na našej koži sú skvelé pre liečbu kožných problémov, ako sú niektoré typy ekzému, drobné poranenia kože, akné, vyrážky tiež opäť dezinfekčné pôsobenie, ktoré celkovo urýchľuje hojenie kožných neduhov a pôsobí  proti ich ďalšiemu šíreniu.

Zber a sušenie ďateliny

Vzhľadom na veľký výskyt tejto bylinky a dobe jej kvetu ktorá trvá takmer po  celé leto, si každý môže nasušiť zásobu na neskoršie použitie.

Liečivá je celá nadzemná časť rastliny, najviac však kvety, ktoré zbierame v čase vrcholu kvitnutia.

Ak začne kvetenstvo ďateliny na rastline chradnúť a hnednúť, už nie sú vhodné na zber. Zberáme len dobre rozkvitnuté a očividne zdravé kvety, ktoré odštipuje z rastliny a v tenkej vrstve ju potom sušíme v tieni a v dobre vetranej miestnosti.

Pri skladovaní dávame pozor na to , aby sme usušenú datelinu uchránili pred vlhkosťou a škodcami, volíme preto dobre uzatvárateľnú nádobu a suchú miestnosť.

Recept na čaj z kvetov ďateliny lúčnej

2 lyžice sušeného kvetu prelejeme 0,5 litrom vriacej vody a necháme cca 5 minút odstáť, precedíme a teplý popíjame.
Čaj z ďateliny lúčnej môžeme bez obáv užívať aj po dlhšie obdobie, alebo ho pridávať do čajových zmesí.

Kde nájdeme datelinu ?

Lúčna ďatelina sa najčastejšie vyskytuje na lúkach, medziach a pastvinách. Na roliach sa používa pre regeneráciu pôdy po plodinách ktoré ju vyčerpali.

V kvetoch sa nachádza flavonoidy, antokyany, fenoly, triesloviny, trocha silíc a tiež vitamíny C a E.

Najlepšie na tejto byline je dostupnosť a dá sa zohnať prakticky zadarmo. Výsledkom je super zdravý čaj.

 Mohlo by Vás zaujímať: 

MEDOVKA LEKÁRSKA PRE POKOJNÝ SPÁNOK

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


sedem + 4 =