Sirup z agáve má liečivé účinky. Zistite ktoré

sirup z agáve predajAk hladáš zdravé sladidlo tak agáve je to pravé, ktoré oproti cukru má vysokú sladivosť a blahodárne účinky pre ľudský organizmus.

 

Agáve je polopúštna rastlina ktorá rastie v Amerike. Je mimoriadne odolná, okrem púšte rastie aj v drsných horských podmienkach, kde teplota klesá pod – 25 stupňov Celzia. Ak dokážeme vytvoriť dobre odvodnenú zeminu, tak agáve sa dá vypestovať aj na Slovensku. Najlepšie sa však tejto rastlinke darí v Mexiku .Rozmnožuje sa najčastejšie odnožami a žije do veku 20-40 rokov , po odkvitnutí odumiera.

Podľa vzhľadu sa agáve podobá na kaktusy, pochádza z čelade sukulentných rastlín , v starogréčtine to znamená obdivuhodná, majestátna. Okrem sirupu sa za agáve vyrába známy alkoholický nápoj tequila ktorá je národným nápoj Mexika. Mňa na agáve zaujalo vo forme sirupu ktorý má liečivé účinky.

Sirup sa vyrába odparovaním pri teplote 45 stupňov, pri tejto teplote sa nelikvidujú enzýmy a vitamíny obsiahnuté v agáve. Má vysokú sladivosť, vďaka nej ho stačí pridať do nápoju alebo pokrmu iba polovicu.

 

Liečivé účinky agáve

 

  • Oproti cukru má polovičné množstvo kalórií. Vďaka nízkemu glykemickému indexu nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rýchlo ako cukor.
  • Táto šťava má vysoký obsah polyfruktózy ( inulínu ) , ktorá sa mení na jednoduchý cukor fruktózu , a to za predpokladu šetrného zaobchádzania a nepoužitia žiadnych chemikálií .
  • Je zdrojom saponínov, ktoré majú protizápalové a antibakteriálne účinky, výborne sa hodia na liečenie rezných rán a odrenín.
  • Pôsobí ako prevencia proti srdcovo – cievnym ochoreniam, dokáže čistiť cievy , zamedzuje zanášaniu ciev vplyvom vysokého cholesterolu . Zlepšuje proces krvotvorby a vstrebávanie niektorých živín ( napr. vápnika )
  • Posilňuje imunitný systém a chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva , udržuje čistú tráviacu sústavu a podporuje zdravú črevnú mikroflóru.
  • Je ľahko stráviteľný , napomáha činnosti žlčníka , trávenie tukov.

sirup z agáve predaj

Sirup z agáve je vhodný aj do diéty , je to výborné sladidlo pre ľudí s vyššou váhou a pre diabetikov. Ak potrebuješ schudnúť , a máš rád sladké, tak skús šťavu z agáve.

Stačí, keď počas diéty každý deň vypijete 50 ml tohto sirupu. Je veľmi sladký, pretože má vysoký podiel fruktózy , vďaka ktorej glykémia stúpa neskôr (Má nízky glykemický index 22 ) .

 

  • Šťava teda pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a tak sa stáva zdrojom energie na dlhšiu dobu. Preto je obľubená medzi ľudmi ako doplnok zdravej stravy či diéty , no pomáha aj zvyšovať výkon športovcom ( najmä pre tých , ktorí sa venujú vytrvalostnému športu ) pretože dodáva energiu po celú dobu vydržia tak dlhšie cvičiť a spália tak viac kalorií.

 

Čo obsahuje sirup z agáve ?

Tabuľka nutričných hodnôt

Nutričné hodnoty 100 g / 75 ml
Kalórie 305 kcal
Bielkoviny 0 g
Tuky 0 g
   z toho nasýtené tuky 0 g
Sacharidy 76,2 g
   z toho cukry 70,81 g
Vláknina 0 g
Sodík 95 mg

 

Sirup z agáve je prírodné nerafinované sladidlo (čo je veľké plus) , ktoré obsahuje vysoký podiel ovocného cukru , dextrózy – sacharózy a veľmi nízke množstvo klasického cukru – sacharózy .

V 100 gramov agáve obsahuje 48 gramov fruktózy , a cca 20 gramov dextrózy a len 0,5 gramu sacharózy .l

Minerálne látky ktoré obsahuje sú hlavne železo vápnik , horčík a zinok.

Najvýznamnejší je obsah železa, ktoré dôležité pre ľudský organizmus. Železo sa musí príjímať v potravinách, lebo si samo nedokáže túto minerálnu látku syntetizovať z iných látok.

Kúpiť Agáve sirup v obchode Kúpiť Agáve sirup v obchode

Čo všetko si môžem s agáve ochutiť ?

Tento sirup sa ľahko rozpúšta vo vode, no môžem si sním ochutiť rôzne čaje, kávu alebo si zarobiť chutnú a zdravú malinovku.

 

Mohlo by Vás zaujímať:

Ktorý cukor je zdravý ? – druhy prírodných sladidiel