Pekanové orechy pre našu imunitu

Pekanové orechy sú zdravou pochúťkou, ktorá sa môže jesť v surovom stave, alebo si z nich môžme pripraviť chutné a zdravé jedlá. Boli známe už v minulosti, kedy Indiáni využívali šťavu z  orechovca ako sladidlo.

Čo je to pekan?

Pekan je veľký mohutný strom. Pôvodom tento strom pochádza z juhovýchodnej časti Severnej Ameriky. Listnatý strom dorastá do výšky 25 – 40 metrov. Listy sú striedavé, a ich dĺžka je cca 70 cm.Orech je oválny, 3 – 6 cm dlhý. Šupka je pevná, cca 1 mm hrubá.

Aké pekanové orechy si môžete kúpiť ?

Môžete ich zohnať v zdravej výžive , bio-eshopoch a podobných predajniach. V balenia sú rôzne najčastejšie sa predáva 100g balenie cena sa pohybuje okolo 4-5€ .

V ponuke sú najžiadanejšie čisté jadrá najlepšie v BIO kvalite. Majú peknú hnedú farbu , chuť jemnú a maslovitú.

Uskladnenie pekanových orechov

Pekanové orechy je dobré uskladniť na chladnom a suchom mieste, kde vydržia dokonca aj rok, a obielené pekanové orechy, tie vydržia aj 2 roky ale pri teplote mínus 15 stupňov Celzia.

Konzumácia pekanového orecha a využitie :

Pekanový orech s maslovou príchuťou možno konzumovať čerstvo vylúpané alebo sa môžu dávať vylúpané do rôznych chutných pokrmov, napríklad na pečenie orechových dezertov, čiže slúžia k priamej spotrebe alebo ako prísada pri pečení múčnikov a iných jedál.

Ďalšie recepty: Pekanový orech je možné jesť buď samotný, alebo z neho pripraviť nátierku. Pre svoju „maslovitost“ je vhodný aj na výrobu orechových syrov, či ako prídavok do semienkových krekrov a orechových chlebov.

Namáčanie orieškov pred konzumovaním?

Oriešky a taktiež aj semienka, napríklad chia semienka sa odporúča namáčať do vody. Najlepšie cez noc, aby keď ráno vstanete, orechy alebo semienka boli napučané a pripravené na konzum, aby sme v nich prebudili život a uľahčili ich trávenie.

Kúpiť pekanové orechy v obchode Kúpiť pekanové orechy v obchode

 Účinky pekanových orechov

pomoc na upchatý nosPekanové orechy pre zdravie 

  • pomáhajú pri chrípke a prechladnutí,
  •  bojuje proti škodlivým  baktériám a vírusom
  • posilňujú pamäť
  •  znižujú cholesterol
  •  sú vhodné ako prevencia rakoviny.

 

Pekanové orechy a výskum

Výskumníci zistili, že približne jedna hrsť pekanových orechov denne pomáha ochraniť náš nervový systém, ktorý robili výskum na zvieratách.

Ďalším výskumom bolo zistené, že ak si budeme pridávať pekanové orechy do stravy, pomôžeme oneskoriť a spomaliť postup degenerácie motorických neurónov spojených s vekom ( amyotrofická laterálna skleróza ( ALS ) , známa aj ako Lou Gehrigova choroba ).

Iné štúdie ukázali , že pekanové orechy dokážu potláčať aj  Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, rakovinu alebo choroby srdca.

Ďalší  výskum sa robil na myšiach, kde boli 3 skupinky myší a z toho 2 skupinám sa dávali do jedla pekanové orechy, avšak jednej skupine menej a inej viac. Tam, kde myši boli viac kŕmené pekanovými orechmi sa zistilo, že tieto myši boli najzdravšie.

 

Nutričné hodnoty pekanových orechov

 

Približné nutričné hodnoty pekanových orechov na 100 g:

  • Energia : 2 889 kJ
  • Kalórie: 691 kcal
  • Bielkoviny: 9 g
  • Sacharidy: 14 g
  • Tuky: 72 g

Pekanové orechy obsahujú  až 10 % bielkovín, vitamín A, vápnik , horčík, zinok, fosfor,  vitamíny skupiny B,  fytochemikálie, antioxidanty( chránia organizmus vo všetkých fázach rakovinotvorného procesu – dokážu ho spomaliť, zastaviť alebo úplne zvrátiť ). Pekanové orechy, tie, ktoré pochádzajú od prírody, neobsahujú žiadny cholesterol ani sodík. Majú nízky glykemický index , takže nebudete mať hneď po nich hlad. Nezabudnite však na kalórie .

Pestovanie pekanových orechov

 

Pekanové orechy možno pestovať aj u nás v našich klimatických podmienkach, avšak vyžaduje horúce, suchšie, skôr subtropické podnebie, no závisí to od odrody orechovca, ktorý by sa mal čo najmenej prerezávať a tvarovať. Veľké druhy orechovca treba po niekoľko prvých rokov priviazať ku kolu , pretože sa ujímajú pomaly .

Drevo stromu pekana

Toto drevo zo stromu možno využiť v nábytkovej výrobe, v podlahovej krytine tvrdého dreva , alebo aj ako palivo pre údenie mas.

Dnes je známych takmer asi 500 odrôd pekanových orechov, najznámejšie sú tieto:

Orechovec vodný – Cary aquatica , ktorý rastie napríklad v bažinatej pôde pri brehoch Mississippi .

Orechovec Illinoiský

Pekanový orech – Cary illinoinensis

Orechovec vajcovitý – Cary ovata

Orechovec horký – Cary cordiformis

Orechovec lysý – Cary glabra

Zber pekanových orechov:

Zrelé plody strasieme , odstránime prípadné časti šupky a sušíme. Nevydrží tak dlho , ako vlašské orechy.


 

 Ostatné orechy :

Tipy orechov sú rôzne, napríklad vlašské orechy, lieskové orechy, pekanové orechy a podobne. Niektoré nám pomáhajú pri chudnutí, iné sú zas veľkým zdrojom vitamínov, kyselín a iné. Zaraďujeme sem napríklad:

Vlašské orechy sú bohaté na bielkoviny , vitamíny , omega 3 mastné kyseliny , stopové minerály, lecitín a oleje. Sú dobré pre chudnutie,  pomáhajú v boji proti stresu, pomáhajú pri zaspávaní. Viac v článku: Vlašské orechy pre naše zdravie, výživu a chudnutie

účinky vlašských orechov

Lieskové oriešky pomáhajú bojovať proti obličkový kameňom, cukrovke, dodávajú energiu, pomáhajú lepšie vzládať stres a iné. Viac o lieskový orechoch v článku: “Pevné nervy ” vďaka lieskovým orieškom

lieskové orechy bio

 

 

 

Kešu oriešky  podporujú regeneráciu svalstva,  pôsobia na CNS, majú dobré účinky na tráviacu sústavu a iné. Viac o kešu orieškoch v článku: Zdravé kešu oriešky a receptíky z nich

rp_kešu-oriešky-biostrava-300x225.jpg

 

 

 

Arašidy – búrske oriešky  pomáhajú proti cukrovke a srdcových ochoreniach, znižujú spotrebu inzulínu v organizme, pomáhajú pri chudnutí. Viac info v článku: Arašidy pre naše zdravie

arašidy v tehotenstve biostrava

Ďalej sem môžme zaradiť: 

pistácie

mandle

para orechy

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 − = nula