Liečivé rastliny a ich prínos pre naše zdravie

ludove liecitelstvo, kremy masticky, rastlinky olejeUž od počiatku sveta hľadali ľudia v prírode liečivé metódy na svoje choroby. Postupom storočí vedecké výskumy potvrdili opodstatnenie domnienok z ľudového liečiteľstva.

Moderné liečivá obsahujú aktívne účinné látky liečivých rastlín, ktoré sú zodpovedné za príslušný terapeutický účinok.

Účinok liečivej rastliny závisí od typu a množstva účinnej látky, ktorá sa v nej nachádza. Musíme však dbať na to, aby sme užili len primerané množstvo týchto látok, pretože vo väčšom množstve môžu človeku ublížiť, alebo ho aj zabiť.

Čo obsahujú rastliny :

glykozidy, saponíny, alkaloidy, silice-prchavé oleje, taníny, horké(trpké)látky, miazgy, živice, škroby, minerálne látky a vitamíny.

Zber liečivých rastlín

 

Pri zbere rastlín musíme dbať na to, aby sme správne rozoznali tú rastlinu, ktorú potrebujeme. Kým niektoré rastliny spoznáme ihneď, menej známe druhy sa nám nemusí podariť rozoznať a môžme si ich zmýliť s inou rastlinou. Musíme vedieť, že mnoho jedovatých druhov je navonok veľmi podobných s užitočnými druhmi. Zámena rastlín môže byť pre človeka veľmi nebezpečná, alebo môže spôsobiť aj smrť.
Liečivé rastliny by sme mali zbierať na mieste, ktoré leží ďalej od cesty, teda ďaleko od zdrojov znečistenia. Najvhodnejšie je, keď si ich môžeme sami vypestovať vo svojej záhrade, alebo v črepníku.
Na zber je potrebné zvoliť tú najvhodnejšiu chvíľu, keď už zrelá rastlina obsahuje najväčšie množstvo aktívne účinných látok.
Zbierame kvety, listy, korene, stonky, cibuľky, hľúzy, kôru, plody, ovocie či jadrá.
Zber kvetov:Na začiatku kvitnutia, keď ešte nie sú kalichy úplne rozvinuté.
Zber listov: Obyčajne krátko pred kvitnutím, keď sú už úplne vyvinuté a mladé.
Zber stoniek a nadzemných častí: Krátko pred kvitnutím alebo počas neho sa odporúča zároveň začať so zberom listov.
Cibuľky: Krátko po kvitnutí, keď nadzemné časti začnú klesať k zemi.
Korene a rizómy: Keď je rastlina vo fáze pokoja, pri trvalkách a dvojročných rastlinách zvyčajne na jeseň, pri vždyzelených rastlinách začiatkom jari.
Hľuzy:V čase kvitnutia, keď sú najbohatšie na výživné látky.
Kôra: Kôru živicových rastlín a tých, čo majú šišky, orezávame na jar, staršie exempláre v zime a mladšie na jeseň.
Plody, ovocie: V čase úplnej zrelosti, keď zmenia farbu.
Jadrá: Keď sú zrelé a rastlina začína schnúť,ale skôr než vypadnú samy od seba.
 ludove liecitelstvo, kremy masticky, rastlinky oleje

Skladovanie liečivých rastlín

Časti rastlín nemôžeme zbierať vlhké, pretože zvýšená vlhkosť vedie neskôr ku kvaseniu, čo poškodí rastlinu. Ideálne je zbierať rastliny ráno, keď rosa už oschne a slnko nehreje tak intenzívne.
Ak chceme uchrániť ušľachtilé vlastnosti rastliny, neumývajme ju, nanajvýš jej poutierame vlhkou handrou listy.
Čo sa týka uskladnenia byliniek pre kuchyňu,je pohodlnejšie ich dať do mrazničky alebo uložiť do oleja ako sušenie.
Proces sušenia si vyžaduje pozornosť a trpezlivosť. Od toho závisí, či si rastlina zachová liečivé vlastnosti.
Rastliny nesušíme pri vysokej teplote. Ak rastliny sušíme v rúre, pre nadzemné časti platí teplotná hranica 30-35°C a pre korene a rizómy (podzemky) 50-60 ° C.
Ak sušíme v miestnosti,mala by byť suchá,vetraná,tienistá,s udržiavanou teplotou 20-30 °C.
Doba sušenia sa mení v závislosti od danej rastliny a jej častí. Na korene sa odporúča 15-20 dní sušenia, na listy 8-10 dní a 3-4 dni na kvety.
Počas sušenia bylinky niekoľkokrát poobraciame.
Skladujeme v uzavretých sklených alebo hlinených nádobách, prípadne v papierových škatuliach. Uložíme ich na miesto chránené pred svetlom, vlhkom a prachom.

Spôsoby prípravy

Liečivé rastliny možno pripravovať a užívať na mnoho spôsobov.
NA VNÚTORNÉ POUŽITIE:
Bylinkový čaj: Tieto čaje pripravujeme tromi spôsobmi: varením, zaparením a máčaním. Aromatické rastliny a kvety netreba prevárať. Vysoká teplota v nich zničí liečivé účinky. Tieto rastliny zaparíme alebo namáčame(luhujeme). Semená, korene, bobule a kôry prevárame alebo namáčame.
Liečivé druhy vín: Na ich výrobu používame silné, ťažké červené ale aj biele vína a postupne pridávame ingrediencie podľa receptov.
Sirupy:Je to hustá tekutina na báze medu alebo cukru, v ktorej sme vymáčali určité množstvo bylín.
NA VONKAJŠIE POUŽITIE:
Prášok: Vysušené byliny nadrobno rozdrvíme a preosejeme. Použijeme na ošetrenie kože.
Kúpeľ: Namáčanie časti alebo celého tela vo vode obohatenej o prevarený a precedený výťažok z bylín.
Obklad,masť: Mieša sa z prachu bylín, z rozmliaždenej zeleniny, ovocia, múčky z ľanového semena atď. Varí sa vo vode, v mlieku alebo na pare dovtedy, kým nevznikne kašovitá hmota.
Zábal:Je to kus pláta namočený do bylinného prípravku, ktorý potom prikladáme na boľavé miesto. Zábal môže byť studený, vlažný alebo teplý.
Kloktanie a výplach: Do úst si vezmeme malé množstvo liečivej tekutiny a obraciame ju v ústach a v hrdle, ale neprehĺtame. Takto liečime choré miesta v ústnej dutine a v hrdle.
Mazadlo ,krém, oleje:Je to napoly tekutý prípravok, pri výrobe ktorého sa byliny zmiešajú s mastnými látkami.
Všetky prípravky je potrebné užívať podľa návodu na obale, alebo podľa pokynov lekára.
V ľudovom liečiteľstve sa na ošetrenie pokožky používajú rôzne maste,krémy a oleje. Niektoré oleje sa môžu používať aj na vnútorné použitie. Napr.olej z ľanových semien, olej z levandule, rakytníkový olej,…
ĽUBOVNÍKOVÝ OLEJ-250 g čerstvých, dobre rozvinutých kvetov zalejeme 1l jedlého oleja. Zmes necháme 2 týždne lúhovať na teplom mieste, najlepšie na slnku za oknom. Potom zmes scedíme, prelisujeme a opäť pridáme 250 g čerstvých kvetov a zopakujeme predošlé úkony. Scedený olej necháme 2-3 dni stáť, potom precedíme cez hustejšie plátno, aby bol olej číry. Olej má krásnu červenú farbu a je jemný.
Použitie:-ošetrenie jemnej detskej pokožky, napr.pri vypareninách.
  -ošetrenie rán,popálenín,hemoroidov
Ak vo vodnom kúpeli zmiešame 80 g ľubovníkového oleja s 20 g propolisového koncentrátu, získame olejček, ktorý má vysoké hojivé vlastnosti.
ĽALIOVÝ OLEJ-Čerstvé, celkom rozvinuté kvety, nadrobno posekáme, zalejeme olejom a necháme 14 dní lúhovať na slnku. Potom zmes krátko povaríme vo vodnom kúpeli, scedíme a prelisujeme.
Použitie:-zvonka sa používa na mazanie bolestivých šliach na  rukách a nohách, na zmäkčovanie tvrdých miest a otlakov na pokožke.
-na zjemnenie pleti a vyhladenie vrások=očistenú tvár večer jemne natrieme olejom, ktorý ráno teplou vodou zmyjeme,opláchneme studenou vodou, osušíme a zľahka natrieme nechtíkovou tinktúrou,zriedenou vodou.
 -vnútorné použitie=večer pred spaním zapijeme 1KL oleja teplým mliekom, ktoré zlepšuje zaspávanie.
LEVANDUĽOVÝ OLEJNa jeho prípravu sa používajú čerstvé kvety,v zime môžme použiť sušené.
-olej pôsobí ako prírodný repelent-odpudzuje hmyz,napr.komáre,muchy,kliešte,..
-môžme ním ošetriť poštípané miesta
 -ak si k nemu privoniame,zmierni bolesti hlavy pri prvých náznakoch migrény.
 -ako mazadlo zmierňuje reumatické bolesti.
-v aromaterapii sa používa pri sennej nádche, zápale stredného ucha
 -je vhodný na suchý kašeľ, zápal mandlí, reumatizmus, akné a popáleniny
-znižuje horúčku, krvný tlak
-pôsobí protiplesňovo, protivírusovo 
RAKYTNÍKOVÝ OLEJ- čerstvé plody usušíme v rúre pri 100° C tak, aby si uchovali pôvodnú farbu. Potom ich zomelieme a zalejeme rovnakým množstvom slnečnicového oleja. V dobre zavretej fľaši necháme 5-7 dní lúhovať na tmavom mieste a z času na čas potrasieme. Potom olej scedíme cez hustejšie plátno. Olej  má oranžovú farbu.
Použitie:-pri liečení viacerých chorôb vrátane vredovej choroby žalúdka a dvanástorníka.
-obsahuje zmes karotenoidov,tokoferolov (vitamín E) a glyceridov. Tieto komponenty hrajú úlohu pri prevencii rakovinových ochorení. Majú aj protibolestivé, protizápalové a protimikrobiálne účinky
 -používa sa aj na spáleniny, pri ožarovaní rakoviny sa ním preventívne natiera zdravé okolie.
-používa sa pri skleróze koronálnych ciev, stenokardii (nedokrvenosť srdcového svalu), pri cievnych poruchách a závratoch. 
 kopor, oleje, liecive ucinky, zdravie
KOPROVÝ OLEJ– používame čerstvú kvitnúcu vňať, ktorú nadrobno pokrájame, zalejeme olejom a necháme 1 deň  lúhovať na teplom a slnečnom mieste. Potom zmes uvaríme vo vodnom kúpeli asi 15 minút, olej scedíme a zvyšok rastliny prelisujeme. Do čistého oleja dáme znovu osekaný kôpor, ale už len polovičné množstvo a necháme 14 dní lúhovať. Celý proces zopakujeme. Do oleja po 3-krát nasypeme posekaný kôpor, ale už len v štvrtinovom množstve a proces zopakujeme. Takto získaný olej je už konečný, nalejeme ho do menších fliaš a uchováme na chladnom mieste. Používame ho až po týždňovom uskladnení.
Použitie:– vnútorne sa používa  pri bolestiach brucha, žalúdka, pri chorobách pečene, pri bolestivom močení, pri bolestivej menštruácii, pri zápale vaječníkov. Chorý pocíti zlepšenie stavu už po užití 1KL.
 -pri vonkajšom použití ho vtierame na opuchnuté miesta,pri bolestiach v podbrušku a hlavy a pri migréne.
-pri nespavosti sa olej vtiera do nosových dierok a na spánky.
 -pri zápale mandlí olej vtierame na príslušnú časť hrdla.
Ak má niekto viac cukru v krvi, môže použiť liek z kôprového semena-1/2l borovičky a 3 balíčky kôprového semena necháme 2 týždne lúhovať.potom precedíme a užívame 1PL ráno.
článok napísala: čitateľka Kristínka 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


osem − 4 =