Musli tyčinky v obchodoch

musli tyčinky bio kvalitaOvocná, jogurtová, jogurtovo – ovocná, oriešková, čokoládová s marhuľami a iné. Existuje množstvo príchutí a množstvo druhov muli tyčiniek. Väčšinou si musli tyčinku doprajeme ako zdravú desiatu, inokedy ako maškrtku plnú čokolády s vysokým obsahom cukru. Ktoré musli tyčinky sú pre nás najlepšie pri športovaní alebo chudnutí? Čítajte v tomto článku.

BIO či (NE)BIO

Keď sa zamyslíme nad otázkou, ktoré musli tyčinky sú zdravšie či musli tyčinky v bio kvalite, alebo tie, ktoré dostaneme bežne kúpiť v našich obchodoch za pár centov…. Pri výbere musli tyčinky by sme mali mať na pamäti, že ak chceme urobiť niečo pre svoje zdravie, treba ísť za tou kvalitou, ktorá je najlepšia a z tohto dôvodu aj drahšia. Teda Bio kvalita je zdravšia.

 

Výrobcovia pri bio kvalite musli tyčiniek kladú dôraz na to, aby sa v musli tyčinke zachovali všetky potrebný živiny a vitamíny, a prispeli do nich iba bio výrobkami, napríklad pri výrobe bio musli tyčinky čokoládovej určite nepoužili čokoládu, ktorá v sebe obsahuje veľa cukru, ale s vyšším podielom kakaa.

Alebo pri výrobe ovocnej príchute, konkrétne jablkovo – marhuľovej nepoužili ovocie, na ktoré museli použiť postrek, aby ovocie nenapadli škodci a  podobne….

Ne-bio musli tyčinky oproti musli tyčinkám z bio obchodu sa síce môžu na nás usmievať takmer v každom obchode za nízke ceny. No pri ich zložení zistíme, že obsahujú veľa cukru. Dokonca niektoré musli tyčinky obsahujú viac ako štyri kávové lyžičky cukru a veľké množstvo tuku. V porovnaní je to, že pri pri prijatí jednej musli tyčinky do tela, prijímame do seba cukor, ktorý obsahuje 20 % odporúčanej dennej dávky cukru.musli tyčinky bio kvalita

Akú príchuť musli tyčinky si vybrať?

Určite by sme sa mali vyhýbať musli tyčinkam poliatych čokoládovou alebo jogurtovou polevou, chutia síce výborné no obsahujú v porovnaní s inými musli veľa cukru, ale veľa tuku.

 

Bez jogurtovej polevy verzus  jogurt s musli tyčinkou

Ako som už spomínala, musli tyčinky s polevou sa príliš neodporúčaju, najmä v oblasti chudnutia. Ale ak sa neviete takejto pochúťky zriecť, pokojne si dajte musli tyčinku, ktorá nebude poliata polevou, ale môžte si k nej dať kvalitný jogurt. Alebo pohár mlieka.
Najlepšie sú výrobky s energetickou hodnotou do 1 650 kJ / 100 g vyrobené z ovsených vločiek či celozrnných obilnín a samozrejme bez polevy.

 

Musli tyčinka ako záchrana pred hladom

Ak vás chytil nečakaný hlad a nič poriadne po ruke nemáte, pokojne si musli môžete dopriať. Je to vždy lepšie ako nejaká čokoláda alebo hamburger. Musli vám dodá energiu a zasýti vás, aby ste neodolali pokušeniu dať si iné nie príliš zdraviu prospešné jedlo. Pozor však, aby ste si musli tyčinku nedopriali po večeri.

ovsené vločky v musliOvsené müsli tyčinky majú nižší glykemický index ako cereálne z obilnín , kukurice či ryže  a preto sú viac výživnejšie a vhodnejšie pre chudnutie..

Musli tyčinka, do ktorej bolo pridané náhradné sladidlo má nižšiu energetickú hodnotu aj glykemický index  ako keď sa do tyčinky pridal cukor.

Cukor v musli tyčinke sa často nahrádza sirupom, aby dodal tyčinke vláčnosť, a preto nie sú vhodné musli tyčinky duchutené sirupom či cukrom vhodné pri chudnutí.

Karnitín, ktorý sa pridáva do niektorých tyčiniek sa pridáva príliš tiež pri chudnutí nepomôže, pretože obsahuje iba malé množstvo ( látka, ktorá zvyšuje spotrebu kyslíka a tuku pri cvičení aj spotrebu energie ).

Ak uvidíte na obale označenie 100 g výrobku obsahuje, znamená to pre všetky nutričné ​​hodnoty, ako sú energia, bielkoviny, sacharidy, tuky.

 

Ktorú musli netreba kupovať:

Určite nekupujte musli tyčinku s energetickou hodnotou nad 1 900 kJ / 100 g alebo kus s viac ako 800 kJ . Teda iba pokiaľ nechcete schudnúť.
Výnimkou sú  vysokoenergetické orechové tyčinky alebo tyčinky vyrobené z ľanového semienka.

 

musli pre športovcovMusli tyčinky pre športovcov

Musli tyčinku si môžu dopriať najmä športovci a tedí tí, ktorí pravidelne cvičia. Odporúčaná je však iba 1 musli tyčinka denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 − štyri =