Jazmínová ryža s príjemnou vôňou, ktorá v sebe skrýva veľa pozitívnych účinkov

jasminova ryža eshop predaj cena500-gJazmínová ryža, ktorá je najviac rozšírená v Thajsku a ázijskej kuchyni, sa svojou chuťou veľmi podobá ryži basmati, no oproti ryže basmati sa jazmínová ryža viac lepí a preto je vhodnejšia do šalátov, pilaf, dezertov a podobne.

Jazmínová ryža má výraznú chuť, príjemnú vôňu. Je bohatá na škrob, vitamíny (najmä vitamíny skupiny B) a minerálne látky (napr. draslík a fosfor). Jej zrnká majú bielu až zlatohnedú farbu a jemnú vôňu pripomínajúcu jazmín. niekedy by sa mohlo zdať, že jazmínová ryža je ovoňaná jasmínovou vôňou či inak upravená, avšak vôňa po jazmínových kvetoch je úplne prirodzená.

No keď sa jasmínová ryža uvarí, pripomína skôr arómu pandanových lístkov. Dobrá vôňa ryže pochádza výlučne z ľahko prchavých substancií, ktoré vznikajú v ryžovej rastlinke prirodzeným spôsobom.

Čím je ryža staršia ( približne 8 až 10 mesiacov od zberu), je potrebné pridať viac vody, aby ryža bola jemná a mala lahodnú chuť.

Jazmínová ryža – pestovanie a spôsob spracovania:

Klásky sa najskôr zozbierajú, potom sa z nich vymláti ryža, ktorej zrnká sú obalené slamovitou šupkou (plevy ). Takáto nelúpaná ryža sa používa na naklíčovanie.

Následne sa potom ryža otiera, aby sa zbavila pliev, pričom jej zdravé a výživné látky sú “ neporušené „.

Pozor na falošnú jazmínovú ryžu:

V južných štátoch európskej únie ešte navyše jasmínovú ryžu brúsia a leštia v ryžových mlynoch, čím sa odstráni vrchná strieborná aleurónová vrstva, bohatá na bielkoviny a klíčky, obzvlášť bohatá na výživné látky. Výsledkom je biela ryža čo kúpite v našich obchodoch – odpad, preto je dôležité dávať pozor pri kúpe jazmínovej ryže, aby pri domnienke, že kupujete naozaj zdravý jazmínovú ryžu neprišlo k omylu, že kupujete BIO odpad.

Jazmínová ryža pre zdravie:

Jazmínová ryža obsahuje:

bielkoviny
vitamíny skupiny B
minerály: železo, draslík, fosfor
nelúpaná jazmínová ryža obsahuje aj vlákninu a antioxidanty….

Jazmínová ryža pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, znižuje krvný tlak,

znižuje riziko vzniku nádorových ochorení tráviaceho traktu

obsahuje sacharidy, ktoré telu dodávajú energiu

vďaka veľkému množstvu vlákniny chráni črevá

podporuje vyplavovanie vody a látkovú výmenu

sodík zabraňuje opakovanému ukladaniu tekutín v tkanivách

pomáha udržiavať v rovnováhe krvný cukor – ma nízky glykemický index 55 (GI), čo znamená, že výrazne nerozkolíše hladinu cukru v krvi a potláča zvýšenú chuť do jedla

pôsobí proti vzniku srdcovo cievnych ochorení

obsahuje betaglukán, ktorý priaznivo vplýva na posilnenie imunity

má dostatočný podiel kyseliny glukurónovej, ktorá sa v tele za pomoci enzýmov viaže s ťažko odbúrateľnými jedovatými látkami, ktoré naše telo potom ľahšie vylúči a tak sa ich zbaví

jaznímová ryža je vhodná aj pre ľudí s bezlepkovou diétou, pretože neobsahuje žiaden lepok

je ľahko stráviteľná a vhodná aj pre šetriacu diétu

ma antilaxatívne účinky

je bohatá na slizotvorné substancie, čo možno využiť pri liečbe črevných ochorení

jasminova ryza pre zdravie

Približné nutričné hodnoty ryže jasmínovej na 100 g:

Energia 1427 kJ

Bielkoviny: 7,5 g

Sacharidy: 77,4 g

Tuky: 1,9 g

Cena jazmínovej ryže:

Jazmínovú ryžu, ktorú dostanete kúpiť v rôznych eshopoch, či v obchodoch so zdravou výživou je nespočetné množstvo. Ja som sa dokonca stretla s jazmínovou ryžou aj v klasickom obchode s potravinami medzi regálmi zdravej výživy. Cena jazmínovej ryže je síce v porovnaní s klasickou ryžou troška drahšia, no oproti tomu, aké zdravotné účinky má na náš organizmus ryža jazmínová sa oplatí siahnuť za „ drahšou kvalitou „. Cena za približne 500 gramov ryže sa pohybuje okolo 2 eur.

Ako pripraviť zdravú jasmínovú ryžu:

Ak ste sa rozhodli pre varenie jasmínovej ryže v hrnci, treba mať na pamäti, aby ste si pripravili iba toľko ryže, koľko naozaj skonzumujete, aby ste tak zbytočne neplytvali zdravou potravinou a navyše jasmínová ryža by sa nemala skladovať v chladničke. Návody na prípravu by ste mali nájsť aj na obale výrobcu, no jeden recept Vám ponúkam aj ja:

Čo budete potrebovať:

jasmínová ryža, morská soľ, troška oleja a vodu.

Ryži si prepláchneme v sitku pod tečúcou vodou . Do hrnca, v ktorom budeme variť ryžu, dáme troška oleja ( približne 3 – 4 polievkové lyžice ). Na rozohriaty olej dáme ryžu a chvíľku pražíme ( cca 2 minúty ). Po dvoch minútach pridáme vodu. Na jednu šálku ryže sa odporúčajú dve šálky vody. Ja zvyknem pridávať vriacu vodu, ktorú si dám variť do kanvice, ryža je tak naozaj lepšia. Troška posolíme, prípadne môžete dochutiť kari korením….

Premiešame a zakryjeme hrniec, keď začne ryža vrieť, sporák stiahneme na minimum a varíme približne 15 – 20 minút. Treba odsledovať. Potom ryžu ešte nakoniec premiešame a odstavíme zo sporáka. Viem, že ryža sa príliš neodporúča miešať, no ja som došla na to, že ak si ju takto pripravíte, je naozaj chutnejšia.

HNEDÁ RYŽA SO SUŠENÝM OVOCÍM, ORECHMI A JABLKAMI – ZDRAVÝ RECEPT

PÁR RÁD DO KUCHYNE

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


sedem + = 15