Tipy a triky na nepríjemné kŕčové žily

krcove zily liecbaKŕčové žily sú nepríjemným ochorením žíl dolných končatín, tzv.  varixy. Toto ochorenie čoraz sprevádza viac a viac ľudí. Ako sa vyhnúť kŕčovým žilám a ako ich zmierniť si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Čo spôsobuje kŕčové žily?

Kŕčové žily ovplyvňujú najmä tieto faktory:

genetika

vek

vysoká krvný tlak, ktorý je zväčša spôsobený  nadváhou či tehotenstvom

nedostatok pohybu

Pár rád ako predísť kŕčovým žilám alebo zmierniť ich bolesť.

Ak vás bolia nohy, sadnite si. Teda pokiaľ to ide. Ak ste v práci a máte zamestnanie, kde musíte stáť celých 8 či 12 hodín, potom je tam vyššia pravdepodobnosť, že budete trpieť kŕčovými žilami.
Ak stojíte dlhodobo v jednej polohe, krv sa vám hromadí v spodnej časti nôh a spôsobuje tlak na cievy, preto ak je možné, na chvíľku si sadnite.

Ďalšou dobrou radou ako predísť kŕčovým žilám je zbaviť sa nadváhy – schudnúť, aby ste znížili záťaž na nohách a zlepšíte si tok krvi. Navyše ak schudnete, budete sa cítiť lepšie aj v inej oblasti, či už psychickej alebo zdravotnej, nielen čo sa týka varixov, pretože nadváha spôsobuje väčšie zdravotné problémy ako sú kŕčové žily.

Pohyb, pohyb pohyb. Výborný “ trik “ ako sa zbaviť kŕčových žil. Ak sa vám nechce púšťať do cvičenia, chodievajte na pravidelné prechádzky, Najmä ak máte sedavé zamestnanie. Vtedy by bolo vhodné chodiť aj ráno aj večer na prechádzky. Posilníte si tým lýtkové svaly a rozhýbete krvný obeh v nohách. Veľmi vhodné je aj plávanie.

Ak musíte svoju prácu vykonávať v stoji, je vhodné rozprúdiť si krv tak, že si niekoľkokrát za hodinu postavíte na špičky, prenesiete váhu z jednej nohy na druhú a budete chvíľku pochodovať na mieste.

Jedzte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, najmä malé bobuľové ovocie, ako sú maliny, čučoriedky, černice, jahody a podobne.  Obsahujú flavonoidy, ktoré posilňujú cievne steny.

ako predchadzat krcovym zilam

Tesné oblečenie bráni správnemu krvnému obehu v hornej časti nôh, preto pokiaľ možno, takémuto oblečeniu sa vyhýbajte. Noste radšej pohodlné oblečenie a nie natesnané džíny, ktoré poslúžia iba na to, aby zdokonalili vaše krivky. Zdravie je v tomto prípade prednejšie.

Ak nosíte často topánky na vysokom opätku, snažte sa ich minimalizovať. I keď vysoké podpätky nepôsobia priamo na kŕčové žily, avšak znižujú schopnosť lýtkových svalov vháňať pri chôdzi krv späť k srdcu. A naopak nízke podpätky  posilňujú a podporujú krvný obeh.

Kompresné pančuchy pomôžu uľaviť od bolesti, ktorá sa s kŕčovými žilami spája. Vyvíjajú tlak na spodnú časť nôh a núti všetky krvné prebytky prúdiť späť k srdcu až o 20 percent účinnejšie. Možno kompresné pančuchy nepôsobia esteticky, avšak pomôžu vám od nepríjemnej bolesti.

krcove zily liecba

Lekár vám pomôže

Ak vám nič nepomáha od bolesti,či sa vám ešte kŕčové žily zhoršujú, mali by ste včas navštíviť lekára. Včasná liečba varixov dokáže postup choroby zastaviť alebo oddialiť a pomôže tak predísť prípadným závažnejším ochoreniam, ako je bércový vred alebo trombóza. Lekár  pomôže uzavrieť menšie varixy laserom alebo odstráni postihnuté žily chirurgicky. Treba mať však na pamäti, že ak keď vám lekár pomôže pri kŕčových žilách, je potebné im predchádzať aj naďalej, preto sa po operácií nič nekončí.

 

KYSELINA MOČOVÁ

NAUČTE SA POVEDAŤ NIE

 

2 názory na “Tipy a triky na nepríjemné kŕčové žily”

  1. Ja vam za seba odporucam ambulantny zakrok v blumental clinic, je zbytocne sa trapit krcovymi zilami ak existuju spolahlive metody na ich odstranenie 🙂

  2. Vidím, že Pani Petra bola spokojná s Blumental Clinic, mňa táto klinika zaujala už pred polrokom tak seriózne zvažujem zákrok na tejto klinike 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 5 = osem