Kyselina listová: Prečo ju budete potrebovať pred a počas tehotenstva

vegetarianstvo v tehotenstveS pojmom kyselina listová sa zväčša zaoberajú budúce mamičky, či mamičky po pôrode, ktoré myslia na zdravie svojho bábätka a chcú mu dopriať čím najviac živín, aby dieťa bolo zdravé. Kyselina listová, ako aj iné vitamíny, má nezastupiteľné miesto v našom organizme, pretože dodáva potrebné živiny bábätku, matke, avšak je veľmi dôležitá pre všetkích ľudí, no v nasledujúcom článku, ktorý nám poslala čitateľka Lenka sa zameriame skôr na kyselinu listovú pred a počas tehotenstva.

Prečo potrebujete kyselinu listovú ?

Ak ste tehotná alebo chcete otehotnieť, je veľmi dôležité získať dostatok kyseliny listovej, syntetická forma vitamínu B9.

Kyselina listová pomáha zabrániť defektom neurálnej trubice – závažné vrodené chyby miechy (napríklad rázštep chrbtice) a mozgu.
Defekty neurálnej trubice sa vyskytujú vo veľmi ranom štádiu vývoja plodu, čo je dôvod, prečo je dôležité začať užívať kyselinu listovú ešte skôr ako plánujete otehotnieť.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb hlásia, že ženy užívajúce odporúčanú dennú dávku kyseliny listovej aspoň jeden mesiac pred počatím a počas prvého trimestra tehotenstva znižujú riziko ich dieťaťa,ktoré by viedlo k defektov neurálnej trubice až o 70 percent.

tehotna zena kyselina listova

Čo ešte pre Vás robí kyselina listová?

Vaše telo potrebuje tieto živiny, aby sa zabránilo anémii. Je to tiež nevyhnutné pre výrobu a fungovanie DNA, našej genetickej mapy a základného stavebného kameňa buniek. Dostatok kyseliny listovej je obzvlášť dôležité pre rýchly rast buniek placenty a pre vaše vyvíjajúce sa dieťa.

Koľko kyseliny listovej potrebujete?

Aby sa znížilo riziko vášho dieťaťa rozvíjať defekt neurálnej trubice, odborníci odporúčajú vziať si 400 mikrogramov kyseliny listovej denne jeden mesiac pred začatím snahy o otehotnenie.

Potravinové zdroje kyseliny listovej

– šošovka avokádo
-fazuľa, hrach, a orechy
-avokádo
-brokolica, špenát,ružičkový kel,špargľa
-citrusové plody a šťavy

Keď strava nestačí….

Ak žena nedokáže zabezpečiť dostatok kyseliny listovej pomocou stravy, v dnešnej dobe existuje množstvo obchodov, internetových eshopov, kde sa dá zohnať kyselina listová vo forme tabliet, no pri jej užívaní sa nezabudnite poradiť so svojim lekárom. Jej cena sa pohybuje približne od 3 eur a vyššie.

Výživa dieťaťa a postupné zavádzanie jedálnička

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


šesť + = 12