V dnešnej dobe sa môžeme aj mi tešiť obľube čerstvého vypestovaného maku, pretože jeho pestovanie nie je až takou novinkou, no málokomu sa ho chce pestovať, pre jeho drobné semená, pričom v jednej makovici je ich až 18 000.
V niektorých štátoch je pestovanie maku zakázané, pretože ide o zdroj ópia . Mak siaty sa používa pre potravinárske a priemyselné spracovanie.
Pestovanie maku:
Mak sa zvykne vysievať skoro na jar. Pri priaznivom počasí by osivo malo byť do konca apríla v krajine. Pôda na sadenie sa začína už na jeseň poriadnym spracovaním pôdy do hĺbky cca 20 centimetrov.
Zem by mala byť vápnitá a humózna. Najlepšie sa maku darí na pozemku po hlúbovinách , skorých zemiakoch alebo hnojených strukovinách a nie maštaľným hnojom. Siaty mak má nádherné, výrazné kvety
Mak pomerne náročný na vlahu , má tiež rád svetlo a zem po výseve nesmie preschnúť, pri desiatich stupňoch nad nulou klíči semeno asi za šesť dní , pri teplotách do dvadsiatich stupňov trvá klíčenie zhruba štyri dni. Vyššie teploty naopak klíčenie spomaľujú .
Rovnako tak je pre mak nebezpečný burinu , Pri dobrej starostlivosti z 10 metrov štvorcových môžeme dostať až dva a pol kilogramu maku.
Druhy maku:
modrý mak
biely mak
Mak kvitne počas júna a júla , makovice postupne dorastajú a zrejú do polovice septembra .Makovice sa zbierajú ak sú suché a semená z nej idú ľahko vysypať. Na vzduchu semená stmavnú, čo je pre mak normálne.
Pre čo najlepšiu vlhkosť maku, sa odporúča žať ho v teplých dňoch za poludnia. Makovice sa môžu i odrezať a dosušiť, ak je to nutné pre vlhké počasie.
Skladovanie maku
Mak sa skladuje na suchom a tmavom mieste, pretože obsahuje až šesťdesiat percent oleja a na svetle rýchlo žltne .
Mak obsahuje:
Alkaloidy:
Morfín – je známy tým, že zmierňuje bolesti a využíva sa pri pooperačných stavoch a liečbe nádorových ochorení. Pozor však na závislosť, ktorá môže nastať počas troch týždňov a dávky sa musí zvyšovať. Liečba od závislosti sa dá liečiť, avšak trvá cca 2 týždne. Jeho spracovaním vznikne heroín, ktorý má silnejšie účinky a navodí stav opojenia. Stačí k tomu dávka až desaťkrát nižšia než u morfínu .
Kodeín – narozdiel od morfína má slabšie účinky. Používa sa vo farmaceutickom priemysle na výrobu liekov tlmiacich kašeľ.
Papaverín – oslabuje aktivitu hladkého svalstva, pomáha tíšiť kŕče, koliky obličkové aj črevnú a lieči hnačky .
Latex – vyteká z makovíc, ktoré ešte nie sú zrelé, na vzduchu rýchlo tuhne a mení sa na živicu tmavo hnedej farby – ópiu
Čo obsahuje mak:
46 – 50 % oleja
nenasýtené mastné kyseliny
bielkoviny
vodu
vlákninu
horčík
vápnik
fosfor
draslík
sacharidy
vitamín E
kyselinu pantoténovú
niacín
thyamin