Hydratácia – pitný režim v lete

pitie vodyPitný režim je dôležitý nie len v lete, ale s pomedzi všetkých ročných období  si naše telo vyžaduje najviac príjmu tekutín. Preto by sme telo mali potrebne hydratovať, nie len keď cítime smäd. Vtedy už ide o varovný signál, že naše telo je hydratované a potrebuje doplniť dostatok tekutín, inak si ničíme zdravie.

Voda je jednou zo základných potrieb života pre človeka. Bez nej by človek vydržal na svete len pár dní. Vodu potrebujeme nie len na pitie, ale i kúpanie, varenie, umývanie a podobne. No teraz si povieme niečo o tom, čo môže nastať, ak naše telo príjme do seba málo vody.

V prvom rade, čo je aj takým najznámejším signálom o hydratácií je bolesť hlavy, závrate. . Ďalšími príznakmi sú znížená tvorba moču, suché sliznice, pokles tlaku pri rýchlom vstávaní, zrýchlený pulz.

Naše telo je z 65% tvorené vodou a preto netreba zabúdať na jej pravidelné doplňovanie. Pri nedostatočnom príjme tekutín je naša krv hustejšia a následkom toho sa musia cievy rozšíriť, aby krv v pohode pretiekla. Nastáva agresia, únava, nesústredenosť, podráždenosť, pretože tieto rozšírené cievy môžu tlačiť na spánkovej kosti, čo vedie k bolesti.

Človek denne vylúči cca 2,5 litra vody, preto je jej dopĺňanie dôležité mpre správne fungovanie.  Dehydratácia začína smädom, ktorá sa postupne zvyšuje.

Na každý kilogram svojej hmotnosti by si mal denne vypiť 30 ml tekutín.

Nielen voda

Ak nemáš práve chuť na vodu, môžeš siahnuť aj po iných nápojoch. Kľudne to môžu byť aj energy drinky, ktoré nám dodávajú energiu, či dokonca aj káva, avšak netreba to s nimi preháňať, Doporučené sú najmä rôzne bylinkové čaje, ktoré v lete príjemne osviežia, alebo 100% džús ( najlepšie doma vyrobený z čerstvého ovocia ).

mätový čaj

Voda v potravinách

Najviac vody v potraviných obsahuje mlieko až do 90 % vody, potom je to ovocie, zelenina, mäso, tvaroh, vajce a menej ako 1% vody obsahujú oleje a cukor.

 

Prečo mám piť vodu

Voda nie len že odbúrava smäd, dokonca nás dokáže jemne zasýtiť, podporuje trávenie, riedi krv, pomáha pri chudnutí, hydratuje, spevňuje pleť, vlasy, rozpúšťa a ochraňuje pre telo veľmi dôležité živiny, zabezpečuje správny priebeh tráviacich procesov, pomáha regulovať telesnú teplotu a detoxikuje.

Piť vodu by sme mali hneď po prebudení, nezabúdať ani na dostatok tekutín pri cvičení.

Ľudia, ktorí majú fyzicky náročnú prácu na priamom slnku, by mali prijať viac vody, ako ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných kanceláriách.  Nezaťažuj si zbytočne telo tým, že ráno vypiješ 2 litre vody a potom až večer. Týmto sa strácajú nielen cenné vitamíny, ale trpia aj obličky. Vodu je dobré piť po dúškoch po celý deň.

pitie vody

Pleť a voda

Počas horúcich letných dní  sa z našej pleti odparuje viac vody vplyvom slnečného žiarenia a horúčav. Treba pleť aj po dovolenke poriadne hydratovať i keď si myslíme, že naša pleť si oddýchla. No slniečko, alebo vietor, či kúpanie v slanej vode, klimatizácia v aute, to sú dalšie dôvody pre hydratovanie pleti pitným režimom, či hydratujúcimi krémikmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + = dvanásť