Mäta prieporná

mätaMäta a jej liečivé účinky boli nájdené v egyptských pyramídach už 1000 rokov pred naším letopočtom. Niet divu že mäta prieporná je naozaj liečivá. V nasledujúcom článku sa môžte o nej presvedčiť. Mätu môžte piť nielen ako čaj, ale nájdete ju obsiahnutú v cukríkoch, žuvačkách, či  v niektorých sladkostiach ako sú čokolády alebo keksíky, alebo sa pridáva do alkoholu.

Mäta prieporná sa používa pri liečbe žalúdočných a črevných porúch, pri syndróme dráždivého čreva, bojuje proti vírusom. Mäta je v dnešnej dobe aj spoločníkom aromaterapie.mätový čaj

 

Od konca 90. rokov bolo zistené, že kapsule a olej vyrobené z mäty piepornej sú bezpečné a účinné v celkovej jej liečbe. Slúži aj pre pacientov s IBS, na zmiernenie zápchy alebo hnačky, na zmiernenie všeobecných príznakov a iné. Olej z mäty piepornej bol účinný v liečbe pri bolestiach brucha a hnačke.

 

Čo je to IBS? Syndróm dráždivého čreva je chronické ochorenie tráviaceho traktu, s častými bolesťami brucha, nafúknutosťou a narušenou činnosťou čriev. Stolica u takýchto ľudí môže obsahovať hlien a môže nastať striedanie zápchy s hnačkou.

Mäta pomáha pri vyprázdňovaní obsahu žalúdka, najmä u pacientov s funkčnými poruchami gastrointestinálneho traktu, pomáha aj pri bolestiach ženských prsníkov, konkrétne bradaviek v období dojčenia, pomáha proti zubnému kazu, pomáha pri uvoľnení svalov v tráviacom trakte, zmenšuje plynatosť, pomáha pri trávení, pri zmenšení alebo rozpúšťaní žlčníkových kameňov.

účinky mätyExtrakty z listov mäty priepornej pomáhajú uvoľňovať histamín čím pomáha zmierňovať nosové príznaky alergickej sennej nádchy.

Mentolová vôňa mäty piepornej zlepšuje pamäť, obsahuje zlúčeninu známu ako mentol, ktorá zabraňuje rastu rakoviny prostaty, pomáha chrániť proti žiareniu.

S mätou ako aj s inými bylinkami opatrne! Netreba to s ňou preháňať alebo doháňať to, čo sme nestihli vypiť. Len malé množstvo tejto vzácnej byliny dokáže pomôcť či už vo forme čaju, alebo oleja.

Mätu zbierame: od júna do septembra

Požitie mätového oleja môže niekedy viesť k páleniu záhy, pomalej srdcovej frekvencii a kožným vyrážkam.

mätové lístky na čajMätový nápoj na letné slnečné dni pre osvieženie 

Stačí si dať do pohára mätové listy, zaliať vodou a pridať kocky ľadu. Nezabudnime na citrón, ktorý príjemne osvieži a dodá telu potrebné vitamíny. Skúsiť to môžeme aj s iným ovocím.

 

Ak sa vám tento článok páčil a zaujal vás, zdieľajte alebo napíšte do komentárikov. Ďakujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


päť + 5 =