Bylinky, tipy a rady pri bolestiach hlavy

medovkový čajV minulom článku: KTORÉ POTRAVINY SPÔSOBUJÚ BOLESTI HLAVY A ÚPRAVA JEDÁLNIČKA sme si povedali niečo o tom, ktoré potraviny či nápoje môžu vyvolať nepríjemnú bolesť hlavy – migrénu a že na odstránenie bolesti je potrebné zmeniť aj svoj jedálniček. V nasledujúcom článku s názvom: Bylinky, tipy a rady proti bolesti hlavy by som chcela aspoň pár slovami opísať, ktoré bylinky by nám mohli pomôcť pri bolestiach hlavy a podobne

V dnešnej uponáhľanej dobe vplyvom stresu, depresií, nevhodnej životosprávy či nedostatku pohybu, spánku,  čoraz viac ľudí sa stáva náchylnejšími na rôzne choroby  a čoraz viac ľudí trpí bolesťou hlavy.

Bolesť hlavy sa snažíme zahnať rôznymi tabletkami, ktoré sú ale nanešťastie návykové. Síce nás zbavia bolesti na určitý čas, no ak znova prepukne bolesť hlavy, opäť siahneme po tabletkách a naše telo si tak navykne na tieto látky, že už jedna tabletka od bolesti nám nemusí stačiť.

Ak sa chceme zbaviť bolesti hlavy zdravšou verziu ako sú tabletky potom je tu pár typov, ako sa jej dá zbaviť pomocou byliniek, obkladov a podobne.

medovkový čaj

OBKLADY pri migréne

Takým prvým “ receptom “ pri bolestiach hlavy sú chladné obklady:

Handričku si namočte do studenej vody, vyžmýkajte a priložte na čelo a zátylok alebo môžete použiť sáčok s ľadom. Pri týchto obkladoch však postupujte pomalým prikladaním obkladu. Silné bolesti hlavy by sa tým mali zmierniť.

Obklad v podobe cibule

Obklad v podobe cibule alebo tzv. cibuľový obklad je ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť nepríjemnej bolesti hlavy. Jednu väčšiu cibuľu si očistíte, nasekáte nadrobno a následne ju zabalíte do ľanovej šatky. Takýto obklad si priložíme na zátylok a oddychujeme aspoň pol hodinku.

Chrenový 5 minútový obklad

Tento obklad sa nedoporučuje nechať pôsobiť viac ako 5 minút. Budeme potrebovať 2 lyžice nadrobno nastrúhaného chrenu, 3 čajové lyžičky vody, ľanovú šatku. Chren zmiešame spolu s vodou a vzniknutú hmotu zabalíme do šatky. Obklad priložíme na zátylok a necháme 5 minút účinkovať, viac nie.

Zázvorový obklad

Pol lyžičky mletého zázvoru zmiešame s vodou, zahrejeme a pastu nanesieme na odporúčané miesto. Necháme pôsobiť,až pokým nepocítime úľavu od bolesti hlavy.

účinky zázvoru

NÁPOJE od bolesti hlavy

 

Rimbaba obyčajná – liek pri bolesti

Rimbaba obyčajná nie je až tak známou bylinkou, ale určite pomôže, ak drvenú vňať rimbaby obyčajnej vypijeme s pohárom vlažnej vody. Rimbaby by malo byť približne na štipku noža. Toto všetko opakujeme po 20 minútach až do vymiznutia ťažkostí.

 

Zázvorový nápoj

I zázvor nám dokáže pomôcť pri bolestiach hlavy. Postačí, ak si 1 lyžičku jemne nastrúhaného zázvoru zmiešame a rozmixujeme s 1 lyžicou čerstvej citrónovej šťavy a s 3 dcl studenej vody.
Takýto zdravý a liečivý nápoj popíjame po dúškoch, nie naraz.

Čajík pri bolestiach hlavy

Na prípravu čaja budeme potrebovať tieto liečivé bylinky:  lipa, železník, veronika, medovka, zázvor, ginko, bazalka, fialka, nátržník, levanduľa (všetky po 10 gramov). Pije sa v čase bolesti tri až štyrikrát denne.

Čaj z ľubovníka

Ľubovník bodkovaný účinkuje skvelo proti bolestiam hlavy, migrénam, proti bolestiam pri menštruácii a reumatickým bolestiam. Má dokonca pomerne silné antidepresívne účinky – vie priamo vyvolať pocity eufórie. Ľubovník príjemnej citrónovej vône sa používa pri príprave napríklad čaju, kedy dve čajové lyžičky sušeného ľubovníka sparíme približne 200 ml vriacej vody. Čaj necháme štvrť hodiny vylúhovať a pijeme ho vlažný po dúškoch – 2 až 3 šálky za deň.

Čaj z medovky

Tento čajík je naozaj výborný a veľmi mi chutí. Doma pestujeme medovku a cez leto, keď medovka rastie v našej záhradke, nedokážem odolať čajíku, ktorý nádherne vonia. 1 – 2 čajové lyžice sušených listov zalejeme štvrť vriacej vody, necháme 15 minút lúhovať a denne pijeme dva až tri šálky. Nie len keď cítime bolesť, pretože medovka  pôsobí proti stresu, zaručuje príjemné uvoľnenie a relaxáciu. Medovku lekársku by som doporučila hlavne ľuďom, ktorý zle v noci spávajú, pretože pôsobí blahodárne na dobrý a kvalitný spánok. Viac info tu: MEDOVKA LEKÁRSKA PRE POKOJNÝ SPÁNOK

medovka

OLEJČEK

Mätový olejček

Tento voňavý mätový olejček si môžete jednoducho vyrobiť aj doma. Budete k nemu potrebovať: 1 lyžičku mandľového oleja, 3 kvapky 100% prírodného éterického oleja z mäty. Obe tieto prísady zmiešame a vzniknutý olej si pri bolestiach jemnými krúživými pohybmi vtierame do oboch spánkov.

 

ZDRAVÝ KÚPEĽ

Rozmarínový kúpeľ pri bolestiach hlavy

I samotný kúpeľ môže pomôcť pri liečbe migrény. Budeme potrebovať za 1 hrsť rozmarínu a 1 liter vriacej vody
Rozmarín prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 30 minút lúhovať. Po 30 minútach rozmarín precedíme a odvar prilejeme k vode vo vani. Kúpeľ by mal trvať  približne 15 minút, potom si môžeme ešte dopriať 30 minútovú relaxáciu.

 

LIEČIVÉ VôNE BYLINIEK

Vôňa byliniek pomáha pri bolestiach hlavy

Ak sa chcete zbaviť bolesti hlavy pomocou byliniek jednoduchým spôsobom, potom je vhodné použiť napríklad bylinky ako sú: medovka, levanduľa, prírodný éterický olej z eukalyptu, dokonca i citrón. S týmito bylinkami si môžete prevoňať miestnosť a bolesť hlavy by mala zmiznúť.

citrón kôroka

Nezabúdajme na:

Voda pri bolestiach hlavy 

Už ako minule som opisovala, že vplyvom dehydratácie môže nastať nepríjemná bolesť hlavy, preto by sme mali začať myslieť skôr, ako bolesť naozaj prepukne  a to všetko vplyvom dehydratácie. Ak počas dňa zabúdate piť, nečudo že bolesť hlavy zabúda od Vás odísť a bolesti hlavy sú jedným z príznakov nedostatku tekutín.

ústna voda pre svieži dych

Nezabúdajme na to, že bolesť hlavy niekedy signalizuje zanesený organizmus a preto je potrebné ho vhodnou formou detoxikovať, aby sa zbavilo škodlivín. Detoxikáciu nemyslím že celý deň nebudete nič jesť, ale v lekárni Vám určite ponúknu niečo vhodné na detoxikáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + = jedenásť