Slováci majú radi plody Goji vďaka ich blahodárnym účinkom

goji sušené plody 100gTieto malé červené bobuľky som objavila asi pred tromi rokmi. Vtedy som prechádzala na zdravú stravu – lebo som už musela a organizmus začal dávať vystražné znamenia, zvýšený krvný tlak , často chorá , unavená a chcela som zmeniť stravu.

Kúpiť goji si môžete i tu:

 

Kamarátka mi poradila goji. Tak som si kúpila jeden sáčok. Ten samozrejme mi hneď nezmenil všetko zlé na dobré. Chuť týchto sušených plodov sa mi zapáčila. Pripomínajú mi trošku hrozienka s čili (aj keď nepália), niekomu pripomínajú brusnice. Postupne zaradením pestrejšej stravy  goji som si dávala len tak na chuť, sa energia vracala , myslím si, že to bolo hlavne zmenou jedálničku, ale na internete veľa ľudí popisuje blahodárne účinky toho super jedla.

Kustovnicu čínsku práve pre jej prínos pre ľudský organizmus zaradili do kategórie „Super-foods“ po slovensky super-jedlá.V tejto kategorií sa nachádzajú potraviny, ktoré majú veľmi silné pozitívne účinky na ľudský organizmus, napríklad vysoký obsah antioxidantov, ktoré pôsobia proti rakovine.

 

Goji je najbohatším zdrojom karotenoidov na Zemi , je v nej skrytých 18 aminokyselín a 21 minerálov.
Vďaka svojim antioxidačným a imunostimulačným účinkom je Goji dlhodobo využívaná predovšetkým v tradičnej čínskej medicíne . Pre čínskeho liečiteľa je národným ovocím .

Tibeťania a Indovia považujú Goji za zdroj dlhovekosti a večnej mladosti . V oblastiach himalájskych podhorí , kde je Goji bežnou súčasťou jedálnička , nájdeme obyvateľstvo s najdlhším priemerným vekom na zemi .

Väčšina týchto účinkov Goji je pripisovaná unikátnej zmesi polysacharidov a proteoglykánov – Lycium barbarom polysacharidy ( LBP ) . To sú výnimočne silné antioxidanty, teda látky , ktoré obmedzujú proces starnutia organizmu, zvyšujú odolnosť voči nepriaznivým faktorom vonkajšieho prostredia a znižujú riziko výskytu rakoviny. Odporúčaná denná dávka je približne 30 gramov šťavy z plodov goji .

 

Účinky kustovnice čínskej na ľudský organizmus:

spomaľuje starnutie, toto ovocie ktoré má priamo na svedomí dlhovekosť v Číne ľudia ktorí konzumujú kustovnicu čínsku, sa naozaj dožívajú vysokého veku (nad 100 rokov) Podobne ako pri ženšene pätlistom. Klinicky je dokázané že „goji berry“ dokáže spomaľovať starnutie o 20%.Výrábajú sa z nej rôzne extrakty a krémy práve proti vráskam.
Podporuje a stimuluje imunitný systém. Ak patríš medzi ľudí, ktorý si kupujú vitamíny v tabletkách, tak si skús kúpiť sušenú kustovnicu.Tá obsahuje veľké vitamínové spektrum a všetko pekne prírodne žiadne tabletky. Goji bobulky majú v sebe v pomere na váhu až 500-krát viac vitamínu C na váhu ako  pomaranče . Bobule kustovnice tiež obsahujú vitamíny B1, B2, B6 a vitamín E

sušené goji 250 gramov biostrava

K plodom kustovnice čínskej sa viaže aj jedna legenda alebo skôr podľa mna výmysel o Li Quing Yuen (1678-1930), Ktorý si na radu taoistického mudrca varil z Goji denne polievku a dožil sa 252 rokov! keď mal 200 rokov vyučoval na Univerzite v Pekingu a do svojho paláca si ho dokonca povolal aj samotný čínsky cisár, aby sa od neho naučil, ako prežívať dlhé roky. V dôsledku konzumácie spracovávaných potravín a pobyte v znečistenom veľkomeste však Li Quing po niekoľkých rokoch zomrel bol rok 1930 , síce je to len legenda no však je založená tom že goji skutočne predlžuje život.Za 150 rokov napíšem že je to pravda 🙂 Inak je to aj na wikipédií.
Má účinky proti rakovine. Je účinná prevencia proti rakovine viac ako 60 klinických štúdií preukazuje že v goji sa nachádzajú látky, ktoré pomáhajú telu v boji proti onkologickým ochoreniam. Tu sú prípady, resp výskumy, ktoré skúmajú ako Goji zamädzuje rakovine:
Má účinky proti rakovine.Je účinná prevencia proti rakovine viac ako 60 klinických štúdií preukazuje že v goji sa nachádzajú látky ktoré pomáhajú telu v boji proti onkologickým ochoreniam. Tu sú prípady resp výskumy ktoré skúmajú ako Goji zamädzuje rakovine:

 

dr. Marcial-Vega si chcel overiť svoju téoriu najčastejšiu príčinu rakoviny a to je kyslosť krvi(resp zníženú zásaditosť).Preto, usporiadal štúdiu so 86 pacientmi ktorí trpeli rakovinou. Pacienti mali nielen rakovinu, ale aj vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a niektorí boli aj obézni. Pacienti podstupovali ožarovane , pričom niektorí aj chemoterapiu. Testy krvi prebiehali raz týždenne po dobu 2 mesiacov. Pod prísnou lekárskou kontrolou sa pacientom podávala extraktovaná šťava z goji. Dr Marcial-Vega verí, že šťava z goji napravuje zásaditosť krvi rýchlejšie ako čokoľvek iného.

Krv 90% jeho pacientov bola zásaditejšia ako predtým a 80% si udržiavalo konštantnú hladinu hemoglobínu, krvných doštičiek a bielych krviniek, to je veľmi dôležité, pretože pacienti podstupujúci liečbu rakoviny zvyčajne majú 80 – 100% pokles týchto krvných hladín.

Druhý experiment sa odohral v Číne

Prvý výskum sa vykonal v roku 1982 až 1985. Vedci dokázali, že toto ovocie znížilo počet rezistetných nádorov o 40% u myší a spomalilo rast rakoviny dvoch rôznych typov u ľudí.

Výskum publikovaný v časopise Journal of Traditional Chinese Medicine z roku 1989 skúmal pôsobenie goji berry proti dvoma rozdielnymi druhmi rakoviny.
V prípade karcinogénnych buniek žalúdka výťažok z plodu, listu a stonky rastliny goji berry znížil rast karcinogénnych buniek obvykle o 88.4%, 93,38 a 78,19%. Výťažky goji berry spomalili rozšírenie karcinogénnych buniek krčka maternice zvyčajne o 73,75%, 93,36% a 95,8%.

Ak sa chceš dozvedieť viac ako pôsobí goji proti rakovine skús si pozrieť túto stránku .
• chráni bunky pred škodlivými vplyvmi prostredia – dnes naše organizmy čelia rôznym znečisteniam ktoré majú za následok choroby (napríklad spomínanú rakovinu) goji má radu účinkov , očisťuje telo od škodlivín a dodáva telu látky potrebné na ochranu imunity.
• pôsobí ako prevencia proti degenerácii nervovej sústavy,vyživuje mozog ,miechu a nervy.Starší ludia tak budú čipernejší a je to z jeden faktorov pre dlhý život.Športovci ocenia “povzbudenie nervovej sústavy “ a jej regeneráciu po náročnom silovom tréningu, ktorý dá zabrať nielen svalom ale aj nervom ktoré ich zapájajú do práce. Často krát prílišné namáhanie nervovej sústavy vedie k znížení výkonnosti a nechuti do tréningu

Podporuje lepší spánok ktorý je kvalitnejší telo sa lepšie zregeneruje a pripraví do daľšieho dňa. Pomáha liečiť nespavosť

znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi ( podporuje liečbu cukrovky a cievneho systému )Má nízky glykemický index, takže je vhodný aj pre cukrovkárov a navyše veľmi dobre bojuje s cukrovkou druhého typu.Goji v tomto prípade priazdnivo pôsobí na krvný obraz.
• zlepšujú zrak, medzi veľmi dôležité karotenoidy patrí Zeaxanthin a Luteín, ktorých goji má najviac zo všetkých potravín. Luteín a Zeaxanthin sú základnou zložkou a potravou pre oči a ich výživu, a sú veľmi dôležité pre dobrý zrak a ochranu očí

 

Ďalšie účinky goji

• pôsobí proti bolestiam hlavy, migréne ,posilňuje vnútorné orgány obličky a pečeň, zväčšuje libido tiež podporuje sexuálne funkcie.Ženy ktoré konzumovali goji na začiatku tehotenstva nemávali rannú nevolnosť.

Ak je správny jedálniček goji pomáha chudnúť , ak držím diétu ktorá nie je pestrá, tak prijímať goji je vhodné, pretože obsahuje veľa vitamínov minerálov a ďaľších látok, ktoré telo potrebuje. V diéte často tieto prvky chýbajú a je to jeden z dôvodom, prečo sa v nej cítime zle , čo vedie k predčasnému ukončeniu diéty a nedosiahnutie cieľa pri redukcii váhy.

Okrem toho kustovnička posilňuje pamäť kosti aj svaly

Goji Berry je ovocie bohaté na minerály, vitamíny a telu prospešné látky.Veľa vedeckých štúdí poukázalo, že Goji je nejvýživnějším plodom na našej planéte.

Preto radené medzi „Superovocie“, ktoré obsahuje:

Vitamíny A,B1, B2, B3, B6, E, C
Minerály: zinok, železo, vápnik, germánium, selén, fosfor,
18 druhov aminokyselín, vrátane 8 životne dôležitých
Esenciálne mastné kyseliny, ako Omega 3 a 6
21 stopových prvkov nevyhnutných pre náš mozog
antioxidanty a karotenoidy
štyri typy polysacharidov, ktoré posilňujú imunitný systém
protizápalové látky
Goji Berry je plné výživných látok nevyhnutných k životu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


dve × 9 =