Domáca príprava bylinkových čajov

skorocelovy čajAk máte rady bylinkové čaje, ktorých bylinky ste si buď samy dopestovali alebo pozberali niekde v prírode, prinášam Vám pár rád, ako si pripraviť chutný a zdravý čaj z bylín.

Na príprave bylinkového čaju nie je nič zložité, no predtým by ste si mali prečítať týchto pár rád:

Bylinky, ktoré ste si nazbierali najskôr opláchneme, osušíme na papierovej utierke a potom si ich najemno nasekáme.

Na 1 šálku čaju budeme potrebovať 2 lyžice týchto nasekaných čerstvých byliniek. Alebo v prípade, že skladujete už sušené bylinky, postačí 1 lyžica rozdrvených sušených byliniek.

Vodu na čaj necháme zovrieť, prelejeme do čajníka. Pozor! voda nesmie vrieť príliš dlho, pretože čaj nemá potom dobrú – výraznú chuť.

medovkový čaj

Bylinky necháme vylúhovať v zohriatej vode 5 minút. Jedna dobrá rada: Ak by ste si chceli pripraviť silnejší čaj, nelúhujte čaj dlhšie ako je potrebné, ale použite viac byliniek.

Potom už len klasicky bylinkový čajík precedíme do šálky.

Pre ešte chutnejší čaj pridáme do šálky koliesko citróna, med alebo cukor. Mne osobne chutí bylinkový čaj s citrónom 🙂

Ja mám najradšej tieto bylinky:

Mäta:

pomáha pri vyprázdňovaní obsahu žalúdka, pri bolestiach ženských prsníkov, proti zubnému kazu, pomáha pri uvoľnení svalov v tráviacom trakte, zmenšuje plynatosť, pomáha pri trávení, pri zmenšení alebo rozpúšťaní žlčníkových kameňov. Viac o mäte si môžete prečítať tu:  MÄTA PRIEPORNÁ

Medovka:

 má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a je výborným pomocníkom na opary. Pomáha pri zvýšenej štítnej žľaze, pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom, dodáva energiu, pomáha pri zažívacích ťažkostiach, črevných plynoch , vírusovej gastroenteritíde a syndróme dráždivého čreva. Viac tu:  MEDOVKA LEKÁRSKA PRE POKOJNÝ SPÁNOK

medovka

Skorocel

skorocel ako čaj uľahčuje odkašliavanie a uvoľňuje hlien, upravuje stolicu, pri chronickom katare priedušiek, pri čiernom kašli, pomáha pri astme, TBC pľúc, pri zahlienení čriev, žalúdka a pľúc. Skorocelový čaj je výborným doplnkom pre chudokrvných a slabých ľudí, podáva sa aj pri hemoroidoch, pri zápale obličiek a močového mechúra, pri krvavom močení, pomáha znižovať cholesterol. Viac o skoroceli tu:  SKOROCEL – URÝCHĽOVAČ HOJENIA RÁN

No a samozrejme veľmi rada mám aj žihľavu, ktorá rastie v našej dedine snáď na každom kúsku, no radšej zbieram tú čo máme na záhradke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 8 = sedemnásť