Psyllium – liek na črevá

psylliumPsyllium – vláknina, ktorá má blahodárny vplyv na náš organizmus. Viac sa dozvieš v nasledujúcom článku.

 

 

Čo je to psyllium
Psyllium alebo osemenie ispaghula.Ide o zmes neutrálnych a kyslých polysacharidov, ktoré obsahujú kyselinu galakturónovú s pomerom rozpustná / nerozpustná vláknina 70/30.

Rozpustná vláknina zo semien skorocelu pomáha pri problémoch s trávením a vyprázdňovaním. Črevá dokáže prečistiť. Ak trpíte nedostatkom vlákniny, zvyšuje sa riziko rôznych ochorení, napríklad rakoviny, zápalov čriev a podobne.

Netreba zabudnúť na to, že pravidelné každodenné vyprázdňovanie nepáchnucej stolice je dôležité, kedy sa telo prečisťuje od nečistôt a nestrávených zvyškov potravy.

Psyllium sa používa sa ako doplnok stravy.

Dávkovanie psyllia

Ak si kúpite psyllium vo forme prášku ( čo je pravdepodobne najpredávanejšia forma psyllia ), jeho použitie je jednoduché. Zamiešať si ho do nejakého zdravého nápoja, napríklad do ovocnej šťavy, alebo jogurtu a môžte zjesť. Prípadne si dáte priamo do úst 1 lyžičku psyllia a potom ihneď zapijete. Dávkujeme si ho sami podľa svojej potreby. Poprípade sa poraďte s lekárom.

psyllium
toto je psyllium vo forme bylinného čaju, ktorý si i ty môžes zakúpiť v našom eshope

Pre koho je psyllium určené?

Psyllium sa doporučuje najmä vegánom, ktorých strava je chudobná na vlákninu. Teda vyhýbajú sa mäsu, mäsovým výrobkom, celozrnným výrobkom, alebo ľudia, ktorí siahnu po ovocí či po zelenine raz za 5 dní.

Psyllium – pomoc pri stolici

Už v úvode som spomínala, že boli robené výskumy na ľuďoch trpiacich zápchou. Treba zdôrazniť, že psyllium nepôsobí iba na zápchu, ale i v opačnom prípade -na hnačku. A to určite oceníte, keď ste niekde mimo domova.

Psyllium a chudnutie

Veľa ľudí, či už vplyvom stresu a prostredia má tendenciu prejedať sa. Ak ste aj vy takýto človek, nemali by ste zabúdať na psyllium, ktorý dokáže znásobiť svoj objem v žalúdku.

Psyllium ďalej pomáha

znižuje „zlý“ cholesterol, znižuje krvný tlak, výskyt rôznych zápalových ochorení a prispieva k zdraviu srdca.

pomáha pri diabete tým, že napomáha znížiť kolísanie cukru v krvi.

 

Vláknina, pokiaľ jej potrava obsahuje dostatočne množstvo, má priaznivý vplyv na organizmus, avšak vláknina, keď sa jej zrazu dostane do organizmu príliš veľa, môže spôsobiť vznik nepríjemných črevných plynov, vyvolať nadúvanie a kŕče.

Pri každodennom živote je potrebné vypiť dostatočné množstvo tekutín. Netreba spomínať, že najzdravšia je zdravá voda či bylinkové čaje. Pri užívaní psyllia – vlákniny, treba myslieť na to, že je potrebné pitný režim dodržiavať vo vyššej miere.

Psyllium má nie len pozitívnu stránku, ale aj negatívnu, kedy si musíte dať pozor na to, aby ste to so psylliom príliš neprehnali, aby sa vám do organizmu nedostalo naraz príliš veľa vlákniny, preto ak si nie ste istý, prekonzultujte spôsob dávkovania psyllia so svojim lekárom.

 Kvalita psyllia

Asi netreba zdôrazňovať, že čím kvalitnejší produkt, tým lepší dopad na vaše zdravie bude mať. Ako teda spoznám,  že mám kvalitné psyllium? Odpoveď je jednoduchá. Ak psyllium slabo nabobtná ( napučí ), je menej kvalitné a zas opačne. Dokonca psyllium slabšej kvality môže vyvolať alergické reakcie.

 Strava v minulosti, alebo psyllium a prítomnosť

Možno sa človek zamyslí nad otázkou,  prečo by sme mali siahnuť po psyllie, keď kedysi sa ochorenia spôsobené s nedostatkom vlákniny inak riešili. Avšak pravda je taká, že v dnešnej dobe sa inak stravujeme.  Preferujeme rôznymi fastfoodmi a v reštauráciach si radšej vyberieme pizzu ako zdravý šalát. Ovocie a zeleninu nahrádzame sladkými keksíkmi a potom nečudo, že v tele chýbajú vitamíny a potrebná vláknina pre správne fungovanie čriev.

Kedysi bolo vlákniny v potrave celkom dostatočne. Avšak potom sa prešlo z celoznnej tmavej múky, ktorá sa používala pri výrobe chleba a pečiva a nahradila ju biela múka. Lacnejší prvok, ktorý má na naše zdravie negatívny vplyv. Biela múka neobsahuje toľko vlákniny čo celozrnná.

Psyllium a výskumy

Podľa výskumov, ktoré sa robili na ľuďoch pomocou dávkovania psyllia – vlákniny a pšeničnej vlákniny po dobu 2 týždňov, ukázali, že ľuďom, ktorím bol podávaní psyllium,mal väčší účinok na zdravie človeka ako vláknina pšeničná.
Zlepšili sa im ďalšie problémy, ktorými títo ľudia trpeli: bolesť brucha, zdurenie brucha ( pri zdurení brucha došlo k jeho zníženiu vďaka vláknine zo psyllia a zas naopak pšeničná vláknina tento stav ešte zvýšila ). Vedci zistili, že psyllium je lepší ako pšeničná vláknina čo sa týka frekvencie stolice a zdurenie brucha, takže by psylium malo byť uprednostňované pri liečbe syndrómu dráždivého čreva a zápchy. Ďalšie výskumy sa robili u obéznych detí a adolescentov, ktorým sa podával psyllium, kedy sa u detí, ktoré trpeli vysokým cholesterolom a  pokles cukru v tele ( pri diabete ) významne zlepšilo zdravie.

História psyllia

Psyllium je známe už zhruba viac ako 2000 rokov, kedy ho používali nielen v indickej ajurvéde ale i starovekom Grécku. Pomenovanie  si získala vďaka veľkosti a tvaru šupky slovom „blšie semeno“. Účinok psyllia bol natoľko veľký, že sa začal používať po celom svete ľuďom trpiacim na zápchu a hnačku, na čistenie čriev a pri tráviacich poruchách ( napr. pálenie záhy ).
Sám Hippokrates z Koc zistil, aký blahodárny vplyv má celozrnný chlieb na hrubé črevo.
Americký biochemik Alexander RP Walker sa zaoberal analýzou produktov ľudského metabolizmu. Skúmal ľudí ako aj ich stravovanie.
V 50. rokoch začal Walker publikovať štúdie, ktoré upozorňovali na extrémne nízky počet gastrointestinálnych ochorení ( napríklad zápal slepého čreva, črevné polypy alebo rakovina hrubého čreva ), nízky počet ľudí so srdcovo cievnymi ochoreniami, zubný kaz u detí vďaka vláknine a preto sa aj viac ľudia začali o vlákninu zaujímať.

Psyllium – rozpustná vláknina vo vode
Psyllium ktorý sa rozpúšťa vo vode má gélovú konzistenciu, čo môže byť účinným prostriedkom na zníženie obsahu cholesterolu v krvi a znižovanie hladiny cukru v krvi.

Psyllium putuje do čriev, kde do seba vstrebe časť toxických látok, odstraňuje usadeniny a problematické úseky sa stávajú priechodnejšie. Preto je vhodný aj na detoxikáciu a pravidelnou konzumáciu si strážime svoje zdravie najmä tým, že  sa zbavíme rôznych škodlivín nahromadených v tele, zbavíme sa nepríjemných plynov a nadúvania. Čo je ďalším pozitívom pri užívaní psyllia, že získame energiu a znižujeme si riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


deväť × = 72